Ознака: европа
Свет 07.07.20 | 16:25

Бројот на починати од ковид-19 во Европа надмина 200 илјади

Над 200 илјади луѓе починаа во Европа од последиците на Ковид-19, при што две третини од смртните случаи се во Велика Британија, Италија, Франција и Шпанија. Со вкупно 200.005...

Калеидоскоп 02.07.20 | 16:30

Маските стануваат задолжителни во Шкотска

Премиерот на Шкотска, Никола Стерџон најави дека во земјата од 10 јули ќе биде задолжително да се носат маски во продавниците, додека ограничувањата за патување за забава...

Свет 25.06.20 | 12:48

СЗО: Расте бројот на заразени во Европа по долго време

Ханс Клуж, регионален директор на Светската здравствена организација за Европа, во четвртокот предупреди дека континентот го доживеал првото зголемување на неделните...

Свет 06.06.20 | 20:22

Коронавирусот бил во Европа многу пред да биде потврдено?

Дали новиот коронавирус се појавил пред тоа што се мисли и како да се докаже тоа, прашува авторот на анализата што денеска ја објави Би-би-си. Во едeн хонгконгшки весник...

Свет 21.05.20 | 18:50

Европа треба да се подготви за втор бран на пандемијата

Европа треба да се подготви за втор бран на пандемијата на коронавирусот, предупреди денеска директорката на Европскиот центар за превенција и контрола на болести,...

Свет 21.05.20 | 09:01

Исклучително топло лето во Европа оваа година

Метеоролошкиот сервис „Аку ведер“ објави прогноза за претстојното лето, според која, во Европа ќе биде многу топло, па на некои делови од континентот им се закануваат...

Патувања 13.05.20 | 18:22

ЕК ги објави упатствата за патување низ Европа

ЕК – општи упатства за патување со авион, воз, брод и копнен сообраќај. Општи упатства: * Патниците ќе бидат охрабрени да купуваат билети преку интернет, места за резервации...

Свет 13.05.20 | 13:55

Џентилони: Ќе има летна туристичка сезона во Европа

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони е убеден дека годинава, и покрај пандемијата на коронавирусот, ќе има летна туристичка сезона во Европа. Тој во интервју...

Свет 07.05.20 | 20:03

Економијата во сите земји на еврозоната ќе има голем пад, според ЕК ова е рецесија на историски размери

Економијата во сите земји на еврозоната ќе има голем пад, најмал во Луксембург од    -5,4 отсто. За опоравувањето ќе бидат потребни најмалку две години оценува Европската...

Свет 06.05.20 | 12:37

„Празни столчиња“-европски симболични протести за ефективни решенија за да преживее секторот

Со празни столици поставени на централните плоштади во различни градови низ Грција, Грчката федерација на угостителски и сродни професии, вечерва ќе учествува во европските...

Свет 14.04.20 | 16:23

Половина од починатите од коронавирус во Европа се луѓе од старски домови

Околу половина од смртните случаи од ковид-19 во Европа се забележани во домовите за стари и немоќни лица, но многумина од нив не се вклучени во официјалните податоци...

Свет 24.03.20 | 09:02

Во Европа борбата против Ковид-19 би можела да трае две години

Борбата против новиот коронавирус во Европа би можела да потрае до две години, изјави шефот на тимот медицински експерти за Ковид-19 од Шангај, Чанг Венхонг. Тој преку...

Свет 18.03.20 | 15:03

Европа со поголем број смртни случаи од Азија

Бројот на заболени од новиот коронавирус во светот го надмина психолошкиот праг од 200 илјади случаи, и денеска тој изнесува 204.732. Вирусот досега погоди 170 држаи и територии...

Свет 18.03.20 | 09:46

Дер Лаен: Го потценивме коронавирусот, сега Европа е епицентар на кризата

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен изјави дека политичарите го потцениле степенот на опасноста, која ја претставува епидемијата на новиот...

Калеидоскоп 16.03.20 | 13:14

Колку ги чинат европските монархии државите кои им даваат пари од даночните обврзници

Последниве години евидентен е трендот на намалување на бројноста на членови на европските монархии, поради што се очекува дека многу од нив треба да си најдат работа...

Свет 12.03.20 | 08:40

Трамп ги забрани сите патувања од Европа за САД на еден месец поради кризата со Ковид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп во телевизиското обраќање до нацијата соопшти дека САД ќе ги суспендираат „сите патувања“ од Европа за Соединетите држави...

Македонија 11.03.20 | 13:35

Дејвид Енгелс: Земјите од вишеградската група се позитивен пример, за разлика од опаѓачката Западна Европа и распадот на ЕУ

Дејвид Енгелс, познат белгиски историчар и универзитетски професор, во интервју за В4 вели дека четирите вишеградски земји се позитивен пример, за разлика од опаѓачката...

Свет 11.03.20 | 09:37

Овие се единствените две земји во Европа каде што нема коронавирус

Во светски рамки, вкупниот број на инфекции со коронавирус надмина 114.000. Повеќе од 4.000 луѓе починале, а повеќе од 64,000 заздравиле. Во Македонија со вчерашниот случај вкупно...

Свет 28.02.20 | 13:43

Турција ја крена рампата, стотици мигранти тргнаа кон Европа

Стотици мигранти тргнаа низ северозападна Турција кон границите со Грција и со Бугарија, откако еден турски функционер изјави дека Анкара повеќе нема да ги запира сириските...

Калеидоскоп 20.02.20 | 12:35

Пролетта во Европа ќе биде потопла од обично

Пролетните месеци во Европа ќе донесат потопло време од просечното, без чести продори на студен воздух. Голем дел од подрачјата во Европа, во периодот од март до јуни...