Ознака: мерки за штедење
Економија 11.03.23 | 13:22

По одмрзнувањето на цените повторно ќе имаме ценовен шок

Со задоцнетите мерки на криминалната влада на СДС и ДУИ народот од ден на ден станува по сиромашен,обвинува ВМРО-ДПМНЕ. Инатењето и неспособноста на владата на Ковачевски...

Економија 24.11.22 | 10:53

Железници го демантираат Бектеши: Ние сме едни од најголемите штедачи на струја

Сакаме да дадеме Демант поради објавена анализа за потрошувачка на електрична енергија со прилог табела од страна на Министерот за Економија Кресник Бектеши каде од...

Економија 22.11.22 | 11:25

Арачиново потроши за 474 отсто повеќе струја од лани

Трендот на намалување на потрошувачката на струја од страна на државните институции продолжува и во октомври. Согласно податоците на Електродистрибуција за заштедата...

Економија 17.11.22 | 09:29

Ина Многуфина за „краткото туширање“ кое ни го препорачува Владата

Под слоганот „Штедиме заедно денес за да имаме утре“, Владата преку информативно едукативни активности ќе ги мотивира граѓаните да штедат струја, велат оттаму, додавајќи...

Македонија 29.10.22 | 11:40

МОН се пофали дека во септември постигна заштеда на електрична енергија од 35 проценти

Министерството за образование и наука постигна заштеда на електрична енергија од 35 проценти во месец септември 2022 година, споредбено со истиот месец минатата годна....

Скопје 26.10.22 | 13:42

Им влегуваат во соба без најава да видат дали користат греалка или решо, се јаде живо месо и скиснат јогурт

Скиснат јогурт за појадок и вечера, исклучени лифтови, исклучени решоа и фрижидери, влегување без дозвола во собите и проверување дали се користи греалка, се само дел...

Економија 19.10.22 | 12:50

Се може ако се сака: Бектеши објави колку струја заштедиле Владата, судовите, Собранието, МЕПСО…

Владата, судовите, Собранието, претседателот на државата, ЕСМ и МЕПСО во септември годинава вкупно заштедиле 20 отсто струја во однос на истиот месец лани. Според анализата...

Македонија 15.10.22 | 19:57

Нема отпуштања или намалување на платите во јавниот сектор, тврди Тренчевска

Навистина ми е жал што Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) излезе со шпекулации и се создаде паника. Не е вистина тоа што го велат синдикатите. Нема да има отпуштања...

Балкан 15.10.22 | 19:45

Србија ќе го искористи сончевиот период, стартот на грејната сезона поместен за две недели

Србија ќе го одложи стартот на грејната сезона и наместо од денеска, парната ќе се загреат од 31 октомври. Ова е само една од мерките за штедење донесени од страна на Владата...

Економија 14.10.22 | 19:41

Институциите заштедиле 18 отсто струја во септември, тврди Бектеши

Според податоците за потрошувачка во септември 2022, споредено со истиот месец лани, државните институции оствариле вкупно заштеда на електрична енергија од 18 отсто,...

Македонија 06.10.22 | 14:53

Кацарска планирала да потроши 14.000 евра за „конгрес на Бали“

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска не замина на конгрес во Бали и со тоа заштеди 14.000 евра, се пофали денеска Судот. Според нивното соопштение, Кацарска...

Твитови 07.09.22 | 19:25

Штедач на сезоната: Мирослав од Неготино, не се капел 4 месеци, 12 дена и 7 часа, јаде само во деновите кои почнуваат на „љ“

Треба една наградна да има од влада “Штедач на сезоната”. Пример ова е Мирослав од Неготино, тој не е искапен 4 месеци, 12 дена и 7 часа, јаде само во деновите кои почнуваат...

Македонија 06.09.22 | 09:20

Бочварски забрани качување и полнење на тротинетите во канцелариите

Mинистерот Благој Бочварски им забрани на вработените во Министерството за транспорт и врски да ги носат в канцеларии електричните тротинети и да ги полнат на работа. Оваа...

Македонија 05.09.22 | 13:51

Администрацијата да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди, бара КСС

Јавниот сектор да работи два часа помалку, од 9 до 15 часот, кога има најмногу дневна светлина и кога е најтопло во текот на денот, е мерката за заштеда на електична енергија...

Македонија 03.09.22 | 12:26

Груби барал запалени светла по институциите низ Скопје, интервенирал ако некоја горела за џабе

Вицепремиерот Артан Груби денеска порача дека институциите треба да бидат пример за штедење и на струја и на сите државни ресурси. Уверува дека владините институции...

Македонија 03.09.22 | 08:36

Ручек во рерна само во недела, далечинските од климите во фиока – како штедат прилепчани?

И официјално, од први септември мора да се штеди. Владата донесе сет мерки, а наредбите и упатствата за штедење се адресирани на државните институции и кај јавната администрација. И,...

Економија 01.09.22 | 08:38

Од денеска штедење: Капење само на евтина тарифа, пеглање по потреба

Од денеска стапуваат во сила мерките за штедење електрична енергија со кои потрошувачката треба да се намали 15 отсто. Мерките беа донесени со владина одлука на 16 август,...

Економија 31.08.22 | 10:05

Од утре перење и пеглање на евтина струја, готвење во помали садови

Од утре стапуваат во сила мерките за штедење електрична енергија со кои потрошувачката треба да се намали 15 отсто. Мерките беа донесени со владина одлука на 16 август,...

Македонија 19.08.22 | 14:39

Се прославуваат 200 празници, родендени, годишнини, а ние да се тушираме со тенок млаз

Владините препораки да се штеди наидоа на потсмев кај граѓаните. Тие доаѓаат во време кога државата организира разноазни прослави, годишнини и родендени. Тенок млаз...