Очекувано, судијата Осман Шабани ги одби сите докази на одбраната во случајот Топлик. Она што обвинителот Бурим Рустеми го најави, и се оствари.

Со тоа Јанакиески остана без ниту еден доказ пред завршните зборови.

Во образложението судијата Шабани рече дека не може да бидат прифатени дополненијата на доказите на одбраната бидејќи тие веќе се користеле во главната расправа и од нив не произлегуваат нови околности.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.