Ознака: бујар османи
Македонија 09.07.20 | 19:11

Османи бара продолжување на времето за регистрација на лицата во изолација

Вицепремиерот за европски прашања и портпарол на ДУИ, Бујар Османи, бара од Уставниот Суд да го продолжи времето за регистрација на лица во изолација. Во својот говор...

Македонија 03.07.20 | 20:40

Османи: Оној кој ќе се обиде да го сруши Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство, партнер во нас нема да најде

Бујар Османи од ДУИ вели дека со СДСМ заедно како коалициски владини партнери донеле клучни одлуки, но не ја искчучи можноста по изборите за состав на Влада да преговараат...

Македонија 02.07.20 | 12:44

Османи потврди дека Договорот со Бугарија ќе биде услов во преговорите со ЕУ

Вицепремиерот Бујар Османи запрашан дали договорот со Бугарија е во посебно поглавје, Османи рече дека во овој предлог текст го нема во посебно поглавје, туку е ставен...

Македонија 02.07.20 | 11:32

Османи призна дека текстот со македонски јазик во ЕУ е само нацрт-верзија

Европската комисија го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен...

Македонија 02.07.20 | 10:57

Да поминат изборите и ќе почнеме подготовки за попис, најави Османи

Добро е да биде постигнат целосен консензус за законот за попис и да се пристапи кон негова подготовка веднаш по изборите, рече вицепремиерот Бујар Османи кој е и портпарол...

Македонија 26.06.20 | 14:09

Обвинителството за гонење на организиран криминал ја запре постапката за случајот „Пациент“ против Бујар Османи 

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, од редовите на ДУИ немал ниту свест, ниту волја за извршување на кривичното дело злоупотреба на службената положба...

Македонија 23.06.20 | 11:04

Османи: Време е да ги отвориме аеродромите и границите без ограничувања

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на неговиот Фејсбук профил напиша дека е време да се отвораат границите без никакви ограничувања. Време е да ги отвориме...

Македонија 19.06.20 | 23:16

Oсмани: Aлбанските семејства живеат со повеќе членови и тешко е да се направи изолација

Вицепремиерот за европски прашања и шеф на владиниот кризен штаб за справување со вирусот КОВИД-19 Бујар Османи, зборувајќи за актуелната состојба со вирусот во земјава...

Македонија 19.06.20 | 23:14

Османи: На еден квадратен километар во Чаир живеат околу 20 илјади граѓани, затоа вирусот полесно се шири

Вицепремиерот Бујар Османи, кој е шеф на владиниот кризен штаб за справување со корона вирусот, рече густината на население во Општина Чаир е причина поради која во...

Естрада 18.06.20 | 20:55

Шилегов: Не му требаше ова на Бујар, но си го доби на „Твитер“

Фотографијата која Бујар Османи се поздравува со Папата, а која ја вицепремиерот ја објави фотошопирана, деновиве беше вистински хит на социјалните мрежи. На Бујар...

Твитови 15.06.20 | 11:53

На Бујар му порасна трето уво

Бујар во стилот на Сталин ги избришал сите други од сликата, за да биде сам со Папата 🤣🤣🤣🤣🤣 па уште и плочки редел позади?! Pse jo? pic.twitter.com/Q1HNIoGRev — MITE NAJDOFF (@Kalabalak_) June...

Македонија 12.06.20 | 18:47

Османи: Ако решаваа граѓаните, во 2016 година премиер ќе станеше Груевски, а не Заев!

Доколку навистина решаваа граѓаните, премиер ќе беше Никола Груевски, а не Зоран Заев, вели во интервју за „Слободен печат“ вицепремиерот за европски прашања Бујар...

Македонија 11.06.20 | 14:53

Османи: Не ни е лесно да зборуваме за избори, при зголемен број на заразени, но сепак можат да се одржат на 5 јули

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека и понатаму остануваат на ставот дека на 5 јули можат да се одржат предвремените парламентарни избори. Во однос на изборите,...

Македонија 11.06.20 | 12:35

Османи се согласува со ставот на Вархеји дека се потребни фер, демократски и инклузивни избори

Вицепремиерот Бујар Османи се согласува со еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји дека се потребни фер, демократски и инклузивни избори, со...

Македонија 05.06.20 | 13:48

Двајца вработени во СЕП имаат корона, но Османи е негативен

Двајца вработени во владиниот Секретаријат за европски прашања (СЕП), со кој раководи вицепремиерот Бујар Османи, се позитивни на ковид-19, дознава „360 степени“ од извор...

Здравје 05.06.20 | 10:37

Погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

Вицепремиерот и шеф на владиниот кризен штаб, Бујар Османи, во обид да ги натера граѓаните сериозно да разберат дека корона вирусот многу лесно се пренесува при семејни...

Здравје 03.06.20 | 16:11

Османи бара да се вработуваат „ковид координатори“ во компаниите и државните институции

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека приватните компании, но и државни институции треба да отворат нова работна позиција, наречена, „ковид координатор“. Вработениот...

Македонија 02.06.20 | 21:54

Османи: Не може физички полицијата да го покрие секој квадратен метар во државата, не може да го контролира секој граѓанин во домот како се однесува

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи вечерва гостуваше во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма. Тој меѓудругото истакна дека не може полицијата да...

Македонија 02.06.20 | 21:04

Османи: Наместо партиска предизборна кампања партиите треба да водат кампања за кревање на свеста за опасностите од коронавирусот

Во гостувањето во „Топ Тема“, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи потенцираше дека партиите имаат штабови во секое село и наместо партиска предизборна...

Македонија 02.06.20 | 16:36

Османи: Уште трае проценката дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион

Комисијата за заразни болести сѐ уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, вели главниот координатор на кризните штабови...