Миле Јанакиески на крајот на своето обраќање на јавната седница на Апелација се оосврна и на работата обвинителот во овој случај Бурим Рустеми. Според него, Рустеми цело време бил ненадлжежен да го застапува овој случај.

Овој предмет го водеше ненадлежен јавен обвинител. Виш јавен обвинител врз база на согласност од Вилма го застапува предметот. Не постои во новиот закон за ЈО инструмент согласност од јавен обвинител на организиран а пак никако да може да овласти виш oбвинител.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.