Ознака: Осман Шабани
Македонија 24.01.22 | 10:44

Рустеми побара Шабани спроведе: Одбиени сите докази на Јанакиески

Очекувано, судијата Осман Шабани ги одби сите докази на одбраната во случајот Топлик. Она што обвинителот Бурим Рустеми го најави, и се оствари. Со тоа Јанакиески остана...

Македонија 24.01.22 | 10:32

Судијата Шабани за Јанакиески: Штом го спровеле, значи способен е да го следи судењето

Судијата Шабани во овој момент одлучува дали ќе го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми да се одбијат сите дополненија на доказите од одбраната. Сметам дека...

Црна хроника 24.01.22 | 10:26

Судијата Шабани за Јанакиески: Штом го спровеле значи е способен да го следи судењето

Судијата Осман Шабани во овој момент одлучува дали ќе го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми да се одбијат сите дополненија на доказите од одбраната во случајот...

Македонија 24.01.22 | 10:05

Јанакиески пристигна во судот на една нога, Шабани го малтретира за да се појави на половина час

Куцајќи на една нога, поранешниот министер за транспорт и врси Миле Јанакиески, пристигна во судот. Наребата тој да биде спроведен со полиција во понеделник во 10 часот...

Македонија 24.01.22 | 09:45

Им нема крај на изживувањата врз Јанакиески, спроведен со полиција во суд со оперирана нога

Продолжува тортурата врз Миле Јанакиески од страна на судот и власта. Како што дозна „Република“ од извори од судот, до полициската станица во Карпош за Јанакиски стигнала...

Македонија 21.01.22 | 18:36

„Република“ дознава: Јанакиески во понеделник ќе биде спроведен со полиција во суд со оперирана нога

Продолжува тортурата врз Миле Јанакиески од страна на судот и власта. Како што дознава „Република“ од извори од судот, до полициската станица во Карпош за Јанакиски...

Македонија 20.01.22 | 17:13

Судијата Осман Шабани се заканува дека ќе го донесе Јанакиески на „Топлик“ со скршена нога и полиција

На власта и на судот им се брза по секоја цена да има завршница за случајот „Топлик“. Како што дознава „Република“, судијата Осман Шабани се заканува ќе го донесе обвинетиот...

Македонија 09.12.21 | 11:03

Случај „Топлик“: Судијата Шабани на следното рочиште ќе донесе одлука дали ќе прифати докази и сведоци на одбраната

Судечкиот совет во случајот „Топлик“ ја одложи одлуката дали ќе ги прифати дополнените докази на одбраната. Каква одлука донел судот ќе ја соопшти на рочиштето на...

Македонија 29.10.21 | 17:19

Сведочеше три часа: Судијата Шабани не сакаше да го пушти Јанакиески дури и во тоалет

Повеќе од три часа траеше сведочењето на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во случајот „Топлик“, Тој со факти и докази убедуваше дека немал...

Црна хроника 12.10.21 | 11:20

Случај „Топлик“: Судот прифати вештак финансиер на СДСМ, чија ќерка е на листа за локалните избори

Судот не го прифати барањето за иззамање на вештакот Борис Тунџев во случајот „Топлик“. За судот не е спорно што тој е финансиер на СДСМ, а неговата ќерка е на листата...

Македонија 24.09.21 | 11:24

Обвинета во „Топлик“ го обвини судот за мобинг: Невролог специјалист ми пречорача мирување, зошто стражарно да ме приведат?

Обвинета во случајот „Топлик“ била информирана дека стражарно ќе биде приведена и донесена на суд. Од страв и срам, таа се појави на денешното рочиште и го обвини судот...

Македонија 13.09.21 | 11:34

Случај „Топлик“: Судот одби да се отфрли вештачењето на Тунџев, иако немал лиценца

Одбраната на Миле Јанакиески на денешното рочиште во случајот „Топлик“ бараше да не се прифати како доказ вештачењетото на вештакот Борис Тунџев од 4.5 2017 година. Одбраната...

Македонија 02.07.21 | 11:49

ДКСК не била надлежна за спроведување на законот: Судијата Осман Шабани против мислењето на Антикорупциската комисија

Судијата Осман Шабани денеска одлучи да не го почитува мислењето на Анткорупциската комисија во случајот „Топлик“. Одбраната побара мислење од ДКСК дали Борис Тунџев...

Македонија 08.02.21 | 14:07

На средбата кај Рашковски, државниот правобранител се заканувал, а Рустеми тврдел дека без потврда дека има штета во буџетот „Топлик“ ќе падне

Тензично беше денеска во Кривичниот суд на рочиштето за случајот „Топлик“. Сведочеше Анета Јорданова вработена во Министерството за транспорт и врски. Таа била задолжена...