Ознака: слобода
Македонија 23.06.22 | 10:47

Како самите придонесуваме за губењето на демократијата и слободите

Македонија наводно е демократска држава – и според уставот и според вредностите на своите граѓани. Ние сакаме да живееме во мир, во слобода, сакаме да имаме право на...

Култура 21.05.22 | 21:29

„Реквием за војната“ од Бенџамин Бритн под диригентската палка на Бенџамин Шварц ја заокружи концертната сезона на Македонската филхармонија

Во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ се одржа концертот насловен „Слобода“ со кој оркестарот на Филхармонија го заокружи официјалниот дел од програмата на концертната...

Балкан 19.06.21 | 23:27

Наредена евакуација по нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак

Во силна експлозија во кругот на фабриката „Слобода“ – Чачак што се случила петнаесетина минути пред 20 часот, се повредени најмалку двајца работници. Во моментот...

Црна хроника 17.04.20 | 12:59

Зоки Кичеец на слобода – укината му е мерката куќен притвор

Зоки Кичеец е на слобода, дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија, шефицата на Обвинителството за организиран...

Црна хроника 28.11.19 | 12:12

Сопственикот на „Дурмотурс“ пуштен да се брани од слобода со гаранција

Сопственикот на „Дурмотурс“, Дурмиш Белули, обвинет за несреќата кај Ласкарци, е пуштен да се брани од слобода со понудена гаранција, објави „Фокус“. Судијката која...