Ознака: апанажа
Македонија 24.01.22 | 12:49

Левица ќе поднесе предлог закон за укинување на апанажата

Партијата Левица преку соопштени информира дека ќе поднесат предлог закон за укинување на апанажата. Најголем дел од министрите кои што повеќе не се дел од Владата,...

Македонија 21.01.22 | 15:37

И Царовска и Шекеринска поднеле барање за апанажа

Поранешната министерка за одбрана Радмила Шекеринска и поранешната министерка за образование Мила Царовска официјално поднеле барање за апанажа до собраниската Комисија...

Македонија 20.01.22 | 14:41

Димитров побарал апанажа: Живеам од плата, не сум од тие што имаат бизниси

Од министрите и замениците министри кои не станаа дел од владата на Ковачевски тројца побарале апанажа, еден вицепремиер, еден министер и еден заменик. Според А1он, станува...

Македонија 18.01.22 | 08:56

Заев нема да користи апанажа, ќе се вработи во семејните фирми, но ќе користи обезбедување

Поранешниот премиер Зоран Заев од вчера има право да користи државни привилегии онолку време колку што бил на функција, односно четири и пол години. Во изјава за порталот...

Македонија 09.11.20 | 15:33

Собранието му исплатило две апанажи на Амди Бајрам четири дена откако починал

Поранешниот претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, како пратеник од претходниот мандат во Законодавниот дом добил исплата на две апанажи од Собранието четири...

Македонија 14.09.20 | 20:38

Арнаудов бара апанажа до пензионирање, Мукоски 12 месеци

Апанажа до пензионирање, односно 1 година и 3 месеци, бара Љубен Арнаудов, додека Крсто Мукоски кој седеше во собранието два мандати, бара апанажа 12 месеци, дознава А1он. Арнаудов...

Македонија 11.09.20 | 13:45

44 пратеници од минатиот собраниски состав побарале апанажа

Доколку добие предлог од Владата за укинување на патните трошоци на сите избрани и именувани функционери, вклучувајќи ги и пратениците, претседателот на Собранието...

Македонија 24.06.20 | 12:19

Ѓорѓиевски: Заев му дава апанажа на Дончев, кој цела јавност го виде со снопчиња пари

Криминалната власт на Зоран Заев нема ниту образ, ниту срам. Откако јавноста виде дека директорот на ФЗОМ, Ден Дончев става снопче со пари во својата торба, а во друг...

Македонија 23.06.20 | 09:35

Дончев фатен со купче пари ќе добива и апанажа од државата една година

Владата донела одлука поранешниот директор на Фондот за здравство, Ден Дончев да добива апанажа. Тој една година ќе зема надомест од државата по оставката која си ја...

Македонија 06.12.19 | 16:54

Дрска е: Пратениците едногласно ѝ кажаа НЕ на Јанева за апанажа

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска го отфрли барањето на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за добивање апанажа. Одлуката...

Македонија 06.12.19 | 14:22

Димовски: Ќе предложам Јанева да не добие апанажа од Собранието

Барањето за апанажа на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е обвинета во случајот „Рекет“, денеска ќе се најде на дневен ред на една од седниците...

Македонија 01.11.19 | 16:34

Катица Јанева бара апанажа

На денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата претседателот на Комисијата Илија Димовски информираше дека до Комисијата стигнал...

Македонија 28.06.19 | 12:11

Груевски и Богоевски досега не поднеле барања за апанажа

Поранешниот премиер Никола Груевски, кому Собранието му ја прифати поднесената оставка пред две недели, и пратеникот Павле Богоевски кој исто така поднесе оставка...