Ознака: вработување
Македонија 15.05.24 | 20:58

„Њујорк Тајмс“ објави репортажа од Македонија за злоупотребите при вработувањето според етничкиот „балансер“

Светскиот весник број еден „Њујорк Тајмс“ објави текст за злоупотребите на етничкиот балансер при вработувањето во јавниот сервис во Македонија. Во текстот насловен...

Македонија 21.03.24 | 22:14

ДУИ и СДСМ ги преполнуваат институциите со партиски послушници

Според Интегрираниот план кој е усвоен од Владата, треба да има 96 органи на државна управа, а самата Влада утврдила таргет од најмногу 110 органи. Спротивно на тоа, се предлагаат...

Македонија 18.02.24 | 09:59

Важно е да биде Албанец и нивен гласач: Со вработувањето на Љуљета, ДУИ ја покажа надмоќта над СДСМ

СТОП ЗА БАЛАНСЕРОТ! СТАРТ ЗА СИСТЕМ НА КВАЛИТЕТ! Ова што го гледате на сликата подолу само ја покажува надмоќноста на ДУИ над СДСМ или обратно кажано – потчинетоста...

Македонија 12.02.24 | 13:56

Правична застапеност при вработување во болницата во Гостивар: На списокот нема ниту еден Македонец

Важи ли правичната застапеност, на која се повикуваат поединци (ама само тогаш – кога им одговара), за вработувања во гостиварската општа болница? – прашува пратеничката...

Култура 12.02.24 | 12:58

На конкурсот за вработување во Драмски се пријавиле 80 актери, 10 се примени

Десет актери се примени во ансамблот на Драмски театар, откако неодамна беше објавен конкурус во оваа национална установа. На конкурост се пријавиле 80 дипломирани актери,...

Македонија 17.01.24 | 12:01

Сестра ми 15 години работи во М-НАВ, министерот Османи негира улога во вработувањето

„Јас немам никаква улога во тоа. Тоа е пред да станам министер. Оваа тема е користена на сите избори во последните 15 години, а јас истото објаснување го давам. Очигледно...

Македонија 04.01.24 | 13:31

Предизборно во Влада се вработуваат 60 службеници, на повеќето места се бараат Албанци

Врз основа на член 35 од Закон за административни службеници („Службен весник на Република Македонија” бр. 27/14, 199/14, 48/15, 154/15, 5/16, 142/16 и 11/18) и Уредбата за спроведување на...

Здравје 03.01.24 | 14:18

Прилепската болница ќе вработи 70 членови од медицинскиот персонал меѓу кои има 20 лекари кои со години работеле со договор на дело

Околу 70 членови на медицинскиот персонал, од кои преку 20 лекари ќе добијат решенија на неопределено време. Досега тие беа ангажирани со договор на дело. Според директорката...

Македонија 28.12.23 | 18:31

Македонци не смеат да се пријават, се бараат Албанец и Турчин за лекари на ГАК!

Во огласот за вработување на здравствени работници на неопределено време се вели дека ГАК има потреба од двајца доктори на специјализација по гинекологија и акушерство,...

Здравје 22.12.23 | 15:57

Меџити: Здравствените установи по Нова година ќе може да вработуваат нов кадар, само така ќе спречиме излевање на лекари во странство и во приватните болници

Здравствените установи по Нова година на пензионираните и испразнети места, ќе можат да вработуваат нов кадар, со одговорност и согласност од Министерството за здравство. Согласности...

Економија 22.12.23 | 12:02

Предизборие на најјако: Од 1 јануари вработување во администрација без амин од Финансии

Со измени на Законот за Буџет кои ќе стапат во сила на почетокот на годината министерства, јавни претпријатија, акционерски друштва во државна сопственост, јавно-приватни...

Македонија 22.10.23 | 17:46

Мицкоски: Загарантирано вработување на 500 најдобри дипломирани студенти на универзитетите во Македонија

Загарантирано вработување на 500 најдобри дипломирани студенти на универзитетите во Македонија, државата да обезбеди редовен работен однос, ова го изјави денеска лидерот...

Балкан 15.08.23 | 15:55

За 13 проценти е намален бројот на невработени во Црна Гора

Според евиденцијата на Агенцијата за вработување на Црна Гора, во јули годинава имало 5.739 невработени лица помалку отколку во јули 2022 година. Ова го соопшти црногорскиот...

Македонија 15.08.23 | 10:31

Независниот синдикат на пожарникари бара вработување на нов кадар

Независниот синдикат на пожарникари укажува на недостатокот на професионални пожарникари во територијалните противпожарни единици во земјава. Оттаму посочуваат...

Македонија 10.08.23 | 09:21

Биди дел од македонската полиција: Спасовски предизборно вработува 600 полицајци

Министерството за внатрешни работи денеска објави јавен оглас за засновање на работен однос на 600 извршители на работно место полицаец, согласно своите организациски...

Македонија 30.07.23 | 15:51

Шпреса Абази е вработена во 2015 година, велат од Министерството за политички систем

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ја информира јавноста дека г-ѓа Шпреса Абази е вработена во Секретаријатот за спроведување на Охридскиот...

Македонија 05.06.23 | 13:15

Меџити: Јас не сум потпишал вработување на сопругата и балдазата на министерот Бочварски

Министерот за здравство Фатмир Меџити кажа дека не потпишал вработување во болницата во Штип на сопругата и балдазата на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Бочварски...

Македонија 22.05.23 | 14:42

Антикорупциска гледа партиско влијание во вработувањето на сопругата на Костовски во МНР

Постои основано сомневање за влијание од пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски за вработување на неговата сопруга во МНР, но бидејќи немало други кандидати, Антикорупциска...

Македонија 07.04.23 | 15:05

Новиот министер најави нови вработувања во здравството

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави нови вработувања во здравствениот сектор, кои, според него, ќе следат откако другите здравствени установи под капата на...

Економија 28.12.22 | 12:19

Битиќи: Новите вработувања во УЈП со префрлање на вработени од други институции, но и целосно нови

Во Управата за јавни приходи (УЈП) ќе имаат можност да се пријават за вработување сите кои ги исполнуваат условите, односно ќе се префрлаат вработени од други институции,...