Ознака: димитар ковачевски
Македонија 28.06.22 | 11:02

Ковачевски: Нема ништо ново околу францускиот предлог, разговорите продолжуваат

-Нема нови моменти во однос на предлогот на француското претседателство со ЕУ за тргање на бугарското вето. Разговорите продолжуваат на ниво на експертски тимови на...

Македонија 27.06.22 | 09:30

Ковачевски и Османи трајно ги нарушија македонските позиции и ја ставија државата во ризик од хибридни напади,обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски и Османи трајно ги нарушија Македонските позиции, и ја ставија државата во ризик од хибридни напади, за кој не кажуваат од што се состои. Со преговарањето...

Македонија 24.06.22 | 19:47

„Хистеричните“ експерти гневни на обвинувањата на премиерот Ковачевски

Експертската и интелектуалната јавност во Македонија е бесна на премиерот Ковачевски кој вчера ги навреди нарекувајќи ги „хистерични“, дека не се разбирале како функционира...

Македонија 24.06.22 | 13:31

Петков го повика Ковачевски да го прифати францускиот предлог: Знам дека таквиот чекор би можел да ја собори владата

Бугарскиот премиер во заминување, Кирил Петков, ја повика Македонија да биде храбра и да го прифати постигнатиот договор со Франција, бидејќи тоа ќе ги отвори вратите...

Македонија 24.06.22 | 09:40

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски мора да понесе одговорност и да поднесе оставка, францускиот предлог е и со негов потпис

Ковачевски мора да понесе одговорност и да поднесе оставка, откако виде дека цела држава се крена против него ретерираше, францускиот предлог е и со негов потпис, сметаат...

Македонија 23.06.22 | 21:56

Петков за изјавата на Ковачевски: Со францускиот предлог и Македонија има што да добие

Бугарскиот премиер Кирил Петков доцна вечерва ја коментираше изјавата на премиерот Димитар Ковачевски кој рече порано денеска дека за нас е неприфатлив францускиот...

Македонија 23.06.22 | 14:55

Ковачевски: Францускиот предлог во ваква форма е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција посочи дека во ваква форма, францускиот предлог не е прифатлив за Македонија. „Предлогот во...

Македонија 23.06.22 | 13:34

Вучиќ испрати порака дека поминаа времињата во кои некој можеше да уценува независни држави, Ковачевски молчи

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека со пријателите од регионот ќе продолжи да се бори за европска иднина, но почитувајќи се себеси, пред денешниот самит...

Македонија 23.06.22 | 12:44

Ковачевски му покажа прст на Петков

Започна самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Главната камера на медиумскиот тим на ЕУ пред официјалниот почеток на состанокот ги „улови“ премиерите на Македонија...

Македонија 23.06.22 | 08:39

Мицкоски: Ковачевски тајно преговарал 6 месеци, сега се прави дека не знае за предлогот со кој би се бугаризирала Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во синоќешното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш” која се емитува на Алфа телевизија говореше за францускиот...

Македонија 22.06.22 | 23:52

Францускиот предлог е прифатен од Ковачевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа, вели дека францускиот предлог за Македонија не...

Македонија 22.06.22 | 23:40

Има основа за повеќе кривични дела и одговорност за Ковачевски ако се реализира предлогот за спорот со Бугарија

Христијан Мицкоски претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа вели дека доколку се реализира францускиот предлог за...

Македонија 22.06.22 | 23:25

Мицкоски го повика Ковачевски да прифати референдумски избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа, го повика Димитар Ковачевски ако верува дека...

Македонија 22.06.22 | 23:12

Мицкоски: Ковачевски овој предлог го преговарал со месеци, неговата кариера е завршена, самиот зборува дека би бил задоволен со тоа да биде пратеник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христјан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа, вели дека францускиот предлог за Македонија не...

Македонија 22.06.22 | 16:15

Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив за нас клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

Македонскиот премиер, Димитар Ковачевски, со статус на Фејсбук се дистанцира од изразување став за францускиот предлог, со напомена дека Владата формално нема добиено...

Македонија 22.06.22 | 12:56

Ковачевски: Ако не се обезбеди прогрес на процесот на евроинтеграции, тоа ќе е сериозен удар врз кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Македонија има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ, вели премиерот Димитар Ковачевски. Тие се оние земји кои гледаат кон иднината, наспроти минатото и од кои...

Македонија 22.06.22 | 12:32

Се предомислија, сепак ќе одат во Брисел: Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе присуствуваат на самитот ЕУ – Западен балкан

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе одат во Брисел и ќе учествуваат на самитот...

Македонија 22.06.22 | 09:36

Државниот секретар на Франција и Димитров ги оддадоа Ковачевски и Османи дека не знаеле за францускиот предлог

Во пресрет на денешното гласање за доверба на владата на Кирил Петков и на почетокот на Самитот на ЕУ на кој треба да се одлучува за почеток на преговорите со Македонија...

Македонија 21.06.22 | 22:35

Димитров за францускиот предлог: Молкот на Ковачевски и Османи е опасен

Молкот на Ковачевски и Османи е опасен, сами ќе решаваат за македонскиот идентитет, ова е резултат на тврдоста на бугарската влада и мекоста на владата на СДСМ Прво да...

Македонија 20.06.22 | 16:55

Ковачевски: Наш став е дека билатералните прашања не треба да влезат во преговарачката рамка

Нашиот став како Влада е дека преговарачката рамка треба да биде мултилатерален документ што содржи рамка за преговарање во однос на пристапување кон ЕУ како организација...