Антимакедонската СДС ја девастираше Македонија и наместо за енергетиката и за финансиите се грижи единстено за ухлебување на партиските миленици и функционери. Антимакедонската СДС нема вистински одговор за вработувањата ниту на Бесмира Ејупи во МНР, ниту на битолската наставничка во АЕК, Емилија Костурски, член на ЦО на СДСМ и заменичка на екс-градоначалничката на Битола, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковки.

Во продолжение интегрален тексти видео од прес-конференцијата на Стоилковски:

Оттука барам директен одговор: Дали 56 годишна наставничка од средно медицинско училиште во Битола е најсоодветниот кадар за место соработник за информатички технологии во АЕК? Дали предноста на примената пред пријавениот информатичар на конкурсот во АЕК е само фактот што таа е партиски функционер на антимакедонската СДС?

Антимакедонската СДС мора да одговори дали работното место во АЕК со плата од 55.000 денари било претходно поделено да припадне за партиски кадар на антимакедонската СДС во замена за вработувањето од ДУИ во МНР? Во исто време, неопходен е директен одговор, дали Бесмира Ејупи ќе биде испратена наскоро во некоја дипломатска мисија? Дали сето ова е последица на ухлебувањето на буџетски пари со полнење и партизирање на администрацијата?

Почитувани,
Македонија нема струја, нема ниту гас, ниту јаглен и ниту мазут. Македонија зимово пред нас може да замрзне, да гладува и повторно да нема училишта. Ама затоа антимакедонската СДС ја распродава националната посебност на Македонскиот народ, за да може да краде и да тргува со вработувања за ухлебување на партиски миленици и функционери во администрацијата.

Ова е неиздржливо, ова мора да има крај. Неопходни се итни тројни избори- парламентарни, претседателски и Референдум!, рече Стоилковски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.