Ознака: христијан пендиков
Црна хроника 31.05.23 | 10:37

Пендиков самоуверено седна наспроти напаѓачот

Денеска во Охрид продолжи судењето на бугарскиот граѓанин Христијан Пендиков.Тој во судницата седна наспроти  обвинетиот Илија Спасевски. На рочиштето обвинетиот...

Македонија 12.05.23 | 14:51

Пендиков: Нас, Бугарите, нè направија како црн ѓавол во Македонија

Најистакнатите македонски Бугари, кои добиваат најмногу закани, немаат бугарско државјанство, но доставиле документи пред многу години, вака изјавил во интервју за...

Балкан 09.05.23 | 22:05

На најсвечен можен начин: Пендиков утре ќе добие бугарско државјанство

Утре на свечена церемонија во Бугарија ќе му биде врачено бугарско државјанство на Христијан Пендиков. Документите ќе му ги врачи потпретседателката на Бугарија, Илијана...

Црна хроника 06.04.23 | 15:35

„Не вреди за Бугарин да се вика полиција“ му рекол напаѓачот на Пендиков

„Го поддржувам обвинението и обезбедените докази.Обвинителството може да докаже дека обвинетиот Илија Спасески во ресторан вечерта на 19 Јануари 2023 година го натепал...

Црна хроника 05.04.23 | 14:05

Објавена снимка од нападот на Пендиков

Со презентација на материјални и писмени докази денеска заврши првото рочиште од главната расправа во процесот што пред Основиот суд во Охрид се води против Илија Спасески,...

Црна хроника 05.04.23 | 09:26

Пендиков нема да се појави на судењето против неговите напаѓачи

 Пред Судскиот совет во Основниот суд во Охрид денеска треба да се одржи првото повторено рочиште од процесот што се води против Илија Спасески, првообвинетиот за...

Македонија 06.03.23 | 11:32

Ние постапивме соодветно, Бугарија намерно го исполитизира случајот Пендиков, вели Спасовски

Во однос на случајот Пендиков, работата на полицијата може да се цени низ истрагата. Ако ни беа нормални односите со Бугарија немаше да се исполитизира случајот. Веднаш...

Црна хроника 28.02.23 | 11:17

Пендиков не се појави на рочиштето, одложено е за еден месец

Основниот суд во Охрид денеска одлучи да го одложи првото рочишта за нападот врз Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“. Судот го прифати...

Црна хроника 28.02.23 | 09:25

Почнува судењето за нападот врз Пендиков

Во Основниот суд во Охрид денеска треба да се одржи првото рочиште против напаѓачот над секретарот на бугарскиот клуб во Охрид, Христијан Пендиков. Судскиот процес...

Вести 27.02.23 | 15:43

Пендиков може да одговара кривично за навредите кон Македонија и Македонците

Секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Христијан Пендиков може да одговара кривично за навредите кои ги кажа на сметка на Македонија и Македонците,...

Црна хроника 23.02.23 | 10:51

Обвинителството планира распит на Пендиков, од Бугарија ќе ја бара неговата адреса

Обвинителството во Охрид бара распит на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков како сведок околу нападот врз него и за таа цел ЈО ќе бара...

Црна хроника 23.02.23 | 10:51

Oбвинителството ја бара бугарската адреса на Пендиков, треба да има распит

Обвинителството во Охрид побара распит на претепаниот Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид. За таа цел, обвинителството во...

Црна хроника 22.02.23 | 13:39

Приведен битолчанец, осомничен како еден од напаѓачите на Христијан Пендиков

Полицијата во Охрид вчера попладнето го привела 23-годишниот битолчанец Б.А., кој е вториот осомничен напаѓач врз Кристијан Пендиков од Охрид. Портпаролот на СВР –...

Црна хроника 21.02.23 | 18:11

Напаѓачот на Пендиков на слобода, одземен му е пасошот

Илија Спасески, кој го нападна 21-годишниот Христијан Пендиков, веќе е на слобода, јави репортерот на БГНЕС. Судот ја преиначи мерката „притвор“ по истекот на рокот од...

Македонија 19.02.23 | 19:14

Закажано судењето на обвинетиот за нападот врз Пендиков на 28 февруари

Во Основниот суд во Охрид за 28 февруари е закажано судско рочиште за случајот со нападот врз Христијан Пендиков, македонски Бугарин. Случајот ќе го води судијата Бојан...

Македонија 17.02.23 | 12:11

Американците го испратиле Османи кај Пендиков, а не Ковачевски

Порнашениот заменик-министер од Демократскиот сојуз Зоран Димитровски во радиоинтервју објаснува дека министерот за надворешни работи Бујар Османи не бил испратен...

Македонија 17.02.23 | 12:09

Димитровски од ДС: МВР веднаш знаеше дека Пендиков е претепан за 500 евра наркодолг, а не оти е Бугарин

Зоран Димитровски од Демократски сојуз ги потврди шпекулациите дека зад претепувањето на Пендиков стојат нарушени дилерско-доверителски односи. Димитровски ги пренесува...

Балкан 17.02.23 | 11:48

Џамбаски бара вето, зашто „Бугарите во Македонија се претепуваат до смрт“

Европратеникот Ангел Џамбаски пред парламентарните избори во април подготвува патриотски фронт и преговара за обединување на „сите родољубиви патриотски организации“...

Македонија 14.02.23 | 22:56

Му верува ли Бујар сега на Пендиков, дека лажираме историја, дека се тепаат малцинства, дека ние сме виновниците во овој наметнат спор и силеџиство?

Христијан Пендиков за БТВ: Сонувам да се вратам во Македонија и да можам да кажам дека сум Бугарин: “За да бидеш македонски Бугарин, само треба да се реализираш. Во Македонија...

Балкан 14.02.23 | 20:40

Пендиков: Мечтаам да се вратам во Македонија, каде ќе кажам дека сум Бугарин

Охриѓанецот Христијан Пендиков, ексклузивно за БТВ изјави дека сака да се врати во Македонија и да каже дека е Бугарин. Ова е негово прво појавување по нападот во Охрид,...