Ознака: општина аеродром
Скопје 09.05.22 | 13:58

Муцунски најави дека Аеродром ќе стане општина со нула корупција

По подготовките, истражувањето и анализите кои траеја неколку месеци, денеска заедно со Даниел Браун од Конрад Аденауер и Деканот на ПФ „Јустинијан Први“ – Скопје,...

Скопје 19.04.22 | 12:39

Нова градинка и реконструирани училишта: На големо се работи на образовната инфрастуктура во Аеродром

По летните месеци, поточно, како што најави првиот човек на општина Аеродром Тимчо Муцунски, во месец септември треба да отпочне со работа на нова градинка во оваа скопска...

Скопје 10.04.22 | 15:37

Собрани 64.460 тони смет и 100 кубни метри кабаст отпад во пролетната акција во општина Аеродром

Град Скопје заедно со јавните претпријатија и во координација со Општина Аеродром успешно ја спроведоа работната пролетна акција на територија на оваа општина. Во...

Скопје 07.04.22 | 14:59

Се заловуваат бездомни кучиња во Аеродром

Во соработка со општина Аеродром, заловувачките екипи на ЈП Лајка оваа недела ќе постапуваат на одредени локации во оваа скопска општина од каде најмногу имаме добиено...

Скопје 23.03.22 | 16:05

Градоначалникот Муцунски потпиша договор за кофинансирање во соработка со ЕУ

Општина Аеродром е една од осумте општини која се стекна со грант од Европската Унија преку кој ќе се спроведат соодветни иновативни решенија. Градоначалникот на Општина...

Скопје 14.03.22 | 10:49

Општина Аеродром ќе формира Локално собрание за млади

Општина Аеродром во текот на оваа недела ќе објави Јавен повик за формирање Иницијативен одбор за конституирање Локално собрание за млади, што всушност претставува...

Скопје 12.03.22 | 13:34

Муцунски: Со „Лајка“ бараме начини за хумано и соодветно третирање на бездомните кучиња

Изминатиот период ги детектиравме критичните точки каде што нив најмногу ги има и сме во постојана комуникација со ЈП„Лајка“. Заеднички бараме начини за хумано и соодветно...

Скопје 11.03.22 | 11:01

„Анима мунди“ имаат проблем со начинот на кој бил пријавен нападот од бесно куче врз постара жена

Од Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ реагираат по последниот случај со нападнати граѓани од страна на бездомни кучиња и начинот на кој случајот бил...

Скопје 06.03.22 | 18:59

Се расчистуваат паднатите дрјва низ Аеродром, екипите на општината ќе останат на терен

Екипите на Општина Аеродром се на терен и ги санираат последиците нанесени од обилните врнежи снег, соопштуваат од општината. На неколку локации се урнаа дрвја поради...

Скопје 04.03.22 | 16:58

Потег за поздравување: Oпштина Аеродром мери бучава од кафулиња, автоперални и клими во маркети

Инспекциските служби на Општина Аеродром во изминатиот период извршија мерења и анализа на нивото на бучава во животната средина. Мерењето ја опфати бучавата од угостителските...

Скопје 04.03.22 | 14:15

Општина Аеродром ја мери бучавата – на две места е констатрано надминување на дозволеното ниво

Скопската Општина Аеродром почна да мери бучавата во животната средина и на  две места е констатрано надминување на дозволеното ниво. Мерењето ја опфати бучавата од...

Скопје 25.02.22 | 21:07

Градоначалникот Муцунски сподели дел од успешно сработените проекти на Општина Аеродром

За крајот на работната недела Општина Аеродром споделува дел од проектите кои успешно ги сработиле во изминатиот период: ✅ Чистење на трговскиот центар во населба...

Скопје 25.02.22 | 14:37

Штедење: Општинскиот весник во Аеродром отсега ќе излегува само во електронска форма

Oпштинскиот весник „АЕРОДРОМ“ од денеска за првпат почна да излегува единствено во електронска форма. Ова е уште еден чекор кон дигитализација на општинските услуги...

Скопје 23.02.22 | 13:11

Се дигитализираат услугите во општина Аеродром

Градоначалникот Тимчо Муцунски, наскоро ќе презентира мобилна и веб-апликација со која Општина Аеродром уште повеќе ќе се доближи до жителите, низ транспарентен процес...

Скопје 09.02.22 | 08:57

Муцунски: Обезбедување општина со нула корупција беше моја лична заложба во кампањата на последните локални избори

Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, заедно со директорот на Фондацијата „Конрад Аденауер“, Даниел Браун, и деканот на Правниот факултет „Јустинијан...

Скопје 08.02.22 | 12:42

Следете во живо: Трибина „Создавање европска општина – Политика на интегритет за 0 корупција“

Општина Аеродром, фондацијата Конрад Аденауер и Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје денеска ќе го презентираат заедничкиот проект „Создавање европска...

Скопје 04.02.22 | 12:07

Општина Аеродром одбележа 150 години од раѓањето на Гоце Делчев

Општина Аеродром денеска ја одбележа 150 годишнината од раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев во основното училиште во Горно Лисиче кое гордо го...

Скопје 27.01.22 | 11:12

Општина Аеродром: Внимавајте каде ги паркирате вашите возила!

Општина Аеродром излезе со апел до граѓаните кои живеат на територија на оваа скопска општина, да ги почитуваат сообраќајните закони и правила и да не паркираат на места...

Фудбал 20.01.22 | 17:52

По „Филип Втори“ ќе се гради уште еден голем стадион во општина Аеродром

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини, денес оствари средба со градоначалникот на општина Аеродром, Тимчо Муцунски. На состанокот се...

Скопје 13.01.22 | 13:51

Општина Аеродром организираше Василичарски ручек во пензионерскиот дом

Скопската Општина Аеродром организираше Василичарски ручек во пензионерскиот дом во населбата. Како што соопштија од Општината, над 150 пензионери добија пакети со...