Ознака: вработување
Македонија 22.04.21 | 19:19

Пауновски не ги прима рамковно вработените, Заев бара да се почитува законот

Да не се води војна преку медиумите. Директорот на Пазарен инспекторат да ги вработи рамковните. Премиерот Заев со порака до Пауновски – да не се спротивставува, туку...

Црна хроника 03.04.21 | 12:21

МВР експресно вработило лице кое пред 5 дена поради криминал било избркано од Телеком?

Ново скандалозно вработување во редовите на МВР на РМ пред 5 дена. Како што дознава редакцијата Охридскај, лицето В.С. кој пред 30 денови добил моментален отказ од Македонски...

Скопје 24.03.21 | 09:31

Народе скенирај сметки и плаќај казни и даноци за Шилегов да вработи 23 партиски војници пред избори

Град Скопје објави оглас за вработување на 23 државни службеници. Во огласот се бараат вработувања за во неколку сектори, а платите се движат и до 32.887 денари. Огласот...

Македонија 14.03.21 | 11:48

Владата продолжува со партизирање на институциите, објавен нов партиски оглас

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење на Република Македонија објавува оглас за вдомување на 31 јавен...

Култура 13.03.21 | 09:19

Во државен архив, Сектор за финансиски прашања бараат човек со завршен факултет биологија

Во државен архив, Сектор за финансиски прашања бараат човек со завршен факултет БИОЛОГИЈА. Ова е уште еден од огласите за работа кои се коментираат на социјалните мрежи.  

Економија 12.03.21 | 18:29

Заев: Во тек е спроведувањето на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување, со кој ќе бидат опфатени 10.279 лица

Во тек е спроведувањето на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги за пазарот на трудот за 2021, кој оваа година изнесува 1,5 милијарди денари...

Македонија 11.02.21 | 12:56

Не престануваат: Нови вработувања во Владата, се бараат советник и помошник

Влада ќе вработи уште двајца државни службеници кои ќе земаат плата од 32.000 до 39.000 денари. На оглас кој е објавен на страната на Агенцијата за администрација владата...

Македонија 04.02.21 | 09:13

Државата гори, Мерко вработува: 14 нови луѓе им се приклучуваат на 213 административци

Секоја мајка којашто го изгубила синот, ќе го најде во зградата на општина Струга. Во услови кога се соочува со блокирана сметка и куп долгови, градоначалникот Рамиз...

Економија 30.12.20 | 14:30

Царина вработува 119 луѓе: Плата до 37.000 денари

Царинската управа вработува 119 лица. Огласот е објавен, а се бараат работници, поради, како што велат, привремено зголемен обем на работа, до крајот на следната 2021 година....

Македонија 29.12.20 | 10:55

Додека се трча за 100 евра на шалтер, прашајте се од кај пари за нови 740 административци во само една недела

Ќе намалуваа министри, ќе намалуваа администрација, па ќе ја тестираа и праќаа „на приватно”, за сето да заврши со енормен раст на администрацијата!, реагира портпаролот...

Македонија 18.12.20 | 18:35

Министерот за антикорупција Николовски си го вработил братучедот во МНАВ за плата од 100.000 денари

Министерот за спречување на корупција, Љупчо Николовски, го вработил својот братучед во МНАВ, каде што работи и неговиот чичко, објави „Нетпрес“. За вработувањето на...

Економија 15.12.20 | 12:34

Нови огласи за вработување на 22 административци со плата од над 50.000 денари

Ништо од најавените реформи во администрацијата, наместо намалување на обемот на администрацијата за 20 проценти преку спојување на функциите, надлежностите на институциите...

Македонија 09.12.20 | 13:42

Ќе се раскинат договорите со вработените по Рамковен ако одбијат две опции за ангажман

Доколку некој од вработените според Рамковниот договор, кои сега седат дома и примаат плата, двапати одбие опција за ангжаман што ќе му биде понуден за работа во некоја...

Македонија 18.11.20 | 17:01

Сведоштво: Дури и во време на епидемија се вработува медицински кадар според врски, а не според стручност

Дури и во време на сериозна епидемија која предизвикува смрт на десетици граѓани дневно, во здравствениот систем се примаат кадри со врски, а не оние коишто покажале...

Црна хроника 13.11.20 | 17:04

Ни пари, ни работа: Платил да го вработат син му во државна фирма, па сфатил дека е измамен

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.М.(63) од с.Чегране поради постоење основано сомнение за сторено кривично...

Македонија 04.11.20 | 11:20

СЕП бара „посебен“ советник без целосно завршен факултет за вртоглава плата од 49 илјади денари

Секретаријатот за европски прашања објави оглас за вработување на посебен советник на заменик претседателот на владата на Македонија задолжен за задолжен за европски...

Македонија 19.10.20 | 23:01

Следната недела конкурс за вработување на 640 Албанци во администрацијата

Следната недела се очекува да биде објавен оглас за вработување на албанци во администрацијата, велат партиски извори од ДУИ. Конкурсот кој што се подготвува, предвидува...

Македонија 15.10.20 | 20:06

Груби: Идејата за субвенционирање вработувања по етничка основа е правична

Нема ништо спорно во идеjата за државно субвенционирање компании кои ќе вработат припадници на етнички заедници. Се работи за правична и адекватна застапеност, но не...

Македонија 25.09.20 | 19:45

Шаќири: Етничкиот клуч за вработување ги понижува и деградира Албанците

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна на Владата, во гостување на „ТВ24“ истакна...

Економија 18.09.20 | 15:19

Заев за изјавата на Груби: Ќе субвенционираме вработувања на квалитетни кадри без оглед на етничката припадност

Одговарајќи на на новинарско прашање во врска со изјавата на неговиот прв заменик, Артан Груби, за поттикнување на вработувања по етничка основа, премиерот Зоран Заев...