Ознака: човекови права
Македонија 10.12.22 | 19:57

Маричиќ: Човековите права ќе бидат показател за подготвеност за членство во ЕУ

Сеопфатната заштита на човековите права преку законодавната и институционалната рамка, административните капацитети, и се разбира спроведувањето, ќе биде еден од...

Македонија 13.04.22 | 17:57

Стејт Департментот за човековите права во Македонија: Закани кон новинари, корупција, лоши затворски услови

Американскиот Стејт департамент во извештајот за човековите права во Македонија за 2021 година, нотира случаи несоодветно однесување и лоши услови во затворите, закани...

Македонија 29.03.22 | 11:31

Народниот правобранител денеска ќе го презентира извештајот за човековите права

Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2021 година, денеска ќе биде презентиран во Домот...

Свет 17.03.22 | 17:36

ХРВ: Украина да не им ги крши човековите права на руските затвореници

Хјуман рајтс воч ја повика Украина да ги почитува правата на руските затвореници според Женевската конвенција и да ја прекине практиката на изложување на тие луѓе во...

Свет 27.02.22 | 23:46

Русија ги повика „цивилизираните Европејци“ да се сетат на „вистинските човекови права“ и да ја спречат ксенофобијата

Во земјите на ЕУ зачестија фактите за русофобија и малтретирање жители на Руската Федерација. Советот за човекови права при претседателот на Руската Федерација ги...

Свет 17.12.21 | 19:00

ОБСЕ бара да се почитуваат човековите права на мигрантите

Претседавачот со aд хок комитетот за миграција и потпретседател на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристијан Вигенин, повика на подобрување на меѓународната соработка...

Свет 29.10.21 | 08:46

Кубанскиот Парламент усвои пакет закони за поголеми права за граѓаните

Кубанскиот Парламент одобри серија закони за проширување на граѓанските права, во време кога комунистичката земја е на удар на критиките за задушување на протестите...

Балкан 05.10.21 | 15:43

Двојни аршини: Како за Бугарија ги исполнувавме човековите права за членство во НАТО, а за во ЕУ не?

Уште далеку пред почетокот на дводневниот самит ЕУ-Западен Балкан, што денеска започнува во Брдо крај Крањ во Словенија, на сите им беше јасно дека Бугарија нема да ја...

Свет 28.09.21 | 09:09

Отворен дијалог за човекови права меѓу ЕУ и Саудиска Арабија

Претставници на Европската Унија и Саудиска Арабија првпат се сретнаа во рамки на Дијалогот за човекови права, а ЕУ ги поздрави реформите во оваа земја. Дијалогот се...

Свет 16.09.21 | 13:19

ОН бараат забрана за употреба на вештачка интелигенција за да се заштитат човековите права

Канцеларијата на ОН за човекови права предупреди дека Владите ширум светот треба итно да воведат мораториум за продажба и употреба на системи за вештачка интелигенција,...

Свет 26.07.21 | 20:17

Македонија и САД го осудија кршењето на човековите права на Куба

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министрите за надворешни работи на уште 20 други земји ги осудија масовните приведувања на Куба и ги повикаа властите...

Свет 03.07.21 | 09:39

Кина ги отфрли критиките на Стејт департментот за трговијата со луѓе, повика САД да размислат за сопствените прекршувања на човековите права

Пекинг ги отфрли обвинувањата дека не успеал да ја запре трговијата со луѓе и соопшти дека Вашингтон нема право да критикува, особено поради историјата на расна дискриминација...

Балкан 31.03.21 | 10:13

Стејт департментот за човековите права во Бугарија: Недоволни чекори на властите, неказнивоста е проблем

Во годишниот извештај на Стејт департментот на САД за состојбата со човековите права во светот се наведува дека властите во Бугарија „преземаат чекори за гонење и...

Свет 22.02.21 | 09:45

Гутереш: Корона вирусот предизвика пандемија на кршење на човековите права

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, изјави дека една година по избувнувањето на пандемијата на корона вирусот светот покажал дека се соочува...

Македонија 17.11.20 | 10:20

Заев сам на себе си ја додели наградата во Берлин: Неговиот советник е директор во истата организација

Премиерот Зоран Заев  вчера во Берлин доби награда од  фондацијата „Фридрих Еберт” за човекови права.Но, ако малку се пребара кој стои зад оваа организација излегува...

Македонија 25.10.20 | 19:51

Чулев: Професионализмот во полицијата мора да се врати

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во фејсбук објава вели дека вработените во Министерството за внатрешни работи заслужуваат подобри услови и...

Балкан 30.09.20 | 10:25

Германија: Слободата на изразување во Турција „во голема мера поткопана“

Слободата на собирање, изразувањето и слободата на печатот потиснати, печатените и ТВ медиумите „скоро целосно усогласени , стои во доверливиот извештај на германскиот...

Свет 19.08.20 | 14:23

Парламентот на ЕУ повика на итни санкции кон Белорусија

Европскиот парламент ги повика земјите-членки на Европската унија веднаш да воведат санкции кон белоруските функционери по преземањето мерки на владата на Белорусија...

Македонија 13.06.19 | 11:18

Судот во Стразбур отфрли тужба од малолетни мигранти против Македонија

Во денешната пресуда на Првиот совет на Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Ш.Д. и други против Грција, Австрија, Хрватска, Унгарија, Македонија,...

Свет 02.01.19 | 08:57

Три милиони жени направија синџир од 620 км во борба за еднаквост

Милиони Индијки се фатија за раце покрај патиштата и автопатиштата во индиската држава Керала на првиот ден од 2019 година за да испратат силна порака за родова еднаквост. На...