Ознака: Апелациски суд
Црна хроника 10.01.20 | 15:32

Обвинителството бара од Апелација Јанева да остане во куќен притвор, одлука наредната недела

Вишото јавно обвинителство испрати мислење до Апелациониот суд за барањето на Катица Јанева за укинување на мерката куќен притвор, со кое бара судискиот совет да ја...

Црна хроника 30.12.19 | 21:21

За Апелација „Траекторија“ не е застарен случај, ќе има судење

На експремиерот Никола Груевски и понатаму ќе му се се суди за случајот „Траекторија“, одлучи скопска Апелација, иако судијата од Основниот кривичен суд Скопје, Горан...

Црна хроника 02.12.19 | 20:35

Боки 13 побарал за неговиот притвор Апелација да одлучува на затворена седница

Апелацискиот суд денеска не ја разгледувал жалбата за притворот првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски. Од Апелацискиот суд за МИА, информираат дека...

Црна хроника 02.12.19 | 10:06

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата...

Македонија 22.11.19 | 10:50

Јанева зела 157.000 евра бонуси, а Апелација ја пушти во домашен притвор бидејќи била невработена и без имот

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од...

Македонија 21.11.19 | 22:01

Mногу болна невработена самохрана мајка е условот за куќниот притвор на Јанева

Апелацискиот суд Скопје во решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева како причина за својата одлука наведува дека...

Македонија 21.11.19 | 18:52

Не биле доволно вредни становите на Јанева за да излезе од притвор со гаранција, па ја пуштија без гаранција

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција, пишува АлсатМ. Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да...

Македонија 20.11.19 | 13:06

Рускоска до еден од судиите во Апелација: Ако сте ја пуштиле Катица, од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага

Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако...

Македонија 20.11.19 | 12:55

Апелација за Рускоска: Нејзините сомневања се паушални, неосновани и грубо мешање во работатат на судот

Aпелација денеска на колегум расправала по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука...

Македонија 20.11.19 | 12:11

Судиите на излегување од Апелација не открија зошто биле во судот

Членови на Судскиот совет денеска беа во Апелацискиот суд во Скопје каде што треба да се одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе...

Македонија 20.11.19 | 10:13

Русковска за Јанева: Ако била болна, зошто не дала оставка?

Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а ја пушта во домашен притвор. Ова е срам. Каква порака испраќаме со ваква одлука. Ова го изјави обвинителката...

Македонија 20.11.19 | 08:14

Апелација ќе ја пријави Рускоска за заканувачка порака

По пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, и откако обвинителката Вилма Рускоска му испратила смс на еден од тројцата судии кои донесоа...

Македонија 19.11.19 | 22:17

Рускоска: Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ

Шефицата ја јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска најави дека ќе спроведе финансиска истрага за апелациските судии кои ја...

Македонија 19.11.19 | 20:33

Јанева ја пуштивме дома, ама нејзиниот пасош е кај нас на сигурно

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира...

Македонија 19.11.19 | 19:59

Рускоска: Финансиска истрага за апелациските судии кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Шефицата ја јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска најави дека ќе спроведе финансиска истрага за апелациските судии кои ја...

Црна хроника 14.10.19 | 14:26

Кривиччниот суд повторно ќе одлучува дали Јанева ќе излезе од притвор

Скопска Апелација одлучи дека Кривичниот суд повторно треба да одлучува дали Катица Јанева ќе биде пуштена од притвор со гаранцијата од недвижност во три стана. Од...

Црна хроника 04.10.19 | 14:38

Катица Јанева бара од Апелација да ѝ го укине притворот

Во Апелацискиот суд во Скопје пристина нова жалба од адвокатите на поранешната специјалната обвинителка Катица Јанева, по одлуката на Кривичниот суд да не се прифати...

Црна хроника 03.10.19 | 10:35

Боки 13: Мојата состојба е животозагрозувачка!

Во Апелациониот суд, Бојан Јовановски утрово на јавна седница ја образложи својата жалба со која бара укинување на мерката притвор. Покрај тоа што мојот бранител наведе...

Македонија 03.10.19 | 09:08

Боки 13 пред Апелација бара укинување на притворот

Првоосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски на јавна седница во Апелацискиот суд денеска ќе побара укинување на мерката притвор. Апелациските судии ќе...

Црна хроника 01.10.19 | 11:00

Апелација денеска одлучува за притворот на Јанева

Боки 13 и Зоран Милески Кичеец биле следени речиси еден месец пред да бидат уапсени Ова се дел од доказите обезбедени со посебните истражни мерки кои им биле дадени на...