Во случајот „Топлик штета за првостепениот суд преставува законска затезна камата, се пожали Миле Јанакиески на седницата на Апелација.

Согласно ЗОО законска затезна камата не е штета туку трошок.Има официјален став на ЈО дека законска затезна камата не е штета.Овој доказ е даден во завршен збор но судот не го цени и воопшто не го спомнува. ЈО наведува ,,Плаќањето на законски затезни камати не е кривично дело и истото се врши врз основа на донесени правосилни судски пресуди“. Понатаму порталот наведува дека ставот на јавното обвинителсто е следен ,,Дури и правосудните органи, односно Обвинителствата, ама и судовите, плаќаат затезни камати, па така, тоа не може да се смета за штета’’ Налогот за исплата на законска затезна камата во 2013 не е потпишан од моја страна па се поставува прашањето зошто мене ме гонат за истото-прашува Јанакиески.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.