Гадоначалникот на Општина Аеродром соопшти дека општината ќе донира срдства за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија. Тој информира дека остварил телефонски разговор со амбасадорот на Република Туркција во Македонија, Хасан Мемет Скизкок и упатил сочувство до турскиот народ за трагичната несреќа.

Истакнав дека на моја инијатива, а во координација со Претседателот на советот Дејан Митески, во среда ќе се одржи седница на Советот на Општина Аеродром на која ќе биде донесена одлука за обезбедување средства од буџетот на општината. Средствата ќе бидат донирани за семејствата на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија, објави Муцунски на Фејсбук.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.