Ознака: Генерално собрание на ОН
Македонија 25.09.22 | 12:44

Ковачки: Обраќањето на Ковачевски на ООН е скандалозно, ниту еднаш не спомена македонски, Македонци и Македонија

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки по прес конференцијата беше запрашан од медиумите кој е ставот на партијата за вчерашниот говор на Ковачевски на...

Македонија 24.09.22 | 21:17

Ковачевски ја повика Русија да се повлече од Украина

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува најтешката зима по втората светска војна, а тоа е да се обезбеди достапност до храна и енергија за нашите граѓани. Ова се заеднички...

Македонија 21.09.22 | 20:20

Ковачевски во ОН: Македонија е пример за функционална мултиетничка држава

Унапредувањето на едно право што не загрозува друго право може само да ѝ користи на една држава што е посветена кон мирен развој. Мирот никогаш не треба да се гледа како...

Македонија 21.09.22 | 08:41

Ковачевски ќе се обрати во Њујорк на состанок по повод 30 години од Декларацијата за правата на малцинствата

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Њујорк ќе учествува и ќе говори на отворањето на Состанокот по повод 30 години од Декларацијата за правата на малцинствата во...

Свет 02.03.22 | 18:47

Четири земји на страната на Русија пред делегатите на ОН, 35 се воздржани

Генералното собрание на ОН со големо мнозинство денеска усвои резолуција со која „бара“ Русија „итно“ да се повлече од Украина, како силен укор за инвазијата на Москва...

Свет 28.02.22 | 11:28

Денеска итна седница на Генералното собрание на ОН за состојбата во Украина

Советот за безбедност на ОН за денеска свика „итна, вонредна седница“ на Генералното собрание на ОН со цел сите членки на светската организација да се изјаснат за руската...

Македонија 20.09.21 | 08:30

Пендаровски патува во Њујорк на Генералното собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија  на Генералното собрание...

Свет 23.07.20 | 09:00

Наместо во живо, онлајн Генерално Собрание на ОН

Светските лидери ќе испраќаат видеозаписи наместо физички да се собираат во ОН во септември поради пандемијата со новиот коронавирус. Така одлучи Генералното собрание...