Ознака: Затвор
Балкан 07.06.24 | 21:50

Mногу му било убаво: Курти не сакал да си замине од српскиот затвор

Албин Курти не сакаше да си замине од српскиот затвор кога тогашнииот претседател Воислав Коштуница го потпиша документот, изјави некогашниот српски вицепремиер Небојша...

Црна хроника 15.05.24 | 22:05

Посебни мерки за Палевски во скопскиот затвор: Нема да биде во контакт со другите затвореници, ќе му се проверува храната што ја јаде

Со конвој од четири возила, Љупчо Пачевски Палчо вечерва беше спроведен во Истражниот затвор Шутка. Во Македонија пристигна со редовен лет на Туркиш Ерлајнс. Слета на...

Балкан 02.05.24 | 11:37

Поранешниот лидер на Златна зора, осуден за водење криминална организација, ќе биде пуштен од затвор

Поранешниот претседател на грчката радикално десничарска партија Златна зора, Никос Михалољакос, кој беше осуден на 13-годишна затворска казна за водење криминална...

Црна хроника 21.04.24 | 12:14

Пронајден стружанец кој избегал од затворот во Гостивар

Во Гостивар на 20 април во 16.40 часот на ул. „Браќа Ѓиновски“ полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода Т.Н.(35) од Струга, кој бил баран по потерница врз...

Македонија 12.03.24 | 16:19

Миле Јанакиески излегува од затвор во јуни

Апелацискиот суд во Скопје ја прифатил жалбата на Миле Јанакиески и одлучил тој да излезе од затвор на 16 јуни 2024 година. „Апелацискиот суд Скопје информира дека Кривичниот...

Свет 04.03.24 | 08:42

Вонредна состојба на Хаити: Банди упаднаа во затвор, ослободија 4.000 затвореници

Хаити прогласи 72-часовна вонредна состојба и воведе полициски час, а владата најави дека ќе започне потрага по убијци, киднапери и други насилни криминалци за кои верува...

Фудбал 22.02.24 | 12:35

Дани Алвеш осуден на 4,5 години затвор

Поранешниот фудбалер на Барселона и репрезентацијата на Бразил, Дани Алвеш е осуден на 4,5 години затвор за силување девојка во ноќен клуб во 2022 година. На 20 јануари 2023...

Свет 16.02.24 | 19:14

Од што почина Навални ќе утврдува руската федерална и казнена поправна служба

Федералната казнена и поправна служба на Русија испрати комисија во казнената колонија на Јамал за да ги истражи околностите за смртта на рускиот опозициски лидер...

Балкан 17.01.24 | 18:13

Осум години затвор за Грк за убивање на бездомни мачки

На затворска казна од осум години е осуден 33-годишен маж во Грција за убиство на две бездомни мачки во атинска населба, а паралелно изречена му е и парична казна во висина...

Балкан 11.12.23 | 09:36

Околу 70 затвореници во затворот на грчкиот остров Крф започнале штрајк со глад

Група од околу 70 затвореници, мнозинството од нив со потекло од Албанија, започнале штрајк со глад во затворот на грчкиот остров Крф, во знак на протест поради строгите...

Црна хроника 09.12.23 | 13:15

Не се вратил во затвор по домашно отсуство, па со уште двајца ограбил обложувалница

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека како...

Останати спортови 24.11.23 | 13:42

Параолимпсикот шампион Оскар Писториус, кој пред 10 години ја уби девојката си, e ослободен од затвор

Поранешниот параолимписки шампион Оскар Писториус ќе биде ослободен од затвор на условен отпуст 10 години откако ја убил својата девојка Рива Стинкамп. Ова денеска...

Црна хроника 23.10.23 | 20:01

Затворски полицаец извадил затвореник од затвор без решение и се возеле низ Валандовско

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Валандово ги лишиле од слобода Р.М. (42) од село Водоча и Д.Д. (27) од село Рич, Струмичко. Како што соопшти МВР, лицата...

Свет 17.10.23 | 21:17

Секој да посака да влезе и да одмори: Еве како изгледа затворска келија во Данска

Скандинавците се на  врвот по условите во затворите иако немаат голема стапка на криминал. Еве како изледа затворот Сторсторм во Данска. Секоја келија е опремена со...

Свет 04.10.23 | 10:50

Руската новинарка која на државата телевизија се спротистави на офанзивата врз Украина осудена на осум и пол години затвор

Руската новинарка Марина Овсјаникова, која на државната телевизија се спротистави на офанзивата врз Украина на државната телевизија, денеска е осудена во отсуство...

Балкан 28.09.23 | 10:59

Од 10 години до доживотен затвор: На напаѓачите од Бањска ќе им се суди за нарушување на уставниот поредок

Од 10 години до доживотен затвор им се заканува на уапсените српски напаѓачи во инцидентот кај селото Бањска во Косово, пишува Н1. Медиумот вели дека бројот на уапсените...

Свет 09.09.23 | 09:24

Убиец избегал од американски затвор: „Одеше по ѕидот како рак“

Минатата недела, осуден убиец избегал од затвор во Пенсилванија. Данело Кавалканте (34) се качил меѓу два ѕида држејќи се за нив со рацете и нозете, а начинот на кој се...

Црна хроника 07.09.23 | 15:32

Затвор за професорите Шуклев и Ристевски, барале пари и сексуални услуги за преодни оценки

Обвинетиот Бобек Шуклев за примање поткуп е осуден на казна затвор од 4 години и 6 месеци, обвинетиот Славе Ристевски за две кривични дела примање поткуп доби казна затвор...

Балкан 30.08.23 | 14:28

Главниот убиец на Земунскиот клан во затвор се ожени, а сака да прави и дете

Главниот убиец на Земунскиот клан, Сретко Калиниќ (49), се ожени во затворот „Забела“ во Пожаревац со 22 години помлада сопруга. Калиниќ се омажил во воена униформа, додека...

Црна хроника 21.08.23 | 16:35

Уапсен радишанец кој треба да лежи две години затвор

Во Скопје во 12.35 часот на ул.„Радишанска“ полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Г. (46) од скопското село Радишани. Од МВР...