Ознака: Апелациски суд
Македонија 14.10.21 | 12:21

Оштетените штедачи се сомневаат во одлуката на Апелација – пристрасна и несериозна, донесена преку ноќ

По јавната прозивка на Судскиот Совет и судиите од Апелациониот суд Скопје од страна на Здружението на оштетени физички и правни лица „Правда за штедачи“ во врска...

Македонија 13.10.21 | 12:19

Апелациски суд: Законски е постапено по жалбата на оштетените штедачи на Еуростандард банка

Апелацискиот суд Скопје постапува согласно законот и Судскиот деловник, каде на јасен начин е регулиран начинот на заведување, предавање и постапување на судските...

Црна хроника 10.07.21 | 17:40

Камчев нудел куќа, градежно земјиште, две фабрики и кеш – Апелација повторно го одби барањето за домашен притвор

Иако понудил 4,4 милиони евра во недвижности и 400 илјади евра во кеш, Орце Камчев обвинет во случајот „Плацевите на Водно“ ќе остане во притвор во Шутка. Пред два дена...

Македонија 12.02.21 | 17:01

Апелација им ги намали казните на осудените за „27 април“

Апелацискиот суд во Скопје денеска објави дека сите 16 осудени со првостепена пресуда за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за настаните од...

Македонија 23.06.20 | 17:12

Двајца судии од Апелација позитивни на ковид-19

Двајца судии од Апелациониот суд се заразени со коронавирус. Позитивни на тестот се судии кои работат во кривичниот оддел. Претседателката на судот, Лидија Димчевска,...

Македонија 23.04.20 | 13:48

Aпелација ги одлага расправите на неодредено време

Јавните седници и расправи пред Апелациониот суд Скопје, закажани во периодот на времетраење на вонредната состојба се одлагаат, се наведува во соопштението на Судот. Како...

Црна хроника 29.03.20 | 15:43

Поради корона вирусот: Во Апелацискиот суд следните 30 дена нема да се одржуваат седници и јавни расправи

Јавните седници и расправи пред Апелациониот суд Скопје, кои се закажани во периодот од 30 март до 30 април 2020 година се одлагаат. Како што соопштја од Апелационен суд...

Македонија 16.03.20 | 15:10

Апелациски суд го одложи рочиштето за 27 април поради короната

Јавната седница закажана за ден 18,19 и 20 март по предметот познат во јавноста како „27 Април“ се одложува во интерес на јавното здравје и превенција, а во согласност со...

Црна хроника 10.01.20 | 15:32

Обвинителството бара од Апелација Јанева да остане во куќен притвор, одлука наредната недела

Вишото јавно обвинителство испрати мислење до Апелациониот суд за барањето на Катица Јанева за укинување на мерката куќен притвор, со кое бара судискиот совет да ја...

Црна хроника 30.12.19 | 21:21

За Апелација „Траекторија“ не е застарен случај, ќе има судење

На експремиерот Никола Груевски и понатаму ќе му се се суди за случајот „Траекторија“, одлучи скопска Апелација, иако судијата од Основниот кривичен суд Скопје, Горан...

Црна хроника 02.12.19 | 20:35

Боки 13 побарал за неговиот притвор Апелација да одлучува на затворена седница

Апелацискиот суд денеска не ја разгледувал жалбата за притворот првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски. Од Апелацискиот суд за МИА, информираат дека...

Црна хроника 02.12.19 | 10:06

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата...

Македонија 22.11.19 | 10:50

Јанева зела 157.000 евра бонуси, а Апелација ја пушти во домашен притвор бидејќи била невработена и без имот

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од...

Македонија 21.11.19 | 22:01

Mногу болна невработена самохрана мајка е условот за куќниот притвор на Јанева

Апелацискиот суд Скопје во решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева како причина за својата одлука наведува дека...

Македонија 21.11.19 | 18:52

Не биле доволно вредни становите на Јанева за да излезе од притвор со гаранција, па ја пуштија без гаранција

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција, пишува АлсатМ. Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да...

Македонија 20.11.19 | 13:06

Рускоска до еден од судиите во Апелација: Ако сте ја пуштиле Катица, од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага

Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако...

Македонија 20.11.19 | 12:55

Апелација за Рускоска: Нејзините сомневања се паушални, неосновани и грубо мешање во работатат на судот

Aпелација денеска на колегум расправала по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука...

Македонија 20.11.19 | 12:11

Судиите на излегување од Апелација не открија зошто биле во судот

Членови на Судскиот совет денеска беа во Апелацискиот суд во Скопје каде што треба да се одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе...

Македонија 20.11.19 | 10:13

Русковска за Јанева: Ако била болна, зошто не дала оставка?

Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а ја пушта во домашен притвор. Ова е срам. Каква порака испраќаме со ваква одлука. Ова го изјави обвинителката...

Македонија 20.11.19 | 08:14

Апелација ќе ја пријави Рускоска за заканувачка порака

По пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, и откако обвинителката Вилма Рускоска му испратила смс на еден од тројцата судии кои донесоа...