За адвокатот Јанаки Митровски во случајот со Христијан Пендиков најскандалозно е однесувањето на министерот за надворешни работи Османи кој рече дека  не го интересира што ќе покаже истрагата туку што кажал оштетениот.

Тоа нас не доведува до прашањето дали воопшто ни се потребни обвинителства и судови.Нека одат предметите кај Османи и тој ќе ги решава и ќе пресудува и тој ќе биде судија и обвинител. Тоа е непримерен притисок врз судот. Не е тајна дека македонската судско-обвинителска власт е под директно влијание на политиката и ова е јасна порака Османи и Владата очекуваат осудителна пресуда-објаснува Митровски за „Република“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.