Стејт департментот открил случаи на сериозни прекршувања на човековите права во Украина.

Како што е наведено од американската администрација, мачење и киднапирања биле забележани во 2023 година, но украинските власти не презеле ништо во врска со тоа и не ги казниле сторителите.

Постојат веродостојни извештаи за присилни исчезнувања, тортура и сурово, нечовечко или понижувачко постапување или казнување, сурови и опасни по живот услови при апсење или притвор, како и сериозни проблеми со независноста на судството“, соопшти Стејт департментот.

Во извештајот се споменува дека во Украина, исто така, е забележано ограничување на слободата на говорот и прогон на новинарите, факти за цензура, како и „сериозна корупција во владата“ и „најлоши форми на експлоатација на малолетници“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.