Ознака: Стејт департмент
Свет 31.05.24 | 15:09

„Се лаже во извештајот за Газа“, откри службеничка од Стејт департмент и даде отказ поради тоа

Службенчка на Стејт департментот, која поднесе оставка оваа недела, изјави дека причината за нејзиното заминување е извештајот на администрацијата до Конгресот во...

Македонија 25.05.24 | 08:42

САД и ЕУ ќе го заштитуваат Западен Балкан од странски пропаганди

Стејт департмент и Службата за надворешна акција на Европската Унија (ЕЕАС) отворија заеднички механизам за координација за Западен Балкан, фокусиран на манипулации...

Македонија 14.05.24 | 11:11

Заменик-државната секретарка на САД, Елизабет Ален, во посета на Македонија

Заменик-државниот секретар на САД за јавна дипломатија, Елизабет Ален ја започнала посетата на регионот, при што до 20 мај ќе ги посети Македонија, Босна и Херцеговина,...

Македонија 13.05.24 | 22:16

Стејт департмент: САД остануваат цврсто посветени на Договорот од Преспа и евроатлантските интеграции на Македонија

САД се целосно посветени на Преспанскиот договор и повикуваат на негово почитување, изјави портпарол на Стејт департментот по положувањето на заклетвата од страна...

Свет 05.05.24 | 14:11

Присилни исчезнувања, тортура и понижувачко постапување: Стејт департментот открил сериозни прекршувања на човековите права во Украина

Стејт департментот открил случаи на сериозни прекршувања на човековите права во Украина. Како што е наведено од американската администрација, мачење и киднапирања...

Балкан 01.05.24 | 11:48

Стејт Департментот е разочаран што две санкционирани лица ќе бидат министри во Владата на Србија

По соопштувањето на составот на новата српска Влада реагираше Стејт департментот на САД дека се „разочарани што гледаат две санкционирани лица предложени за функции...

Македонија 22.04.24 | 22:22

Во Македонија има сериозна владина корупција и насилство врз новинари, се вели во Извештајот на Стејт департментот за човекови права

Сериозна владина корупција и сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, вклучително и насилство и закани со насилство врз новинари,...

Свет 01.04.24 | 16:04

Стејт департмент: Украина спроведува тешка цензура на информации

Од американскиот Стејт департмент реагираа дека властите на Украина спроведуваат тешка цензура на информации. Украинската влада треба да биде поотворена за јавноста...

Македонија 20.03.24 | 17:22

Блинкен има кредибилни информации, Јакимовски ја злоупотребил функцијата за лична корист

Стевчо Јакимовски ја злоупотребил својата јавна функција со мешање во јавните процеси, кои се однесуваат, меѓу другото, на јавни набавки и урбанистичко планирање, за...

Свет 20.03.24 | 08:55

Стејт департмент: Итно да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина за динарот

Стејт департментот смета дека дијалогот со поддршка на ЕУ е вистинскиот канал за решавање на прашањата поврзани со нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина...

Македонија 10.03.24 | 15:29

Стејт департментот одобри продажба на тактички возила на Македонија

Американскиот Стејт департмент одобри можна продажба на лесни тактички воени возила на Владата на Македонија, опрема и програми, чија вредност се проценува...

Македонија 01.02.24 | 15:04

Стејт департмент: Силно ги поддржуваме сите напори за истрага на корупција во Македонија

Силно ги поддржуваме напорите на Македонија да бара одговорност од оние што ја злоупотребуваат довербата на јавноста за лична корист, изјави за Гласот на Америка...

Свет 30.12.23 | 10:06

Стејт департментот го заобиколи Конгресот и одобри итна продажба на оружје на Израел

Американскиот Стејт департмент по втор пат овој месец,го заобиколи Конгресот за да одобри итна продажба на оружје на Израел. Американскиот државен секретар Ентони...

Македонија 21.12.23 | 09:58

Стејт Департмент: Да се реформира судскиот, здравствениот и образовниот сектор

САД ја охрабруваат Владата на Македонија да ги преземе сите можни мерки за да се постигне најдобрата можна иднина на земјата, изјавија од Стејт департментот за МИА. „Ова...

Македонија 29.11.23 | 21:20

САД: Македонија е клучен НАТО сојузник и стратешки партнер на Балканот

Македонија е наш клучен НАТО сојузник и стратешки партнер на Балканот и ги поддржуваме стремежите на земјата за целосна интеграција во евроатлантските институции,...

Свет 14.09.23 | 20:26

САД најавија соодветни мерки за „неиспровоцираното“ протерување дипломати од Русија

САД го осудија руското протерување двајца американски дипломати поради нивната работа со изведувач на амбасадата и ветија дека наскоро ќе преземат контрамерки. Ова...

Македонија 09.09.23 | 17:37

Стејт Департмент: Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија

Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски,...

Македонија 24.08.23 | 09:43

Стејт департмент: Ескобар се надева на продуктивни дискусии во Скопје

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Северна...

Македонија 24.08.23 | 08:25

Стеј Департментот има големи очекувања од посетата на Ескобар

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Северна...

Македонија 08.08.23 | 08:19

Дури ни САД не тврдат дека нема да има ново бугарско вето

Ги охрабруваме владите на Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање на разликите, изјави за Гласот на Америка на македонски...