Битолчани изгорени од пожарот кој вечерва избувна во Жито Битола.

Изгоре и “Жито Битола”, една прекрасна зграда која беше запуштена, но убава дури и кога се распаѓаше. И скоро реновирана. Комбинатот уште одамна го изгореа заедно со работниците во транзицијата, комбинат кој ја хранеше цела Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.