Ознака: ООН
Свет 30.05.22 | 10:01

Албанија ќе го предводи Советот за безбедност на ОН до крајот на јуни

Албанија ќе претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации од 1-ви јуни до крајот на тој месец, според распоредот на веб-страницата на светската организација. Албанија...

Свет 09.03.22 | 08:48

ОН им забрани на вработените да ги користат на зборовите „војна“ и „инвазија“ за ситуацијата во Украина

Обединети нации денеска им забранија на своите вработени да ги употребуваат зборовите „војна“ и „инвазија“ за ситуацијата во Украина. ОН предлагаат да се користат...

Балкан 03.11.21 | 23:41

Советот за безбедност едногласно ја усвои резолуцијата за БиХ: Продолжен мандатот на ЕУФОР

Советот за безбедност на ОН вечерва едногласно усвои резолуција за продолжување на мандатот на ЕУФОР, во која не се споменуваат ОХР и високиот претставник. Во седиштето...

Вести 25.05.21 | 14:26

Забрчанец пред ООН: Преку транспарентност и брзо информирање се спротивставуваме на дезинформаторите

Националниот координатор за стратегиски комуникации во Владата на Македонија Марјан Забрчанец вчера вечер преку видеообраќање учествуваше на Тематската...

Свет 29.03.21 | 10:37

Гутереш: На светот му се заканува должничка криза

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека светот се соочува со сериозен проблем на одржливост на долгот на земјите, бидејќи кризата со коронавирусот...

Македонија 17.12.20 | 13:06

Македонија гласала „воздржана“ за резолуција на ООН против нацизмот и неонацизмот

Македонија гласала „воздржана“ за резолуција во ООН со која се осудува величањето на нацизмот и неонацизмот. САД и Украина гласале против резолуцијата предложена...

Свет 08.10.19 | 20:30

Од идниот месец ќе нема пари за плати

Обединетите нации имаат дефицит од 230 милиони американски долари и би можело да им снема пари до крајот на овој месец, рече во понеделникот генералниот секретар Антонио...

Македонија 30.03.19 | 13:01

ОН: Во Македонија живеат најнесреќните луѓе на Балканот

Според последното истражување на Обединетите нации, насловено како “World Happiness Report”, најсреќните луѓе на светот живеат во Финска, Данска и Норвешка. Во топ 10 се и Исланд,...

Македонија 13.02.19 | 19:25

ОН го добиле писмото за новото име Република Македонија

Обединетите нации потврдија денеска дека и официјално се информирани од македонската Влада за новото име на земјата, Република Македонија, изјави официјален...

Балкан 06.12.18 | 20:15

Ниту ќе бидеме Македонци ниту јазикот ќе смееме да си го речеме македонски

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска...