Ознака: оливер спасовски
Македонија 18.01.21 | 15:17

Зголемени активности на полицијата за Водици, најави Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати апел до верските заедници и граѓаните да ги почитуваат мерките за претстојниот празник Водици. Како што...

Македонија 15.01.21 | 10:46

Спасовски: Вевчанци од политички причини сакаа сензационалност, но таму не се случи ништо спектакуларно

„Ние мораме да постапуваме секаде каде што има потреба, особено сега во време на пандемија, мора да проверуваме дали се спроведуваат мерките за заштита се со цел да...

Македонија 14.01.21 | 11:20

Палката на Спасовски удри по Вевчанци, а многупати ја немаше да заигра за функционерите

Растурен карневал во Вевчани од страна на полиција и ЕБР. Бројни незадоволни граѓани вчера ја критикуваа власта како растурила настан кој што претставува традиција....

Македонија 08.01.21 | 13:56

Спасовски за роденденот на Ахмети: Казнети се сите до еден

Казнети се сите кои седеа на масата без разлика дали се претседатели на партии, пратеници или министри, кога станува збор за ова раководство на МВР, не може да замерите....

Македонија 07.01.21 | 16:18

Се моли клерикот Оли да дозволи неговата институција да постапи неселективно и секуларно

Пак се правела причест со исто лажиче и се бацувале крстови и луѓе седеле во Црква без маски и дистанца. Се моли клерикот Оли еднаш во кариера да дозволи неговата институција...

Македонија 06.01.21 | 17:34

Заев и Спасовски не ги уапсија Драган Котуровиќ и Лазо Д’лгио што слават Бадник на затворено

МВР и министерот Оливер Спасовски постапуваат селективно и законот не го спроведуваат подеднакво кон сите, а доказ за тоа е настанот со Бадникарскиот оган во Орман...

Македонија 06.01.21 | 16:09

Честитка од Спасовски: Бадник нè потсетува на вистинските вредности

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати честитка до сите православни христијански верници по повод големиот христијански празник Бадник, ден пред големиот...

Македонија 06.01.21 | 08:51

ВМРО-ДПМНЕ: Додека министрите од власта без маски сечат торти, Спасовски покажа сила кон народот

ВМРО-ДПМНЕ со реакција околу вчерашниот настан кога полицијата растурила бадников оган во Орман, и притоа биле уапсени десетина лица. Од опозицијата велат додека власта...

Македонија 05.01.21 | 15:47

Алтернатива до Спасовски: За кого важи казната за неносење маска?

Премиерот Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, позираа без маски и без одржување дистанца, додека Али Ахмети со претседателот на Собранието, Талат Џафери и...

Македонија 05.01.21 | 10:31

Спасовски поделил бонус-плата на 1624 вработени во МВР, но повеќе од 6000 тужби му тежат на буџетот на МВР

Повеќе од 6000 тужби му тежат на буџетот на Министерството за внатрешни работи по основ неисплатена 13-та плата. Во евиденцијата на Одделот за правни работи во министерството...

Македонија 04.01.21 | 23:26

„Спасовски, добра постава си вработил“: Инспектор се фали со вожња од 240 км/час

Благите казни не ги поколебаа фраерите да сопрат со дивеењето по улиците – напротив, само се зголеми бројот на „подвизи“ со кои се фалат на социјалните мрежи. Овојпат,...

Црна хроника 03.01.21 | 12:34

Му ги најдоа со име и презиме, лик и регистрација, Спасовски треба само да ги фати тркачите додека не убиле некого

На социјалната мрежа Тик-Ток се појави ново видео од кое се гледа дека на македонските улици се организираат трки со возила и се вози со брзини кои лесно можат да предизвикаат...

Македонија 01.01.21 | 15:25

Релативно мирна новогодишна ноќ: 62 пријави за нарушување на протоколите, двајца приведени, три тешки кражби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оцени дека новогодишната ноќ била генерално мирна, без поголеми нарушувања на јавниот ред и мир. Тој информира дека...

Македонија 01.01.21 | 08:15

Спасовски во посета на полициската станица во Крива Паланка

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска ќе го посети објектот на Одделението за внатрешни работи Крива Паланка. Спасовски завчера објави дека е исполнет...

Македонија 31.12.20 | 11:13

Ќе одговараат и домаќините и гостите, доколку се прекршуваат правилата

Секој кој нема да почитува, било тоа да е сопственик на вила, куќа или граѓани кои учествуваат во тие настани, на сите ќе им бидат поднесени кривични пријави за нарушување...

Македонија 30.12.20 | 00:04

Мицкоски: Обвинителство потврди дека снимката со теретаната беше лажна, но Спасовски не мрда со прст да каже кој ја објави

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во емисијата „Прашањето ми е следно“ на порталот Инфомакс изјави дека е скандалозно новинарите да бидат тепани,...

Македонија 29.12.20 | 20:33

Спасовски: Кривична одговорност за сите групирања, бесплатниот телефонски број ќе помогне во спречување на забави

Ако за време на новогодишната ноќ бидат издадени викендици или станови каде ќе има 15, 20 или 30 луѓе како група, тогаш и сопственикот на тој објект што го издал и оние кои...

Македонија 28.12.20 | 15:54

Обиџуко ви бапна телефон сами да се кодошите, ко во времето на Сталин

Гледате, Обиџуко ви бапна полициски телефонски број да си ги пријавувате комшиите, блиските, родителите. Сами да се кодошите. Како во времето на Сталин, пишува актерот...

Црна хроника 27.12.20 | 21:07

Полицијата ќе биде безмилосна за Нова година: 2000 полицајци ќе бидат насекаде, ќе пишуваат кривични

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека МВР има посебен оперативен план како ќе постапува за време на празниците, а тоа значи дека секаде...

Црна хроника 27.12.20 | 21:01

Спасовски и Шекеринска за „бентлито“ и 45-те евра: Ќе ги зголемиме казните за бандитско однесување

Во врска со возачот на „бентлито“, кој помина низ украсите на скопскиот плоштад и заработи казна од 45 евра, министерот повтори дека смета оти казната е мала и дека во...