Ознака: МСУ
Култура 20.10.23 | 09:29

Отворањето на изложбата „Сè што ни е заедничко“ во МСУ ќе може да се погледне со кустос водич

Вечерва, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје, се отвора шестата по ред меѓународна изложба „Сè што ни е заедничко“. Кураторкa на изложбата е Јованка...

Култура 18.10.23 | 10:36

Директорката на Музејот на современа уметност си поднесе оставка

Музејот на современата уметност – Скопје ја известува јавноста дека првиот човек на институцијата, Мира Гаќина, по шест години успешно извршување на должноста директорка...

Култура 04.10.23 | 10:15

Промоција на „Пејзаж на вознемиреност – единаесет критични жешки точки“ во МСУ

Вечерва во Музејот на современата уметност, во 19 часот ќе биде промовиран настанот „Пејзаж на вознемиреност – единаесет критични жешки точки во Република Македонија“,...

Култура 21.09.23 | 20:15

Архитектонска изложба: „Иднината како проект | Доксијадис во Скопје“ во МСУ

Денеска, 21 септември, со почеток во 19 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе се отвори архитектонската изложба „Иднината како проект | Доксијадис во...

Култура 18.09.23 | 10:02

Утревечер во МСУ се отвора изложбата на Ѓорѓе Јовановиќ „Горчлив шеќер“ – трагикомична приказна за хаотичната современост

Утревечер, во 20 часот, во Музејот на современетата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Горчлив шеќер“ (Bitter Sugar) на македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ. Куратори...

Вести 13.09.23 | 09:34

Во МСУ – Скопје се отвора изложбата „Горчлив шеќер“, мултимедијален проект на Ѓорѓе Јовановиќ

На 19 септември, во 20 часот, во Музејот на современетата уметност –Скопје ќе биде отворена изложбата „Горчлив шеќер“ (Bitter Sugar) на македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ....

Култура 29.08.23 | 13:53

„Горчлив шеќер“ – Мултимедијален проект на Ѓорѓе Јовановиќ во МСУ

На 13 септември, во 20 часот во Музејот на современетата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Горчлив шеќер“ (Bitter Sugar) на македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ. Куратори...

Култура 29.08.23 | 10:10

Со поетско читање на дваесетина поети во МСУ официјално завршија „Струшките вечери на поезијата“

Дваесетина поети од земјава и од странство синоќа имаа поетско читање во Музејот на современа уметност во Скопје, со што и официјално заврши 62. издание на меѓународниот...

Култура 27.07.23 | 09:41

Костадиновска-Стојчевска: Изложбата „Подемот и падот на Скопје“ е потврда за добрината, хуманоста и солидарноста на човештвото

По повод одбележувањето на 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје во 1963 година, а во рамките на проектот „Скопје во пет и седумнаесет“, денеска...

Култура 14.06.23 | 10:06

Отворена изложбата „Дефрегметација“ во МСУ со која се одбележува и 60 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Во Музејот на современата уметност – Скопје синоќа, во присуство на бројни гости и почитувачи на уметноста, свечено беше отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела...

Култура 07.06.23 | 09:40

„Дефрагментација“ – нова изложба со дела од колекцијата на МСУ, подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка

На 13 јуни, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на МСУ-Скопје, подарени од уметници...

Култура 04.06.23 | 12:33

Почина карикатуристот Лазо Плавевски

На 69-годишна возраст, по кусо боледување почина карикатуристот, историчар на уметноста, куратор и ликовен критичар Лазо Плавевски, соопшти Музејот на современа уметност. Плавевски...

Култура 04.06.23 | 11:22

Предавање на Марина Гржиниќ во МСУ

Современата теоретичарка, философка и уметница Марина Гржиниќ денеска во 13 часот во Музејот на современа уметност ќе одржи предавање „ПАНКОТ и поранешната југословенска...

Култура 16.05.23 | 11:28

Филозофски филмски фестивал: Проекција на „Годар: човекот филм“ в петок во МСУ

Со мала воведна дискусија ќе започне проекцијата на филмот „Годар: Човекот филм“, која ќе се одржи во Музејот на современата уметност (МСУ) во рамки на овогодишното,...

Култура 09.03.23 | 08:56

Се отвора изложбата „Пејзаж на вознемиреност“ во Музејот на современата уметност – Скопје

Изложбата „Пејзаж на вознемиреност (култура и уметност за идното коегзистирање со еколошките кризи и климатски промени)“ се однесува на климатските состојби и еколошки...

Култура 07.03.23 | 14:45

За изложбата на Лубарда, МСУ – Скопје ќе организира музејски тури со кустос-водич

Почитувани посетители, поради големиот интерес за новоотворената изложба на дела од уметникот Петар Лубарда на 11-ти, 18-ти и 25-ти март од 13 до 14 часот, МСУ – Скопје ќе...

Култура 06.03.23 | 10:52

Во МСУ се отвора изложба посветена на климатските состојби и еколошки предизвици

Изложбата „Пејзаж на вознемиреност (култура и уметност за идното коегзистирање со еколошките кризи и климатски промени)“ се однесува на климатските состојби и еколошки...

Култура 01.03.23 | 09:00

Вечерва се отвора изложба на дела од Петар Лубарда во Музејот на современата уметност

На 1 март, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложба на дела од уметникот Петар Лубарда. Изложбата е заедничката соработка на министерствата...

Култура 28.02.23 | 09:33

Од 1 март во Музејот на современата уметност – Скопје делата на Петар Лубарда

На 1 март, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложба на дела од уметникот Петар Лубарда. Изложбата е заедничката соработка на министерствата...

Култура 23.02.23 | 17:52

Меѓународната изложба „Сè што ни е заедничко“ уште денеска во МСУ – Скопје

Меѓународната изложба „Сè што ни е заедничко“ можете да ја погледнете само уште денеска во МСУ – Скопје, информираат оттаму. До 25 февруари се уште ќе биде отворена...