Министерот за внатрешни работи денеска имаше објава по повод годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Христијан Тодоровски-Карпош. Забележително е дека Спасовски не посочува од кого конкретно загинал Карпош туку го користи терминот „фашистичкиот куршум на непријателот“ без да напише бугарски.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.