Апелацискиот суд во Скопје ја прифатил жалбата на Миле Јанакиески и одлучил тој да излезе од затвор на 16 јуни 2024 година.

„Апелацискиот суд Скопје информира дека Кривичниот совет на судот донесе решение со кое жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција се одбива како неоснована, а жалбата на осудениот М. Ј, од С., изјавена преку неговиот бранител, со која се бара условен отпуст, се уважува“, се нагласува во соопштението.

Во согласност со донесеното решение на Апелацискиот суд Скопје одлуката за условен отпуст, како што се појаснува во дописот, е преиначена и условниот отпуст за осудениот М. Ј., наместо, како што гласеше првичната одлука, да почне на 16.1.2025 година, ќе почне на 17.6.2024 година, но под услов до истекот на условниот отпуст обвинетиот да не стори ново кривично дело.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.