Ознака: европа
Скопје 13.07.21 | 15:50

Ништо од проектот на Шилегов: Скопје испадна од трката за Зелена престолнина на Европа

Скопје, Белград и Загреб испаднаа од трката за Зелена престолнина на Европа за 2023 година, додека Софија влезе во финалето на ова натпреварување. Софија се најде во финалето...

Свет 13.07.21 | 12:49

Нов бран на коронавирусот ја зафаќа Европа, холандскиот премиер се извини за олабавување на мерките

Нов бран на коронавирусот ја зафаќа Европа, а најголем раст е регистриран во Англија, односно 34.471 новозаразени во еден ден. Во Шпанија се регистрирани 11.310 новозаразени,...

Свет 08.07.21 | 23:52

Европа старее – 20 проценти од населението е над 65 години

Европскиот парламент усвои извештај за стареењето на Европа, во кој повикува Комисијата да започне пилот-проекти за квалитетна грижа за стари лица и да ги поддржи земјите-членки...

Здравје 01.07.21 | 17:19

Европа ја очекува нов бран ако не останеме дисциплинирани, предупредува СЗО

Нов бран случаи на коронавирус наскоро може да ја зафати Европа, предупреди Светската здравствена организација, нагласувајќи дека опаѓањето на бројот на инфекции во...

Здравје 04.05.21 | 15:41

Ако имате масовни собири и нагло укинување на мерките, проблемот лесно ќе се врати, вели шефот на СЗО за Европа

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот е на добар пат да ја спречи пандемијата на коронавирус,...

Здравје 29.04.21 | 09:47

Европа ќе достигне колективен имунитет летово

Европа може да достигне колективен имунитет против коронавирус за три до четири месеци, изјави директорот на германската фармацевтска компанија „Бионтек“. Додека...

Свет 28.04.21 | 22:35

Европа ќе достигне колективен имунитет летово

Европа може да достигне колективен имунитет против коронавирус за три до четири месеци, изјави во средата директорот на германската фармацевтска компанија Бионтек. Додека...

Свет 15.04.21 | 14:25

Ситуацијата во Европа е многу сериозна, повеќе од еден милион луѓе починаа од Ковид-19

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге, денес објави дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Европа минатата недела надмина еден...

Свет 12.04.21 | 09:23

Најопасната мутација стигна до Европа: Бразилскиот сој П1 е далеку позаразен и од него умираат и по 4.000 лица дневно

Бразилскиот сој на коронавирусот стигна во Европа. Првите случаи се регистрирани во Белгија и во Шведска, а здравствените власти се загрижени дека за брзо ќе се прошири...

Свет 16.03.21 | 11:58

ЕУ договори испорака на нови 10 милиони дози од „Фајзер“ за второто тромесечје

Европската комисија соопшти дека е склучен договор со компаниите „БиоНТех“ и „Фајзер“ за испорака на дополнителни десет милиони дози за второто тримесечие од оваа...

Македонија 10.03.21 | 08:17

Заев и Димитров ќе ја носат „Европа дома“

Сеопфатен план со јасни задачи и рокови за сите институции во системот во насока на обезбедување фокус и отчетност на реформските чекори за 2021 година, а со цел европеизација...

Свет 08.03.21 | 08:45

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната” вакцинација

Европската унија може да изгуби и до 100 милијарди евра поради загриженоста на инвеститорите за „бавното темпо” на кампањите за вакцинација, јави Блумберг. Како што...

Свет 17.01.21 | 10:05

СЗО со апел за поостри мерки во Европа за да се спречи ширењето на новиот сој на корона вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на корона вирусот којшто за прв пат беше...

Свет 26.12.20 | 09:02

СЗО: Новиот вид на коронавирус oткриен во осум европски земји

Новиот вид на коронавирус веќе е откриен во осум европски земји, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге. Осум земји...

Свет 16.12.20 | 08:44

Европа се заклучува пред празниците поради Ковид-19

Поради влошената епидемиолошка состојба, и во пресрет на Божиќните и новогодишните празници, европските земји ги заоструваат веќе постоечките ограничувачки мерки. Германија...

Свет 26.11.20 | 10:17

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на Сорос

Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос, порачува унгарскиот премиер, Виктор Орбан. Тој реагира на текстот на Сорос за порталот...

Македонија 24.11.20 | 08:46

Македонија е осма во Европа по бројот на смртност од ковид-19 на еден милион жители!

Со вчерашните 35 смртни случаи како последица од компликации од ковид-19, во Македонија досега, од почетокот на пандемијата починаа вкупно 1.546 пациенти. За голема жал Македонија...

Балкан 22.11.20 | 18:25

Ердоган: Турција е неразделен дел од Европа и секогаш ќе биде така

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција се смета себеси за неразделен дел од Европа. Обраќајќи им се на членовите на неговата владејачка партија,...

Свет 21.11.20 | 09:10

СЗО: Целосните затворања имаат ефект

Светската здравствена организација објави дека, очигледно, строгите ограничувања воведени во голем број европски земји даваат резултати. Строгите мерки како што се...

Свет 20.11.20 | 08:27

Од корона во Европа се умира на секои 17 секунди

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот 1,5 ден .Во Европа,заболените...