Треба една наградна да има од влада “Штедач на сезоната”.
Пример ова е Мирослав од Неготино, тој не е искапен 4 месеци, 12 дена и 7 часа, јаде само во деновите кои почнуваат на ”љ”, вода пие од снегот и дождот, но не многу за да има и за другите и како што вели заштедил 2450 денари кои ќе ги донира за владата во борба против енергетската криза. Затоа што оваа сума е смешна владата преку извршители за награда ќе му ја земе и куќата, а решението ќе му го однесе лично вицепремиерот Маричиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.