Ознака: вработување
Свет 07.08.20 | 20:30

Криза: Никогаш помалку нововработени во САД

Економијата на САД во јули создала 1,8 милиони работни места, што е назадување по мајските и јунските показатели и сведочи за тоа дека обновената пандемија го намалува...

Македонија 23.07.20 | 15:51

Таткото член на Управниот одбор, си ја вработил ќерката во јавното претпријатие

Билјана Ивановска, претседател на ДКСК говореше за предмет од укажувач за вработувања на две лице во исто јавно претпријатие со помош на агенции за привремени вработување,...

Економија 11.07.20 | 20:59

Дафина Стојаноска: Се обврзуваме дека во четири години мандат ќе има вработувања на 50 илјади млади луѓе

Носителката на листата со кандидати за пратеници од коалицијата „Обнова за Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на средбата со млади во Тетово...

Македонија 01.07.20 | 22:30

Мицкоски најави нула данок за секој оној кој ќе вработи млад човек до 29 години

Се ближи денот кога практично треба оваа неуспешна влада предводена од ова раководство на СДСМ и Зоран Заев да замине, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Вести 01.07.20 | 20:40

Стаменковска ја обвини СДСМ за вработување на партиски послушници

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска Стојковски денеска ја обвини СДСМ дека вработуваат партиски послушници....

Скопје 07.06.20 | 10:15

Додека скопјани се во карантин Шилегов од одмор во Маврово распиша уште еден оглас за партиски вработувања, овој пат во ЈСП

Владата го затвори Скопје, а Шилегов ужива во Маврово и распишува нов оглас за партиски вработувања во ЈСП. Додека скопјани се во карантин Шилегов од Маврово распиша...

Економија 09.04.20 | 18:53

„Левица“: На кое тоа „друго место” ќе се вработат отпуштените работници кога најголем дел од економијата е во прекин?

Сведоци сме дека секојдневно по стотици работници, па и повеќе се пуштаат дома и остануваат без приходи. Само во угостителството проценките се дека од почетокот на кризата...

Македонија 08.04.20 | 21:20

Владата ги теши тие што останаа без работа

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое...

Свет 07.03.20 | 19:15

Италија вработува дополнителни 20.000 здравствени работници

Во Италија дополнително ќе бидат вработени околу 20.000 здравствени работници како зајакнување во борбата против новиот коронавирус. Италијанската Влада денеска донесе...

Македонија 02.03.20 | 13:45

Објавени 228 огласи за работа пред парламентарните избори: За МИОА вработувањата се легални, за антикорупционерите-купување гласови

Во периодот декември 2019 година – февруари 2020 година, отворени се вкупно 228 огласи за вработување на 678 лица. Овие огласи се објавени кога веќе беа распишани предвремените...

Економија 08.02.20 | 15:55

Со законот за игри на среќа преку ноќ 7.700 луѓе ќе останат без работа

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) предупредува дека со предлог измените на Закон за игрите на среќа и забавните игри кои се на дневен ред...

Економија 06.02.20 | 14:01

Мизрахи побарала согласност од Владата за вработување лица со статус на деца без родители

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи до Владата доставила информација за вработување лица кои до 18-годишна возраст имале статус на деца без родители...

Економија 31.01.20 | 13:59

Димитриеска Кочоска: Забраната за соработка со мене сериозно го загрозува претстојниот изборен процес

Министерството за финансии важеше за најорганизирана и најпрофесионална институција, со најголема и недвосмислена доверба и почит помеѓу соработниците и се разбира...

Економија 29.01.20 | 15:33

Стаменковска: Пропусти во постапките за вработување од страна на институциите

Дополнителениот заменик министер во Министерството за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска Стојковски денеска по средба со раководството...

Свет 28.01.20 | 10:48

Германија го олеснува вработувањето на странци: Oд 1 март ќе дозволи легален престој до шест месеци

Новиот закон во Германија, кој ќе стапи на сила од 1 март, ги олеснува процедурите за вработување работници кои живеат во земји кои не се во Европската Унија и овозможува...

Економија 26.01.20 | 18:54

Работниците едвај го поминуваат месецот, а огласите за вработување во администрацијата не стивнуваат

Агенцијата за вработување има објавено дваесеттина огласи за вработување во јавната администрација иако се наближува датумот за предвремени парламентарни избори....

Македонија 22.01.20 | 19:50

Стоилковски: За партиските вработувања пред избори, ќе има одговорност по 12 април

Пред избори, пред распуштање на парламентот, СДСМ и Зоран Заев распишуваат огласи за вработувања во администрацијата, која ја нарекуваа трома, а сега ја полнат и ја партизираат...

Калеидоскоп 20.01.20 | 19:00

Oпштина Лозово ќе ја вработи Атиџе и ќе ѝ го смени покривот на куќата

Градоначалникот на општина Лозово и даде ветување на Атиџе од Медена Земја дека ќе ја вработи во општината, но и дека општината ќе го реновира кровот на нејзината куќа. Денес...

Македонија 16.01.20 | 15:22

Во новиот бран на непотизам, локалните функционери си го земаа данокот за послушноста кон СДСМ

Заразата од епидемијата на непотизам повторно се шири низ целата држава. Покрај Штип, Прилеп, Велес, Виница, денеска ќе ви презентираме нови случаеви на непотизам од...

Култура 15.01.20 | 16:10

Кумановскиот театар вработува четворица актери

Четворица актери ќе се вработат во Театар Куманово. На огласот кој трае до петок веќе се пријавиле 18 кандидати од Куманово, но има и од другите градови во Македонија. Навистина...