Ознака: Бурим Рустеми
Црна хроника 27.04.22 | 13:11

Рустеми нема да го гони Јанакиески дека нарaчал динамит за рушење на „Космос“

Во текот на постапката со сигурност се докажа дека обвинетите ги сториле делата што им се ставаат на товар. Обвинетиот Никола Груевски ја злоупотребил својата позиција...

Црна хроника 05.04.22 | 15:23

Рустеми задоволен од пресудата за „Топлик”, одбраната смета дека судството го допрело дното

Јавниот обвинител Бурим Рустеми, во својство на застапник на обвинението за случајот „Топлик”, жалба, како што најави, најверојатно ќе поднесе за пресудата против...

Црна хроника 16.02.22 | 11:44

Наков: Обвинителот Рустеми не смее да биде застапник во случајот Топлик

Откако обвинителот Бурим Рустеми побара осудителна пресуда за случајот Топлик, излагање имаше адвокатот на одбраната Дончо Наков. Тој истакна оти е јасно дека во овој...

Македонија 24.01.22 | 10:44

Рустеми побара Шабани спроведе: Одбиени сите докази на Јанакиески

Очекувано, судијата Осман Шабани ги одби сите докази на одбраната во случајот Топлик. Она што обвинителот Бурим Рустеми го најави, и се оствари. Со тоа Јанакиески остана...

Македонија 11.01.22 | 08:00

Јанакиески денеска ќе се оперира, а обивнителот Рустеми бара да го спроведат во суд

Обвинителот Бурим Рустеми бара Миле Јанакиески стражарно да биде спроведен на рочиштата иако тој има уредна медицинска белешка дека има сериозни повреди. Неговите...

Македонија 30.11.21 | 12:44

Случај „Топлик“: Обвинителот Рустеми најавува дека сите докази на одбраната ќе бидат одбиени

Власта по секоја цена е решена што поскоро да има разрешница за случајот „Топлик“. Во главна улога покрај судот е и обвинителот од некогашното СЈО Бурим Рустеми. Одбраната...

Македонија 19.11.21 | 19:50

Освен за Рустеми, кривична пријава е поднесена и за Катица Јанева

По денешното барање за иземање на обвинителот Бурим Рустеми за случајот „ТНТ“ , покрај за него, кривична пријава е поднесена и за поранешната специјална обвинителка...

Македонија 19.11.21 | 12:46

Обвинителството отвори истрага против обвинителот Бурим Рустеми

Обвинителството отворило истрага против обвинителот Бурим Рустеми, дознава „Република“. Истрагата е поврзана со случајот „Рекет 2“ , односно „Меѓународен сојуз“...

Македонија 16.11.21 | 17:22

Даути му „честита“ на Рустеми: Успеавте, но каде е тука еднаквоста на оружјата?

Како што најавив дека обвинителот Бурим Рустеми денеска на главна расправа на   ТНТ се произјасни во врска со доказите на одбраната и не даде согласност за да се прочитаат...

Македонија 16.11.21 | 14:32

Се остварува планот на Рустеми: Одбиени сите докази на обвинетите во „ТНТ“

Она што се навестуваше се оствари.Судијата Огнен Ставрев не прифати ниту еден доказ на одбраната ниту пак дозволи сведоци. Ова е непознато во судската пракса обвинетите...

Македонија 16.11.21 | 11:09

Рустеми сака обвинетите во ТНТ да ги остави без сведоци и докази

Обвинителот Бурим Рустеми бара од судот да не се прифатат доказите што ги предложија бранителите на обвинетите во случајот ТНТ. Тој од судијата Огнен Ставрев бара да...

Македонија 03.11.21 | 11:36

„Јас ќе разговарам со судот обвинетата да добие условна казна“: Рустеми во улога на судија во случајот ТНТ

Продолжија препукувањата помеѓу адвокатот Мерџан Даути и обвинителот Бурим Рустеми во случајот ТНТ. Рустеми денеска се пожали на судот дека никогаш не влијаел на судот...

Македонија 29.10.21 | 16:39

И обвинителот Рустеми потврди дека Јанакиески не учествувал во работата на комисијата

Во договор со обвинителството и одбраната беше прифатено да се одложи денешното рочиште за да одбраната на Јанакиески ги намали прашањата од вкупно 350 бидејќи обвинителот...

Македонија 28.10.21 | 16:15

Адвокатот Даути: На обвинителот Рустеми животна желба му е да го види Миле Јанакиески во затвор

Отидов кај обвинителот Рустеми за да разговараме за предложените докази од страна на одбраната затоа што во законски рок и ние имаме поднесено свои докази. Со дозволувањето...

Македонија 28.10.21 | 12:26

Даути го демантира Обвинителството: Никогаш не сум кажал дека Обвинителството влијае, туку дека Бурим тврди дека е договорен со судот

Институцијата Јавно Обвинителство неможе да знае за постапките на Бурим Рустеми и јас никогаш не сум кажал дека Обвинителството влијае, туку дека Бурим тврди дека е...

Македонија 28.10.21 | 11:53

Обвинителство се правда : Обвинителот Рустеми ниту влијаел ниту можел да влијае врз одлуката на судот за „ТНТ“

Јавното обвинителство во целост ги демантира наводите кои се однесуваат на постапката во предметот во јавноста познат како „ТНТ“.​ Јавниот обвинител кој постапува...

Македонија 28.10.21 | 11:00

Се реализира сценариото на Рустеми и Судот: На следното рочиште ќе се изјасни дали ги прифаќа доказите на одбраната за случајот ТНТ

Денешното рочиште за случајот ТНТ се одложи бидејќи не беше пристутен адвокат  по службена должност. Откако се констатираше дека тој не е присутен судијата Огнен Ставрев...

Македонија 28.10.21 | 08:26

Рочиште за „ТНТ“: Дали Судот ќе постапи онака како што навести Рустеми и обвинетите ќе ги остави без докази?

Денеска ќе се одржи ново рочиште за случајот „ТНТ“. На него се очекува жестока реакција на одбраната на обвинетите откако вчера адвокатот Мерџан Даути јавно изнесе...

Македонија 27.10.21 | 10:36

Тој ќе средел со Судот: Обвинителот Рустеми нудел пазар во случајот „ТНТ“ со условни казни за обвинетите за судењето побрзо да заврши

Голем скандал е на повидок во случајот „ТНТ“. Обвинителот Бурим Рустеми нудел вистински пазар за дел од обвинетите доколку признаат вина. Ова за „Република“ го тврди...

Македонија 08.10.21 | 16:56

Заканите на Рустеми се исплатеа: Судот ги одби сите докази на обвинетите во „Топлик“

Она што се очекуваше и се оствари. Судот во целост го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми. Заканите кои ги упати на денешното рочиште обвинителот во случајот...