Ознака: миле јанакиески
Црна хроника 28.04.22 | 07:55

„ТНТ“ продолжува: Oчигледно е дека „Космос“ бил дивоградба, а Цаноски сакал политичко решение

Денеска продолжуваат завршните зборови за случајот „ТНТ“. Откако вчера се обрати Миле Јанакиески за денеска се планирани поранешниот градоначалник Тони Трајковски...

Македонија 27.04.22 | 16:57

Грчев еднаш сведок, друг пат вештак во ТНТ

Одбраната на Миле Јанакиески бара судот да не го земе во предвид сведочењето на добро познатиот на јавноста Мирослав Грчев. Познатиот архитект и полтичар во случајот...

Црна хроника 27.04.22 | 16:21

Јанакиески: Не Миле, не Еленко, нe Дангов, туку сите нивоa на судови пресудиле дека нема штета и нема основа да се исплати на Фијат Цаноски

Миле Јанакиески во денешните завршни зборови побара ослободителна пресуда за случајот „ТНТ“ бидејќи смета дека нема вина и оти постапувал согласно законот. Тој пред...

Црна хроника 27.04.22 | 13:05

Jaнакиески ќе побара ослободителна пресуда за случајот „ТНТ“

Миле Јанакиески кој е обвинет во случајот „ТНТ“ за рушење на објектот „Космос“ на денешните завршни зборови ќе побара ослободителна или одбивателна пресуда од Судот....

Црна хроника 27.04.22 | 11:48

Одбраната на Јанакиески реагира: Направена е измена на обвинението, а тоа е недозволено во завршни зборови

Одбраната на Миле Јанакиески на денешните зборови реагира што oбвинителот Бурим Рустеми во последен момент направил измена на обвинителниот акт, што според нив е недозволиво...

Црна хроника 07.04.22 | 15:54

Миле Јовановски по пресудите за „Меѓународен сојуз“: Одмаздничка пресуда

Тоа што го наумиле, тоа и го образложија, е првата изјава на таткото на Бојан Јовановски – Боки13, по изречените пресуди во судскиот процес „Меѓународен сојуз“ во...

Македонија 06.04.22 | 09:19

Никој не пријави штета: „Топлик“ прва пресуда за исплатена законска затезна камата

Миле Јанакиески вчера доби три и пол години за случајот „Топлик“ и тоа не е никако изненадување за оние кои го следат овој случај од самиот почеток. Од однесувањето...

Црна хроника 05.04.22 | 14:05

Миле Јанакиески осуден на три и пол години затвор во случајот ,,Топлик”

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како првообвинет во случајот „Топлик”, денеска од Основниот кривичен суд Скопје е прогласен за виновен...

Црна хроника 18.03.22 | 18:28

На Јанакиески нема да му се суди за делото за кое не призна вина во „Титаник”, обвинителството се откажа од прогон

На денешното рочиште за случајот „Титаник” обвинителката Лиле Стефанова се откажа од кривичниот прогон против поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески...

Македонија 10.03.22 | 15:05

Јанакиевски осуден на две години условна казна во предметот „Дизајн”

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски и две други обвинети во случајот „Дизајн”, своеволно ја признаа вината за кривичното дело кое им се става...

Македонија 16.02.22 | 20:25

Јанакиески: Не само што нема штета на Буџетот туку со спогодбата се успеа државата да се заштити од исплата на пет милиони евра штета и камата

Обвинет сум дека сум формирал комисија-нема доказ за тоа доставен и изведен! Обвинет сум дека сум ги знаел информациите од првиот Записник – не постои ниту вербален...

Македонија 16.02.22 | 17:46

Јанакиески: Миле е крив ако постапи, Миле е крив и ако не постапи

Еден од основите во обвинението кое ми се става на товар е Решението за формирање на комисија од 3.4.2007 година. Фактичката состојба е таква да до овој судот не е доставен...

Македонија 16.02.22 | 16:40

Јанакиески: Во предметот „Титаник“ прифатив одговорност, но во „Топлик“ ќе ја докажам својата невиност

Во предметот Титаник прифатив одговорност и таквото прифакање го сметам за висок морален чин и ценам дека треба да се даде пример и да се почитува правната држава. Но,...

Македонија 16.02.22 | 15:34

Побаран затвор за Миле Јанакиески за „Сончев Град“

Случајот „Топлик“ е пред пресуда. Обвинителот Бурим Рустеми побара затворски казни за обвинетите, меѓу кои и екс – минситерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески....

Македонија 07.02.22 | 11:12

Jанакиески е во самоизолација, „Шпански скали“ се одложи

Судењето за случајот „Шпански скали” се одложува за 18 февруари поради отсуство на првобвинетиот, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој е...

Црна хроника 02.02.22 | 11:21

Јанакиески е позитивен на ковид-19, не дојде на судењето за „ТНТ“

Поранешниот министер Миле Јанакиески е позитивен на ковид-19 и денеска не се појави на судењето за „ТНТ“. Доколку до крајот на месецот не се одржи рочиште за овој случај,...

Македонија 24.01.22 | 12:17

Одбраната на Јанакиески бараше супер вештачење и тројца сведоци

Одбраната на Миле Јанакиески е разочарана од денешната одлука да се одбијат сите сведоци и докази со што тие се доведени во нерамноправна положба пред завршните зборови...

Македонија 24.01.22 | 10:44

Рустеми побара Шабани спроведе: Одбиени сите докази на Јанакиески

Очекувано, судијата Осман Шабани ги одби сите докази на одбраната во случајот Топлик. Она што обвинителот Бурим Рустеми го најави, и се оствари. Со тоа Јанакиески остана...

Македонија 24.01.22 | 10:32

Судијата Шабани за Јанакиески: Штом го спровеле, значи способен е да го следи судењето

Судијата Шабани во овој момент одлучува дали ќе го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми да се одбијат сите дополненија на доказите од одбраната. Сметам дека...

Црна хроника 24.01.22 | 10:26

Судијата Шабани за Јанакиески: Штом го спровеле значи е способен да го следи судењето

Судијата Осман Шабани во овој момент одлучува дали ќе го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми да се одбијат сите дополненија на доказите од одбраната во случајот...