Ознака: „Топлик“
Црна хроника 05.04.22 | 15:23

Рустеми задоволен од пресудата за „Топлик”, одбраната смета дека судството го допрело дното

Јавниот обвинител Бурим Рустеми, во својство на застапник на обвинението за случајот „Топлик”, жалба, како што најави, најверојатно ќе поднесе за пресудата против...

Црна хроника 05.04.22 | 14:05

Миле Јанакиески осуден на три и пол години затвор во случајот ,,Топлик”

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како првообвинет во случајот „Топлик”, денеска од Основниот кривичен суд Скопје е прогласен за виновен...

Македонија 16.02.22 | 20:25

Јанакиески: Не само што нема штета на Буџетот туку со спогодбата се успеа државата да се заштити од исплата на пет милиони евра штета и камата

Обвинет сум дека сум формирал комисија-нема доказ за тоа доставен и изведен! Обвинет сум дека сум ги знаел информациите од првиот Записник – не постои ниту вербален...

Македонија 16.02.22 | 16:40

Јанакиески: Во предметот „Титаник“ прифатив одговорност, но во „Топлик“ ќе ја докажам својата невиност

Во предметот Титаник прифатив одговорност и таквото прифакање го сметам за висок морален чин и ценам дека треба да се даде пример и да се почитува правната држава. Но,...

Македонија 10.02.22 | 11:16

„Toплик“ се одложи, еден од обвинетите има корона

Судењето за „Топлик“ се одложува за 16 февруари поради отсуство на еден од обвинетите, кој е позитивен на КОВИД-19. На денешната расправа, како што беше најавено, Обвинителството...

Црна хроника 24.01.22 | 10:26

Судијата Шабани за Јанакиески: Штом го спровеле значи е способен да го следи судењето

Судијата Осман Шабани во овој момент одлучува дали ќе го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми да се одбијат сите дополненија на доказите од одбраната во случајот...

Македонија 20.01.22 | 17:13

Судијата Осман Шабани се заканува дека ќе го донесе Јанакиески на „Топлик“ со скршена нога и полиција

На власта и на судот им се брза по секоја цена да има завршница за случајот „Топлик“. Како што дознава „Република“, судијата Осман Шабани се заканува ќе го донесе обвинетиот...

Македонија 11.01.22 | 08:00

Јанакиески денеска ќе се оперира, а обивнителот Рустеми бара да го спроведат во суд

Обвинителот Бурим Рустеми бара Миле Јанакиески стражарно да биде спроведен на рочиштата иако тој има уредна медицинска белешка дека има сериозни повреди. Неговите...

Македонија 29.10.21 | 17:19

Сведочеше три часа: Судијата Шабани не сакаше да го пушти Јанакиески дури и во тоалет

Повеќе од три часа траеше сведочењето на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во случајот „Топлик“, Тој со факти и докази убедуваше дека немал...

Македонија 29.10.21 | 16:39

И обвинителот Рустеми потврди дека Јанакиески не учествувал во работата на комисијата

Во договор со обвинителството и одбраната беше прифатено да се одложи денешното рочиште за да одбраната на Јанакиески ги намали прашањата од вкупно 350 бидејќи обвинителот...

Македонија 29.10.21 | 12:34

Јанекиески: Не влијаев во работата на Комисијата за отуѓување на земјиште

Одговорно тврдам дека немав никакво влијание во работата на второстепената комисија при министерството за транспорт и врски. Таа комисија е за отуѓување на градежно...

Македонија 29.10.21 | 11:11

Обвинетите во „Топлик” го бараат писмото на Јанева до Јовески и увид во снимките од СЈО

Одбраната на обвинетите во случајот Топлик на денешното рочиште побараа да им се дозволи увид во снимките кои тогашното СЈО ги понуди како доказ од незаконското прислушување....

Македонија 12.10.21 | 17:17

СДСМ како семеен бизнис: Таткото вештак во „Топлик“ финасиер, ќерката на листа за локалните избори

Спрегата помеѓу СДСМ и судството фунцконира одлично. Тоа  најдобро се виде денеска во случајот „Топлик. За судот нема ништо спорно што вештакот на Обвинителството...

Црна хроника 12.10.21 | 11:20

Случај „Топлик“: Судот прифати вештак финансиер на СДСМ, чија ќерка е на листа за локалните избори

Судот не го прифати барањето за иззамање на вештакот Борис Тунџев во случајот „Топлик“. За судот не е спорно што тој е финансиер на СДСМ, а неговата ќерка е на листата...

Македонија 12.10.21 | 10:53

Тој е финансиер на СДСМ и вработен кај оштетениот: Oдбраната на Јанакиески бара изземање на вештото лице Борис Тунџев

Одбраната на обвинетиот Миле Јанакиески бара изземање на вештото лице м-р Борис Тунџев, актуелен директор на Агенција за катастар на недвижности Скопје, вештак од областа...

Македонија 08.10.21 | 13:16

Случај „Топлик“: Oбвинителот Рустеми се закани со кривични пријави за вештаците предложени од одбраната

На денешното рочиште во случајот „Топлик“ се случи скандал поврзан со обвинителот Бурим Рустеми. Тој им се закани на вештаците предложени од одбраната  дека ќе им...

Македонија 24.09.21 | 11:24

Обвинета во „Топлик“ го обвини судот за мобинг: Невролог специјалист ми пречорача мирување, зошто стражарно да ме приведат?

Обвинета во случајот „Топлик“ била информирана дека стражарно ќе биде приведена и донесена на суд. Од страв и срам, таа се појави на денешното рочиште и го обвини судот...

Македонија 13.09.21 | 12:32

Среде корона на болни од астма им се лоши во судница

Денешното рочиште за случајот „Топлик“ го следат триесетина присутни, обвинети, записничари, судии, новинари. Судењето се одвива во мала сала каде што е загушливо,...

Македонија 13.09.21 | 11:34

Случај „Топлик“: Судот одби да се отфрли вештачењето на Тунџев, иако немал лиценца

Одбраната на Миле Јанакиески на денешното рочиште во случајот „Топлик“ бараше да не се прифати како доказ вештачењетото на вештакот Борис Тунџев од 4.5 2017 година. Одбраната...

Македонија 23.08.21 | 09:18

Продолжуваат судењата: Денеска рочиште за „Топлик“

По летната пауза продолжуваат судењата во Кривичниот суд. Денеска ќе се одржи рочиште за случајот за продажба на земјиште за комплексот „Сончев Град“, наречен Топлик. За...