Уметноста гледа на животот од специфичен агол. Кога се „соочуваме“ со нејзините дела одново осознаваме дека неизвесноста, неправдите, манипулациите, насилството… исто нè рануваат, напиша министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на својот фејсбук профил.

Изложбите „Сè што ни е заедничко“ на десетина светски автори и „Демократии / Реализам“ на европскиот уметник од Полска, Артур Жмијевски се токму тоа чувство. Секоја посета на Музејот на современа уметност во Скопје е вистинско задоволство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.