Ознака: димитар ковачевски
Македонија 25.09.23 | 15:02

Ковачевски: Зад инцидентот на Косово е нечија агенда со цел на регионот повторно да се гледа како на подрачје на судири меѓу соседите

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги осуди вчерашните случувања во Косово и повтори дека нема опасност по безбедносната состојба во земјава. Во земјава не постои...

Македонија 25.09.23 | 14:47

Законот за амнестија за помали кривични дела се очекува утре да се најде на седница на Влада

Законот за амнестија за помали кривични дела се очекува утре да се најде на седница на Влада, најави денеска претседателот на Владата, Димитар Ковачевски кој одговараше...

Македонија 24.09.23 | 22:29

Ковачевски: Сите институции задолжени за безбедноста будно ја следат состојбата по случувањата во Косово

Претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски, преку напис на Фејсбук вели дека со голема загриженост се следи ситуацијата во Косово, додава дека, државните...

Македонија 21.09.23 | 20:34

Ковачевски на средба со управниот директор во групацијата „Блекстоун“

Премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Њујорк, имал средба со Џасвиндер Каира, управен директор во групацијата „Блекстоун“. Како што соопшти...

Македонија 20.09.23 | 11:01

Ковачевски: Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација според европските пракси и регулативи

Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација според европските пракси и регулативи. Денеска пред нас и граѓаните има готов документ за реформа...

Македонија 19.09.23 | 21:17

Антикорупциска отвори предмет за договорот за лиценците на Мајкрософт кои ги добила фирма блиска до Ковачевски

Државната комисија за спречување на корупцијата соопшти дека оформиле предмет, по доставена анонимна пријава во која се наведува дека „генералниот секретаријат потпишал...

Македонија 19.09.23 | 19:44

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Македонија да го задржи европскиот курс

Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Њујорк се сретнаа со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав...

Македонија 19.09.23 | 09:21

Ковачевски – Шолц: Германија ја очекува Македонија во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, имаше куса средба со германскиот канцелар, Олаф Шолц, во рамки на настанот за одбележување на 50-годишнината од членството на Германија...

Македонија 19.09.23 | 08:56

Како е можно да се доделат лиценци вредни 40 милиони евра на странски дипломат?

Сè уште нема одговор од власта и институциите, зошто се дадени рекордни пари за тендери за лиценци, во три години, 15 па 25 милиони евра, за една иста услуга, потсетуваат...

Македонија 18.09.23 | 21:17

Ковачевски – Душек: Соработката со Светскиот економски форум е посебно значајна за економските перспективи на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, во Њујорк се сретна со управниот директор на Светскиот економски форум, Мирек Душек. На...

Македонија 18.09.23 | 16:15

Поема за Ковачевски: Cеверна Македонија тој ја води, го следиме патот по кој тој оди

Лингвистот Арменд Нухиу од Тетово на својот профил на социјалните мрежи објави поема за премиерот Димитар Ковачевски. C. Европа и САД се пријатели наши, Нас Русија не...

Македонија 18.09.23 | 10:53

И Ковачевски замина во САД

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, е во неколкудневна работна посета на Соединетите Американски...

Македонија 17.09.23 | 10:15

Дали блискоста на Ковачевски и директорот на Аитоникс, Андонов е причината за добивањето на криминални тендери во вредност од над 40 милиони евра?

Целосен молк од страна на владата на ДУИ и СДС за сомнителните тендери, кои директно се поврзани со Димитар Ковачевски, каде што фирмата Аитоникс за 3 години добила над...

Економија 13.09.23 | 13:37

Ќе има антикризни мерки за најранливите категории, но и ригорозни мерки за зголемените малопродажни цени

Најранливите категории граѓани, пред се пензионерите, примателите на загарантирана социјална помош, младите, односно студенти и средношколци ќе добијат државна помош...

Македонија 11.09.23 | 18:28

Ковачевски: Пред нас е усогласување на ставот на политичките партии за уставните измени

Она што е пред нас е усогласување на ставот на политичките партии, бидејќи пред нас имаме исклучително значајна одлука, а тоа е продолжување на европската интеграција...

Македонија 09.09.23 | 18:37

Таче одмара од вчерашната прослава во лускузен хотел во Грција?!

Дел од медиумите објавија фотографија од премиерот Димитар Ковачевски, за која се тврди дека е направена денеска во Грција, каде наводно заминал по одбележувањто на...

Македонија 09.09.23 | 09:46

ВМРО-ДПМНЕ: Власта го помина 8 Септември без да го спомне името Македонија, се срами ли Ковачевски од државата?

Власта го помина 8 Септември без да го спомне името Македонија, се срами ли Ковачевски од државата?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму истакнуваат дека ниту во логото, ниту...

Македонија 08.09.23 | 16:39

Koвачевски призна дека нема пазар со измените на Кривичниот законик и уставните измени

Ковачевски потврди дека нема никаков пазар за уставни измени, и на тој начин индиректно призна дека измените на Кривичниот законик ги прави исклучиво поради амнестија...

Македонија 08.09.23 | 14:25

Ковачевски им вети ново покачување на платите на медицинскиот персонал од јавното здравство

Овој месец ќе биде потпишана спогодбата меѓу Министерството за здравство и Синдикатот на здравствените работници за ново зголемување на платите на медицинскиот персонал...

Македонија 08.09.23 | 13:58

Ковачевски за случајот „Онкологија“: Нема да има пардон за никого, очекувам идентификување на сторителите и соодветни казни

Премиерот Димитар Ковачевски денеска уште еднаш порача дека во врска со случајот „Онкологија“ нема да биде поштеден никој. Тој очекува, како што изјави, да се идентификуваат...