Ознака: Моџо
Македонија 23.01.22 | 20:18

Изгоре една прекрасна зграда, убава и кога се распаѓаше…

Битолчани изгорени од пожарот кој вечерва избувна во Жито Битола. Изгоре и “Жито Битола”, една прекрасна зграда која беше запуштена, но убава дури и кога се распаѓаше....

Култура 03.12.21 | 12:42

Moџо Килингтон: „Уништување“ е роман за потрагата по себе и пропаѓањето на соништата што сме ги имале

Во еден здив, за само пет дена, додека интензивно го држела инспирацијата, авторот, сценарист и активист на социјалните мрежи Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон,...

Култура 13.09.21 | 14:15

За време на „Браќа Манаки“ Моџо, Виктор Апостоловски, „Паркети“ на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, како што правеле старите битолчани

Божидар Божиновски – Моџо, пејачот Виктор Апостоловски, групата „Паркети“ и уште многу други на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, слично на раскажувањето...