Поранешниот премиер Димитар Ковачевски и ексминистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски  во наредните 12 месеци ќе ја добиваат истата плата како и досега – по околу 2.500 евра. Собраниската Комисија за избори и именување во Собранието ги прифати барањата на Ковачевски и на Спасовски за апанажа.

Ковачевски побарал и добил право на користење службено возило, кое му следува во согласност со Законот за возилаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.