Ознака: земјотрес турција
Свет 22.05.23 | 19:57

Земјотрес на југот од Турција со јачина од 4,9 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 4,9 степени денеска ја погоди јужната турска провинција Адана, јавува Анадолија. Турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти...

Свет 30.03.23 | 10:53

Чудо месец и пол по земјотресот: Од рушевините извлечен мачорот Хан

Неверојатна вест доаѓа од Турција, 49 дена по разорниот земјотрес, каде од под рушевините спасен е двегодишиот мачор Хан. Како што пренесуваат турските медиуми, сопственичката...

Балкан 20.03.23 | 21:11

Ердоган: Турција никогаш нема да ја заборави меѓународната солидарност по земјотресот

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста што ја покажаа Европската Унија и другите меѓународни организации по земјотресот што на 6 февруари ги погоди јужните...

Македонија 20.03.23 | 17:11

Црвен крст ја заокружи кампањата со 1 милион евра за настраданите подрачја во Турција и Сирија

Црвениот крст на РСМ со свечен чин ја заокружи кампањата за помош и поддршка за настраданото население во Турција и Сирија на одбележувањето на 78-годишнината од постоењето. На...

Свет 14.03.23 | 17:25

Нема крај на маките: Пороен дожд ги поплави шаторите каде живеат преживеаните од земјотресот во Турција

Поројните врнежи од дожд во југоисточна Турција донесоа нови маки за луѓето кои го преживеаја разорниот земјотрес што на 6 февруари ги погоди Турција и Сирија. Како...

Балкан 05.03.23 | 21:28

Неколкумина спасени од зграда во Турција која се урна по серијата земјотреси

Спасувачките служби извлекоа неколку повредени од шесткатница во турскиот град Шанлиурфа, која се урна откако беше оштетена во разорните земјотреси на 6 февруари, пишува...

Балкан 05.03.23 | 20:09

Брачен пар од Турција го пронашле изгубеното бебе по земјотресот

По земјотресот што ја погоди Турција, Нергис и Чумали Бакајли ја губат секоја трага на нивното 6,5 месечно бебе, кое е родено предвреме. По многудневна тага и вознемиреност,...

Свет 04.03.23 | 11:39

Серија земјотреси со интензитет од над 4 степени регистрирани во Југоисточна Турција

Земјотреси со интензитет од над 4 степени според Рихтеровата скала денеска беа регистрирани во Адјаман, Адана и Хатај, најпогодените области во Турција во разорните...

Свет 02.03.23 | 19:59

Ново чудо од Турција: Жив и здрав по 23 дена под урнатитните спасен е хаската Алекс

Спасувачки тим во Хатај, Турција пронајде живо куче кое поминало 23 дена под урнатините по разорните земјотреси. Станува збор за младата хаска Алекс, кој  беше спасен...

Свет 01.03.23 | 09:32

Чудо во Турција: По 21 ден жив и здрав извлечен коњ од под урнатините

По 21 ден од разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија, вест за чудеснo спасувањe пристигнува од Адијаман. Како што објави турското Министерство за земјоделство...

Фудбал 27.02.23 | 17:50

Илјадници играчки од навијачите на Бешикташ за децата погодени од земјотресот

Навивачите на истанбулски Бешикташ вчера пред натпреварот на нивниот клуб го исполнија теренот со играчки, кои ќе им бидат подарени на децата погодени од разорниот...

Свет 22.02.23 | 09:12

Пронајдено телото на спортскиот директор на Хатајспор

Безживотното тело на спортскиот директор на турскиот фудбалски прволигаш Хатајспор, Танер Савут, (48), е пронајдено во урнатините, повеќе од две недели по катастрофалните...

Свет 21.02.23 | 15:21

Досега над 100 налози за апсење, Ердоган вети одговорност за сите виновници поради 40.000 загинати во земјотресите

Ќе побарам одговорност од виновниците за повеќе од 40.000 загинати во разорните земјотреси што ја погодија јужна Турција, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип...

Свет 21.02.23 | 09:00

Луѓе скокале од прозорци, некои добиле срцев удар: Страшни сцени од синоќешниот земјотрес во Турција и Сирија

Вознемирувачки видеа доаѓаат од синоќешните земјотреси во Турција и Сирија во кои загинаа најмалку 11 лица, јавија денеска локалните медиуми, додека се чекаат официјални...

Балкан 21.02.23 | 08:15

Новиот земјотрес однесе нови жртви: Три лица загинати, 213 повредени во Турција и 42 повредени во Сирија

Како последица на земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала со епицентар во градот Дефне во турската провинција Хатај, се урнаа две згради во градот...

Балкан 20.02.23 | 23:30

Најмалку тројца загинати и 213 повредени во денешниот земјотрес во Турција

Во денешниот нов силен земјотрес што го зафати пограничниот регион меѓу Турција и Сирија, загинале три лица, а 213 се повредени од турска страна, додека во Сирија имало...

Балкан 20.02.23 | 21:43

Нов силен земјотрес на границата меѓу Турција и Сирија, луѓето во паника ги напуштаат домовите

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран на границата меѓу Турција и Сирија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки...

Балкан 19.02.23 | 22:19

Турчинот со цигарата: Преживеав со неа

Шеесетгодишниот Зија Сонер Тугтекин, кој беше извлечен од урнатините во турската провинција Адијаман 56 часа по разорниот земјотрес на 6 февруари, рече дека бил извлечен...

Свет 19.02.23 | 16:22

Толку е: Заврши потрагата по преживеани во Турција, почнува чистење на урнатините

Потрагата по преживеани и жртви од земјотресот што ја потресе Турција на 6 февруари е прекината, а тимовите за уривање почнаа да ги расчистуваат урнатините, соопштија...

Свет 18.02.23 | 11:50

„Се завиткав во тепих да не ми студи, си ја пиев урината“: Како Хусеин преживеа 8 дена под урнатините

Шеесет и двегодишниот Хусеин Бербер поминал речиси осум дена под урнатините на неговата семејна куќа во Антакија по разорните земјотреси што на почетокот на февруари...