Ознака: миле јанакиески
Македонија 23.03.21 | 15:45

Претреси во домот на Груевски и на Миле Јанакиески во Прилеп

Според она што го дознава „Слободен печат“ утрово бил вршен претрес во становите на Никола Груевски и Миле Јанакиески. Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран...

Македонија 23.02.21 | 16:23

Денеска нов притвор за Миле Јанакиески

На самиот истек на притворот за Шпански скали на Миле Јанакиески денеска му определен 30-дневен куќен притвор за случајот ТНТ. За овој случај Јанакиески досега не бил...

Македонија 18.02.21 | 15:49

Мицкоски: Кога на Заев му треба дефокус, ги вклучува механизмите и дежурни виновници му се Јанакиески и Димоски

Кога Зоран Заев сака да направи дефокус од катастрофата која и ја приредува на државата ги вклучува партиските механизми на полицијата и правосудството и први дежурни...

Македонија 16.02.21 | 13:11

Рускоска не сакаше во судница да се слушаат изјавите на Калиопи и Дино Мерлин

Обвинетииот Миле Јанскиески започна со изведување на материјалните докази во случајот 27 април. Тој презентираше говори од учесници на протестите За заедничка Македононија,...

Македонија 08.02.21 | 14:07

На средбата кај Рашковски, државниот правобранител се заканувал, а Рустеми тврдел дека без потврда дека има штета во буџетот „Топлик“ ќе падне

Тензично беше денеска во Кривичниот суд на рочиштето за случајот „Топлик“. Сведочеше Анета Јорданова вработена во Министерството за транспорт и врски. Таа била задолжена...

Македонија 08.02.21 | 12:16

Заев вршел притисок врз вработена во МТВ да потпише допис дека имало штета по буџетот за комплексот „Сончев град“

На денешното рочиште за случајот „Топлик“, кој се води против ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески уште пет лица за продажба на државно земјиште за изградба...

Македонија 28.01.21 | 13:48

Сведоците потврдија дека Ристовски и Јанакиевски не го организирале членството за протестите на „27 април“

Продолжи рочиштето за настаните од „27 април“. Денеска сведочеа десетина членови на ВМРО-ДПМНЕ како и претседатели на општински организации. Сите беа едногласни во...

Македонија 28.01.21 | 11:43

Миланов: Јанакиески има повеќе судења од работни денови

Одбраната на Миле Јанакиески од судот побара да му се редуцираат рочиштата, бидејќи се случува да има по неколку на ден, како што беше денеска. Прерасна во судска практика...

Македонија 28.01.21 | 11:20

Прерасна во судска практика Јанакиески да го шетаат од судење на судење

По којзнае кој пат – истиот притисок врз Миле Јанакиески, обвинет во повеќе случаи на некогашното СЈО. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески не...

Македонија 22.12.20 | 12:16

Вештакот потврди дека Спиро Ристовски и Миле Јанакиески немале телефонска комуникација на 27 април

На денешното рочиште за 27 април сведочеше и вештакот проф. д-р Мирослав Котевски, ангажиран од одбраната. Тој објасни дека разгледувал обемен материјал, хардиск и листинзи...

Македонија 02.12.20 | 08:15

„Шпански скали“ никако да почнат: Предметот за кој Јанакиески е во притвор одложен дури за во февруари

Случајот „шпански скали“ за кој на Миле Јанакиески му е одреден притвор повторно е одложен. Следното рочиште ќе се одржи дури во февруари следната година. Во февруари...

Македонија 26.11.20 | 10:30

Случај ТНТ: Расправа денеска ќе се одржи без разлика дали некој од нас ќе биде фатен од корона или не, рече судијата Ставрев

Судијата Огнен Ставрев инсистира по секоја цена да се одржи денешното рочиште во случајот ТНТ. И покрај забелешката на бранителите дека сите во судницата се во опасност...

Црна хроника 25.11.20 | 11:59

Иако има решение за изолација, полиција го спроведе Миле Јанакиески во суд

Судијата Бошевски нареди стражарно спроведување на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој повторно има решение за изолација наводно поради...

Црна хроника 26.10.20 | 11:20

Миле Јанакиески e во самоизолација

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е во самоизолација, откако имал контакт со заболен од коронавирус. Ова на денешното рочиште за случајот „Топлик“...

Македонија 08.10.20 | 12:18

Јанакиески го шетаат од судење на судење, не може да стигне на сите рочишта

Миле Јанакиески не може да ги следи сите рочишта во кои е обвинет. Денеска во 10 часот започна судење во предметот ТНТ каде сведочеше бизнисменот Фијат Цановски. Рочиштето...

Македонија 07.10.20 | 11:10

Бранителите на Јанакиески: Оневозможена е квалитетна одбрана, рочишта има секојдневно, некогаш и по две на ден

Адвокатите на Миле Јанакиески, против кого се водат неколку судски процеси, денеска со отворено писмо алармираа за честите и секојдневни судски рочишта закажани за...

Македонија 30.09.20 | 16:23

Целта е да се држи во притвор: Јанакиески бара продолжување на судењето за „Шпанските скали“, судот игнорира

Во македонското судство се е можно па така и обвинето лице за кое е одредена мерка домашен притвор да бара од судот почести рочишта, но судот тоа барање да го игнорира. Поранешниот...

Македонија 29.09.20 | 14:45

Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за случајот „Насилство во Центар“ затоа што во завршните зборови бараа ослободителна пресуда,...

Македонија 29.09.20 | 12:21

Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески во случајот „Насилство во Центар“

Поранешниот премиер Никола Груевски е прогласен за виновен во обвиненеито за случајот „Насилство во Центар“ и осуден на затворска казна од една година и шест месеци,...

Македонија 29.09.20 | 12:10

ВО ЖИВО: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Следете го во живо рочиштето на кое ќе биде објавена пресудата за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година: