Ознака: бујар османи
Македонија 28.06.24 | 13:36

Муцунски ја презеде функцијата министер за надворешни работи од Османи

Во Министерството за надворешни работи денеска беше извршено примопредавање на функцијата меѓу новоименуваниот министер Тимчо Муцунски и досегашниот министер Бујар...

Македонија 15.06.24 | 14:04

Бујар Османи ја испраќа ТВ водителката Бесмира Ејупи на испомош во амбасадата во Германија

ТВ водителката Бесмира Ејупи која пред две години не успеа да стане конзул, сега доби дипломатска мисија со потпис на министерот за надворешни работи во заминување...

Македонија 13.06.24 | 13:54

Oсмани е загрижен што МТВ и МАНУ се уште не се „северни“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи порача дека не ни треба кавгаџиска политика и дека, како што ја обвинуваме Грција дека не ги исполнила сите обврски, нив...

Македонија 13.06.24 | 13:39

Oсмани на поранешната грчка амбасадорка во Македонија и ветил дека ќе го почитува Договорот од Преспа

На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни работи,...

Македонија 12.06.24 | 20:19

Османи: Нема македонска туку дипломатија на Република Cеверна Македонија

Според министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи, придавката македонски може да се користи само во етнички, а не во државен контекст Министерот за...

Македонија 12.06.24 | 15:13

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, денеска информираше дека на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците на Процесот за соработка...

Македонија 30.05.24 | 11:08

Османи за последен пат во НАТО како министер

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Прага каде ќе учествува на неформалниот Состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО. Во...

Македонија 17.05.24 | 12:11

За Османи владата што ја прави Мицкоски е со „нелегитимни“ Албанци

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и натаму смета дека Европскиот фронт ја претставува мнозинската волја на Албанците, а не Вреди која освоила помалку гласови. „ДУИ...

Балкан 16.05.24 | 14:12

Ќе лобира ли за прием на Косово? Oсмани во Советот на Европа

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ќе учествува на 133-тата сесија на Комитетот на Министри на Совет на Европа во Стразбур. Како што соопшти МНР, покрај обраќањето...

Македонија 16.05.24 | 11:43

Коспонзорството е големо зло: Нашинците од Србија бараат од претседателката Силјановска Македонија да се повече од „спонзорството“ на Резолуцијата за Сребреница

Македонците од Србија бараат од претедателката Гордана Силјановска-Давкова да се повлече коспонзорството од Резолуцијата за Србреница во Обединетите нации. Горан...

Македонија 15.05.24 | 18:40

Милошоски: Не е спорно што министерот на заминување Бујар Османи се жали пред дел од странските амбасадори, спорно е што си ја кодоши сопствената држава

Не е спорно што министерот на заминување Бујар Османи се жали пред дел од странските амбасадори за тоа дека ДУИ станала непожелен субјект на политичката сцена, пишува...

Македонија 15.05.24 | 13:46

Османи: На средба со амбасадори изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ информира дека на средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија изразил...

Македонија 13.05.24 | 10:57

MНР на Османи пред заминување ја искара Силјановска што употребува „Македонија“

Министерството за надворешни работи ја потврдува цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на Уставните одредби како и сите меѓународно преземени обврски...

Македонија 09.05.24 | 16:56

„Добро утро победници!“ се оглси Османи на Фејсбук

По завршувањето на изборите, денес на фејсбук се огласи Бујар Османи. „Добро утро победници! Двојна победа отколку во 2020. Тогаш 15 спрема 12, сега 19 спрема 13!“, напиша тој.

Македонија 03.05.24 | 11:32

Боемот: „Победник со победник“ е завршена работа – ДУИ оди во опозиција!

Во текот на вчерашниот ден сите бевме сведоци на жестока реторика од Бујар Османи кој немоќно велеше дека ДУИ по секоја цена ќе биде дел од новата влада. На оваа прес-конференција...

Македонија 02.05.24 | 23:01

Силјановска-Давкова: Нема потреба од двојно мнозинство за формирање Влада и ние треба да имаме Влада како сите во ЕУ, а тоа најмногу треба да го заговараат оние кои се декларираат со придавката европски

Министерот за внатрешни работи Бујар Османи, денеска кажа дека за Влада е потребно двојно мнозинство, односно обично и Бадентер. На ова одговори Гордана Силјановска...

Македонија 02.05.24 | 13:13

Oсмани не може да се помири што ДУИ оди во опозиција: Навредливо е тој што има 61 пратеник да формира Влада

Mинитерот на ДУИ Бујар Османи денеска на прес конференција беше прашан како на парламантарните избори во 2016 година ДУИ влезе во влада со СДСМ иако таа партија не победи,...

Македонија 30.04.24 | 20:39

Мицкоски до Османи: Слоганот не е шовинистички туку означува дека ќе ја вратиме Македонија на народот кој вие од власта го крадете

Додека од власта зборуваат за интеграции, ја купуваат „Соравија“ додека тие се колнат лажно во европските вредности, им течат тендери и набавки, додека тие се обидуваат...

Македонија 30.04.24 | 12:23

Најчевска бара кривична одговорност за обидот за насилното рушење на уставниот поредот од Бујар Османи

Професорката по право Мирјана Најчевска побара кривична одговорност за министерот за надворешни работи Бујар Османи од ДУИ, зошто со изјавата: „Влада без принципот...

Македонија 30.04.24 | 10:33

Што говореше Османи во 2017 година: ДУИ не донесе одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ иако победи на изборите

Министерот за надворешни работи на ДУИ Бујар Османи вчера отворено се закани дека идна влада без ДУИ нема да има и оти принципот победник со победник мора да се применува....