Ознака: општина аеродром
Скопје 02.11.23 | 11:56

Аеродром со кривична пријава до ОЈО Скопје за согорување отпад на отворен простор

Општина Аеродром во текот на вчерашниот ден до Основното јавно обвинителство од Скопје достави кривична пријава против непознат сторител, соопштија од општината, објаснувајќи...

Скопје 20.07.23 | 13:47

Муцунски и општина Аеродром добија казна од 88.000 евра, ја обвинуваат Арсовска за политичка омраза

Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради...

Скопје 15.06.23 | 10:24

Лисиче добива ДУП според барањата на граѓаните, шарената коалиција на СДСМ и Левица ја манипулира и лаже јавноста

Населбата Лисиче ќе добие нов детален урбанистички план кој ќе биде во согласност со барањата на граѓаните. Општина Аеродром цврсто стои на ставот дека новата верзија...

Скопје 12.06.23 | 18:23

​Општина Аеродром донира 500 илјади денари за справување со последиците од невремето во Делчево

На предлог на претседателот на советот на Општина Аеродром Дејан Митески и советничката група на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Советот на општината денеска донесе одлука...

Скопје 25.05.23 | 16:31

Повторно оштетен спортски терен во скопски Аеродром

И покрај предупредувањата и забелешките, повторно вандализам во скопски Аеродром. За ова се огласија од Општина Аеодром кои апелираат на почитување на јавните површини. Новиот...

Скопје 12.04.23 | 13:25

Мицкоски: Владата не ја одобрува општинската обврзница и го кочи развојот на Општина Аеродром

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски при денешната посета на Општина Аеродром, изјави дека градоначалникот Тимчо Муцуснки и општинската админситрација и покрај...

Скопје 12.04.23 | 13:06

Муцунски: Почнуваме со изградба на паркот „Радост“

Општина Аеродром денеска почна со подготвителни активности за изградба на нов парк „Радост“, од околу 6 000 метри квадратни, едно од ветувањата на градоначалникот Тимчо...

Скопје 04.03.23 | 13:34

Бесплатна градинка за дечињата од социјално загрозени семејства во Аеродром

Општина Аеродром се грижи за најмлади и ги поддржува социјално загрозените семејства. Во таа насока продолжуваме со различни економски и финансиски мерки да ги поддржуваме...

Скопје 28.02.23 | 15:50

Општина Аеродром: Штетните политики на СДСМ не може да донесат добро за Аеродром

Општина Аеродром соопшти дека СДСМ преку денешната прес конференција уште еднаш шири дезинформации и лажни вести во јавноста. – Ниту една работа спомената во денешниот...

Скопје 27.02.23 | 12:08

Муцунски: Инфраструктурните проекти кои ги реализираме сериозно го менуваат изгледот на Аеродром

Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, утрово изврши увид на градежните работи на сообраќајниците во населбата Лисиче, каде активно се работи на реконструкција...

Скопје 09.02.23 | 12:11

Општина Аеродром испраќа помош за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Советот на Општина Аеродром на вонредна седница која се одржа синоќа донесе одлука за донирање парични средства за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија....

Скопје 06.02.23 | 20:34

Oпштина Аеродром ќе обезбеди средства за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Гадоначалникот на Општина Аеродром соопшти дека општината ќе донира срдства за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија. Тој информира дека остварил телефонски...

Скопје 25.01.23 | 12:25

Градежна офанзива во Аеродром, снимки од дрон

Инвестициите во инфраструктурата сериозно ја менуваат сликата на Аеродром и го олеснуваат урбаното живеење во општината. Ги препознаваме потребите на граѓаните, а...

Скопје 12.01.23 | 14:38

Коалицијата Левица – СДСМ е против новите училишта и градинки во Аеродром

Денешната прес-конференција на СДСМ и соопштенијата на Левица во изминатите денови, се уште една потврда за деструктивната коалиција помеѓу овие две политички партии....

Скопје 11.01.23 | 12:38

Општина Аеродром ја санкционираше фирмата што ги остави жителите на Џевахир без струја

Општина Аеродром изрече парична казна за фирмата која е задолжена за одржување на кулите „Џевахир Скај Сити“, откако пред околу еден месец ги остави станарите без...

Скопје 10.01.23 | 10:43

Мицкоски: Две нови градинки во општина Аеродром и рекордни 460 милиони денари капитални инвестиции

Почитувани сограѓани, изминативе 365 дена поминаа турбулентно, но ги исполнивме очекувањата на граѓаните. Покажавме дека сме поразлични во секој поглед и на секој начин,...

Скопје 03.01.23 | 11:52

Две нови градинки во 2023 година и стотина нови проекти во Аеродром

Во Аеродром наскоро ќе започне изградбата на две нови детски градинки, а во тек се и административните подготовки за повеќе од 100-тина проекти кои ќе донесат една нова...

Скопје 29.12.22 | 11:28

ВМРО-ДПМНЕ: Коалицијата СДС, ДУИ и Левица не го поддржаа буџетот кој носи нови градинки, училишта, паркови и улици

Советот на Општина Аеродром вчерва го изгласа и усвои новиот развоен буџет за 2023 година кој, како што велат, примарно се заснова на капитални и зелени проекти, како и...

Скопје 18.12.22 | 16:25

Ова не е Твитер и кршење керамиди: Општина Аеродром го демантира Ангелов

Измешани термини, поими и надлежности. Ова е единствениот впечаток од прес-конференцијата на директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, кој наместо...

Скопје 04.12.22 | 18:35

Муцунски: Со идеи на граѓаните го креираме буџетот на Аеродром

Муцунски најави капитални проекти и зелени површини кои се пред се предложени од граѓаните и се за добробит на целата општина. Денеска заедно со граѓаните го креираме...