Ознака: Бисера Костадиновска Стојчевска
Култура 21.02.24 | 18:07

Костадиновска-Стојчевска: Нашиот македонски јазик е заштитен, недопирлив и единствен

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска се обрати на чествувањето на 21 Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, во Институтот за македонски...

Култура 16.02.24 | 08:57

За министерката за култура реакциите за Годишната програма се вообичаени

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во гостувањето на „Тема на денот“ во Дневникот на ТВ „Сител“ зборуваше за реакциите по резултатите од Годишните...

Култура 15.02.24 | 14:43

Сретствата од Годишната програма се поддршка за учество на наши театарски ансамбли во Албанија или Косово на фестивалот „Мојсиу“

Во однос на обвинувањата дека со пари на граѓаните од Македонија се финансираат фестивали во Приштина или Тирана, Костадиновска-Стојчевска нагласи дека станува збор...

Култура 15.02.24 | 13:37

Досегашниот носител на манифестацијата „Рацинови средби“, Општина Велес за првпат по 60 години не аплицира, туку делегира овластување на ново Здружение на граѓани кое во своето портфолио нема искуство, што е дел од критериумите

Осврнувајќи се на поддршката на одредени фестивали дека не се доволно или, пак, премногу се поддржани, Костадиновска-Стојчевска на денешниот брифинг со новинарите потенцираше...

Култура 14.02.24 | 09:12

ВМРО ДМНЕ: Членовите на комисиите си делеле пари на здруженијата во кои членуваат, Костадиновска да одговори зошто Косовскиот фестивал е поддржан со повеќе пари отколку домашните фестивали

Годишната програма во културата е скандалозна. Косовскиот фестивал е поддржан со повеќе пари отколку домашните театарски фестивали „Ристо Шишков“ и „Скомрахи“,...

Култура 12.02.24 | 13:16

Љутков до Министерката за култура: За фестивалот во Приштина одвоивте 30.000 евра, многу повеќе отколку за наши фестивали!

Реакциите на јавноста со објавувањето на Годишната програма за култура не стивнуваат! Бидејќи не е јавно соопштено, новост е дека вчера, имињата на комисиите се објавени...

Култура 12.02.24 | 09:11

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Костадиновска Стојчевска ги крие членовите на комисиите за музејска дејност и визуелна уметност бидејќи едниот е наставник по англиски јазик, а другиот студент?

Четврти ден по ред Бисера Костадиновска Стојчевска молчи и не ги кажува имињата на членовите на комисиите кои се потпишале на скандалозната годишна програма на министерството...

Култура 11.02.24 | 10:03

Годишната програма за култура предвидува 900.000 денари за бришење на шкртаниците од Шарената револуција, а само мизерни 86.000 денари за 60-годишната манифестација Рацинови средби

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, направила целосен хаос со годишната програма во културата. Преку членовите...

Култура 05.02.24 | 09:22

Донесувањето на новиот Закон за македонски јазик е надпартиски и затоа за него гласаа 96 пратеници, вели министерката Костадиновска Стојчевска

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во интервју за телевизија „Тера“ рече дека е особено горда што донесувањето на новиот Закон за употребата...

Култура 17.01.24 | 15:09

Министерката за култура Костадиновска – Стојчевска и шефот на Делегација на ЕУ Гир во посета на Националниот конзерваторски центар

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и шефот на Делегацијата на Европската Унија во нашата држава, Дејвид Гир, денеска го посетија Националниот...

Култура 16.01.24 | 08:56

Костадиновска-Стојчевска: Со новиот Закон за употреба на македонскиот јазик го зголемивме интересот за полагање лекторски испит

„По јавната дебата за Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик значително е зголемен бројот на лица кои полагаат лекторски испит што значи конечно таа празнина...

Култура 21.12.23 | 09:04

Министерката за култура бара веднаш да се свика Комисијата за култура и да се усвои Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска јавно упати повик веднаш да се свика Комисијата за култура во Собранието и да се усвои Предлог-законот за употреба...

Култура 15.12.23 | 17:03

Љутков до Костадиновска Стојчевска: Објектот „Шар“ лоциран во Старата скопска чаршија е срушен до темел пред една година!

Oбјектот “Шар,, лоциран во Старата скопска чаршија е срушен до темел пред една година!, реагира преку социјалната мрежа на Фејсбук Зоран Љутков, од ВМРО-ДПМНЕ. Ја слушам...

Култура 24.11.23 | 22:33

Костадиновска-Стојчевска: Битола гради култура на европски центар, отворен за светските имиња

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вечерва се обрати на 15-то по ред издание на Фестивалот „Музика од светот“ што се одржува во Битола. Преку овој...

Македонија 18.11.23 | 20:16

Костадиновска-Стојчевска: Се уште има време да се затвори прашањето за изборите

Потпретседателката на СДСМ и министерка за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вечерва изјави дека се уште има време за да се затвори прашањето дали претседателските...

Македонија 04.11.23 | 13:35

Костадиновска – Стојчевска положи цвеќе на споменикот на паднатите борци од НОАВМ: Антифашизмот е наш вечен порив

По повод 4 Ноември, Денот на ослободувањето на градот Битола од фашистичкиот окупатор, министерката за култура, Бисера Костадиновска – Стојчевска положи свежо цвеќе...

Култура 03.11.23 | 22:53

Предлог законот за употребата на македонскиот јазик се уште е во Собрание, не е променет од 1998 година

Предлог законот за употребата на македонскиот јазик се уште е во Собрание. Овој закон не е променет уште од 1998 година. Јас постојано апелирам до пратениците и не можам...

Култура 27.10.23 | 10:17

Костадиновска-Стојчевска: Имаме начини да се поврземе со лондонскиот фестивал за жените во кинематографијата

Во рамките на посетата на Лондон, по повод 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи со Обединетото Кралство, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска...

Култура 25.10.23 | 09:42

Соработката со Музејот „Ашмолеан“ ја зголемува достапноста на нашето културно богатство пред британската јавност, рече министерката за култура која е во посета на Лондон

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска престојува во работна посета на Лондон каде што ќе присуствува и на настанот по повод одбележувањето на јубилејот...

Култура 21.10.23 | 18:58

Костадиновска-Стојчевска: Актерите кои земаа 53 сега земаат 58 илјади денари, а платата на балетските играчи од 64 се покачи на над 70 илјади денари

Министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска денеска во вестите на „Канал 5“ телевизија изјави дека вработените во институциите кои спаѓаат под Министерство...