Ознака: Божидар Божиновски
Македонија 16.11.22 | 19:51

Божиновски: Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но ќе фрла милиони евра во пет телевизии за свое рекламирање

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање, коментира Божидар Божиновски. Стока од власт,...

Македонија 07.11.22 | 20:01

И за Катица, исто како за Абази, новинарите не можеа да најдат фотографија

Можe e интроверт човекот, саркастично коментира активистот и писател Божидар Божиновски на веста дека новиот шеф на ОЈО за гонење на организиран криминал, Ислам Абази...

Твитови 07.11.22 | 16:45

Божиновски: Зато премиерчето се греби за сендвичи по мензи…


Македонија 05.11.22 | 19:48

Високи очекувања имаме од чоек шо меша сендвич со салама со сок од боровинки

Високи очекувања имаме од чоек шо меша сендвич со салама со сок од боровинки…, коментира Божидар Божиновски по денешната посета на премиерот Димитар Ковачевски на...

Македонија 27.10.22 | 12:32

„Којзнае шо јазик има сочувано…“, вели Божиновски споделувајќи ги „најдобрите“ изјави на Заев

Нашиот македонски сон стана реалност ! Потпишавме договор со Европската Унија на македонски јазик, се пофали денеска поранешниот премиер Зоран Заев на својот Фејсбук...

Твитови 09.10.22 | 22:15

Божиновски: До каде е кривичната за Васиљ, до каде е иновацијата на брат му на Ордановски?!

Пишеле на Твитер. Нека пишат, нивна работа мене ме интерсира до кај е кривичната за Васиљ, до кај е иновацијата на брат му на Ордановски и колку пари ку даваме на она гомно...

Твитови 07.10.22 | 15:03

Едноставно е – кој и понатаму ги поддржува СДСМ и владата е соработник на фашизмот и ќе дојди ден кога така ќе биде суден


Македонија 07.10.22 | 09:29

„Значи во молк да прифатиме фашизам во земјава“, вели Божиновски за апелот на МНР

Министерството за надворешни работи преку соопштение упати апел до сите граѓани, политички и неполитички групации за, како што велат – „зрело и достоинствено однесување,...

Твитови 07.09.22 | 19:25

Штедач на сезоната: Мирослав од Неготино, не се капел 4 месеци, 12 дена и 7 часа, јаде само во деновите кои почнуваат на „љ“

Треба една наградна да има од влада “Штедач на сезоната”. Пример ова е Мирослав од Неготино, тој не е искапен 4 месеци, 12 дена и 7 часа, јаде само во деновите кои почнуваат...

Македонија 25.08.22 | 10:20

Скендеровски: Нека стават прст на чело тие што не излегоа на протести

Нека стават прст на чело тие што не излегоа на протести и мудро молчеа, зошто сè ова не зависело од нив, вели пејачката и водителка Бојана Скендеровски, како реакција...

Македонија 24.08.22 | 19:26

50 илјади демонстранти против францускиот предлог никој не ги послуша, а денеска Владата експресно најде решение за Арачиново. Малку ни е!

Ви текнува кога 50.000 демонстранти беа на протести 10 дена против францускиот предлог, против основното достоинство да не им се менува јазик, идентитет и историја како...

Македонија 18.08.22 | 18:38

Арачиново е остварување на сонот на Никола Тесла за бесплатна струја за човештвото

Арачиново е остварување на сонот на Никола Тесла за бесплатна струја за човештвото, напиша на Фејсбук, Божидар Божиновски.

Твитови 15.08.22 | 14:28

Она што ве викавме предавници е комплимент за вас

Роварат бугарски агенти низ државичето, фрлаат пари за фашистички здруженија, дур копитата од владата молчат… Денес почнува и промена на учебници, пред некој ден исвиркан...

Македонија 19.07.22 | 20:00

Ни јазикот чист го сочувавте, ни намерите ви се чисти

Во едностраната изјава на владата на Македонија стои дека македонски дијалекти има територијата на денешна Македонија” Почна фалсификатот на историјата и јазикот....

Македонија 16.07.22 | 18:36

Божиновски: Ќе има некоја прослава за ваков голем настан? Ко натофест нешто?

Ќе има некоја прослава за ваков голем настан? Ко натофест нешто? Ако 17 години го чекаме ова редно е народот да го прослави успехот, да дојди владата, пратениците шо гласаа...

Македонија 16.07.22 | 15:23

Божиновски: Би ве колнел, ама нема поголема клетва да живеете како вас, мизерно, подло, одвратно и во страв

Божидар Божиновски ги нарече пратениците кои гласаа за францускиот предлог одродена елита, на која треба од денес да ѝ биде страв да излезе од дома, бидејќи денеска...

Македонија 14.07.22 | 18:27

Божиновски: Свирењето им било простачко, ко ќе ги пцуе Талат им е музика за уши

Свирењето им било простачко. Ко ќе ги пцуе Талат им е музика за уши. Само прогресивно другарчиња, напиша на својот фејсбук профил Божидар Божиновски.

Твитови 06.07.22 | 21:16

Османи пред недела дена ги најави „меѓуетничките тензии”, сега вие верувајте дека се случајни

Османи пред недела дена ги најави „меѓуетничките тензии”. Сега вие верувајте дека се случајни, дека прогресивно со пиштоли се собрани за ЕУ, а не за власт, коментира...

Македонија 04.07.22 | 08:13

Целата антифашистичка борба, споменот на депортираните Евреи ќе е говор на омраза! Повторно ѝ ја отсекувате главата на Дуња

Сценаристот Божидар Божиновски алијас Мр Моџо килингтон, дежурен шегобиец на Фејсбук, овојпат со смртно сериозна, драматична објава за катастрофалните последици од...

Македонија 03.07.22 | 21:32

Божиновски за Филипче: Ах и Венко се појавил… Шо би рекло копитото – game changer е ова

Откако поранешниот министер за здравство и близок пријател на експремиерот Зоран Заев, Венко Филипче, повика да се поддржи францускиот предлог, се огласи и еден од највлијателните...