Ознака: Случај Топлик
Македонија 21.01.22 | 18:36

„Република“ дознава: Јанакиески во понеделник ќе биде спроведен со полиција во суд со оперирана нога

Продолжува тортурата врз Миле Јанакиески од страна на судот и власта. Како што дознава „Република“ од извори од судот, до адвокатите на Јанакиески стигнала наредба...

Македонија 09.12.21 | 11:03

Случај „Топлик“: Судијата Шабани на следното рочиште ќе донесе одлука дали ќе прифати докази и сведоци на одбраната

Судечкиот совет во случајот „Топлик“ ја одложи одлуката дали ќе ги прифати дополнените докази на одбраната. Каква одлука донел судот ќе ја соопшти на рочиштето на...

Македонија 30.11.21 | 12:44

Случај „Топлик“: Обвинителот Рустеми најавува дека сите докази на одбраната ќе бидат одбиени

Власта по секоја цена е решена што поскоро да има разрешница за случајот „Топлик“. Во главна улога покрај судот е и обвинителот од некогашното СЈО Бурим Рустеми. Одбраната...

Македонија 29.10.21 | 12:34

Јанекиески: Не влијаев во работата на Комисијата за отуѓување на земјиште

Одговорно тврдам дека немав никакво влијание во работата на второстепената комисија при министерството за транспорт и врски. Таа комисија е за отуѓување на градежно...

Македонија 29.10.21 | 11:11

Обвинетите во „Топлик” го бараат писмото на Јанева до Јовески и увид во снимките од СЈО

Одбраната на обвинетите во случајот Топлик на денешното рочиште побараа да им се дозволи увид во снимките кои тогашното СЈО ги понуди како доказ од незаконското прислушување....

Црна хроника 12.10.21 | 11:20

Случај „Топлик“: Судот прифати вештак финансиер на СДСМ, чија ќерка е на листа за локалните избори

Судот не го прифати барањето за иззамање на вештакот Борис Тунџев во случајот „Топлик“. За судот не е спорно што тој е финансиер на СДСМ, а неговата ќерка е на листата...

Македонија 08.10.21 | 16:56

Заканите на Рустеми се исплатеа: Судот ги одби сите докази на обвинетите во „Топлик“

Она што се очекуваше и се оствари. Судот во целост го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми. Заканите кои ги упати на денешното рочиште обвинителот во случајот...

Македонија 04.10.21 | 12:25

Обвинителот Рустеми сака обвинетите во „Топлик“ да ги остави без сведоци и докази

Обвинителот Бурим Рустеми, засапник на обвинението  во случајот „Топлик“ бара да не бидат прифатени ниту еден сведок или вештачење на одбраната. Тој на денешното рочиште...

Скопје 25.09.21 | 11:44

Семејство Тунџеви: Taткото главен вештак на Обвинителство, ќерката советник во СДСМ

Спрегата Обвинителство, Суд и СДСМ не престанува и за време на локалните избори. На советничката листа на СДСМ за Општина Карпош се наоѓа Катерина Тунџева. Нејзиното...

Македонија 24.09.21 | 11:24

Обвинета во „Топлик“ го обвини судот за мобинг: Невролог специјалист ми пречорача мирување, зошто стражарно да ме приведат?

Обвинета во случајот „Топлик“ била информирана дека стражарно ќе биде приведена и донесена на суд. Од страв и срам, таа се појави на денешното рочиште и го обвини судот...

Македонија 13.09.21 | 13:23

Обвинителот Рустеми мрмори наместо да презентира докази

Како што стојат работите судечкиот совет во случајот „Топлик“ не е премногу заинтересиран за доказите што ги презентира Обвинителство. Откако судијата Шабани одби...

Македонија 13.09.21 | 12:32

Среде корона на болни од астма им се лоши во судница

Денешното рочиште за случајот „Топлик“ го следат триесетина присутни, обвинети, записничари, судии, новинари. Судењето се одвива во мала сала каде што е загушливо,...

Македонија 13.09.21 | 11:34

Случај „Топлик“: Судот одби да се отфрли вештачењето на Тунџев, иако немал лиценца

Одбраната на Миле Јанакиески на денешното рочиште во случајот „Топлик“ бараше да не се прифати како доказ вештачењетото на вештакот Борис Тунџев од 4.5 2017 година. Одбраната...

Македонија 07.07.21 | 14:44

Судот ја одложи одлуката за вештакот во случајот „Топлик“

Иако се очекуваше денеска да има одлука дали вештакот Илија Тунџев може да го презентира своето вештачење во случајот тоа не се случи. Иако тој денеска се појави во судот,...

Македонија 02.07.21 | 11:49

ДКСК не била надлежна за спроведување на законот: Судијата Осман Шабани против мислењето на Антикорупциската комисија

Судијата Осман Шабани денеска одлучи да не го почитува мислењето на Анткорупциската комисија во случајот „Топлик“. Одбраната побара мислење од ДКСК дали Борис Тунџев...

Македонија 02.07.21 | 11:06

Дали Судот ќе ја послуша Антикорупциска? Директорот на Агенцијата за катастар не смее да биде и вештак

Одбраната во случајот „Топлик“ на денешното рочиште побара изземање на вештакот Борис Тунџев. Како прилог зошто тој треба да биде изземен доставија мислење од Антикорупциската...

Македонија 02.07.21 | 10:48

Одбраната во случајот „Топлик“ побара изземање на поротникот Митко Сандев

Одбраната во случајот „Топлик“ на денешното рочиште побара изземање на поротникот Митко Сандев. Одбраната наведува дека кај овој поротник има конфкит на интереси...

Македонија 02.07.21 | 09:19

Случај „Топлик“: Судот го назначил за вештак Директорот на агенцијата за катасар, Антикорупциска вика тоа е спротивно на законот

Одбраната на обвинетите во во случајот „Топлик“ побара мислење од Антикорупциската комисија поради назначувањето на вештакот Борис Тунгев. Одраната сметаше дека...

Македонија 08.02.21 | 14:07

На средбата кај Рашковски, државниот правобранител се заканувал, а Рустеми тврдел дека без потврда дека има штета во буџетот „Топлик“ ќе падне

Тензично беше денеска во Кривичниот суд на рочиштето за случајот „Топлик“. Сведочеше Анета Јорданова вработена во Министерството за транспорт и врски. Таа била задолжена...

Македонија 15.09.20 | 18:17

Вештакот немал лиценца: Oдбиено вештачењето за случајот „Топлик“

Вештачењето за случајот „Топлик“ е одбиено поради немање на лиценца од страна на вештакот. Основниот кривичен суд согласно праксата на апелациониот суд го отфрли...