Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува најтешката зима по втората светска војна, а тоа е да се обезбеди достапност до храна и енергија за нашите граѓани. Ова се заеднички проблеми, затоа заеднички треба да се дејствува, односно решенијата да се заеднички. Ова е дел од обраќањето на премиерот Димитар Ковачевски во рамките на 77-генерално Собрание на Обединетите нации. Како што вели тој, ова е предизвикано од руската агресија врз Украина, која ја крши повелбата на Обединетите нации и меѓународното право. Ковачевски вели дека историјата потврдува дека ниту еден проблем не може да се реши по насилен пат, туку на маса, преку дипломатијата и дијалогот. Ковачевски во говорот порача дека нашата земја е вистински пример за Европа во мало, односно на функционалност на мултиетничноста. Ги спомна двата договори, со Грција и Бугарија како примери за решавање на спорови, а Отворен Балкан со Албанија и Србија како пример за добрососедска соработа.

-Водејќи се од политики на мостови, функционална дипломатија, дијалог и разбирање, постигнавме оствартување на стратешка цел, полноправно членство на НАТО и денес сме достоинствена членка на Алијанса и по 17 години од добиениот кандидатски статус ги почнавме преговорите со ЕУ….Граѓаните на Македонија заслужуваат најголем кредит, бидејќи предолго го чекаа овој момент и јас разбирам зошто можеби се чувствуваат фрустрирано и уморно одејќи по тој пат кон Европа. Но ние немаме друга алтернатива кој ќе ни овозможи подобар стантадр, а и никој не рече дека сето ова ќе биде лесно, порача Ковачевски во дел од своето обраќање во Обединетите нации.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.