Ознака: МСУ
Култура 26.07.21 | 17:39

„Скопје одново“ во МСУ

Вечерва, во 20 часот на тремот од Музејот на современата уметност – Скопје, во рамките на јавна програма со наслов „Утописки урбанизам и глобален град“ предавања ќе...

Култура 15.07.21 | 10:10

Видео проекција и дискусија со Ана Адамовиќ во Музејот на современа уметност

Видео проекција и дискусија со визуелната уметница Ана Адамовиќ во разговор со кураторката Јованка Попова, ќе се одржи во Музејот на современа уметност во Скопје, КСП...

Култура 17.06.21 | 09:08

Со документарецот „Нашата временска машина“ стартува Летното кино на МСУ

Од денеска почнува летната филмска програма во Музејот на современа уметност. На тремот под отворено небо во следните четири месеци, публиката ќе може да проследи десет...

Култура 15.06.21 | 13:08

Почнува Летна филмска програма во МСУ

На 17ти јуни (четврток), во 21 часот, започнува Летното кино со својата редовна филмска програма под отворено небо на тремот во Музејот на современата уметност – Скопје. Во...

Култура 08.06.21 | 11:40

Пендаровски посети две изложби во Музејот на современа уметност

Претседателот Стево Пендаровски заедно со сопругата Елизабета Ѓоргиевска, синоќа во Музејот на современа уметност посетија две изложби поставени во рамки на Викендот...

Мода и убавина 01.06.21 | 23:05

Специјални производи на „Лудус“ во МСУ

Во книжарницата на Музејот на современата уметност во Скопје е достапно специјалното издание на производи на „Лудус“, македонски моден бренд за безродова еколошки...

Црна хроника 23.05.21 | 18:00

МВР најавува казни за перформансот пред Музејот на современа уметност

Министерството за внатрешни работи најави казни за организаторите на синоќешниот настан пред Музејот на современа уметност (МСУ) по снимката која се споделува на социјалните...

Црна хроника 22.05.21 | 21:16

Журка со диџеј, без маски и без дистанца среде Скопје, од МСУ велат не е журка, туку специфичен перформанс

Синоќа се одржала забранета журка среде пандемија во Скопје. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат дека без маски, без дистанца и со диџеј синоќа имало...

Култура 18.05.21 | 10:37

Утре се отвора Биеналето на млади уметници во МСУ

Во 20 часот, утревечер, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворено 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за лутање“. Годинашново...

Култура 14.05.21 | 10:04

13. Меѓународното биенале на млади уметници на четири различни локации низ Скопје

На 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за лутање“, во организација на Музејот на современа уметност – Скопје, кое почнува на 19. мај ќе бидат...

Култура 10.05.21 | 11:13

Утре се отвора изложбата Голем формат II од колекцијата на МСУ Скопје

Изложбата „Голем формат II“ oд колекцијата на Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена за посетители од утре (вторник) и ќе трае до почетокот на јуни. На...

Култура 19.04.21 | 10:17

Mакедонската ликовна уметност во 70-те и 80-те години во фокусот на новата изложба во МСУ

Од утре (вторник 20 април), во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена за посетители, изложбата со наслов „Главните пунктови на македонската ликовна...

Култура 01.03.21 | 11:09

МСУ со отворен повик до сите млади уметници за престојното 13. Биенале

Музејот на современата уметност (МСУ) Скопје има отворен повик со сите млади уметници за претстојното 13. Биенале. Биеналето оваа година ќе се одржи од 5 мај до 1 септември...

Култура 24.12.20 | 09:11

„70-те и 80-те во македонската ликовна уметност“ во МСУ

Од 25 декември, па се до февруари следната година, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена изложбата „70те и 80те во македонската ликовна уметност“. Куратор...

Култура 14.12.20 | 10:41

Од утре се отвора изложбата „Сета љубов“ во МСУ со светски познати уметници

Од утре, 15 декември во 16 часот, па се до февруари следната година, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Сета љубов (All the Love)“. Кураторки...

Вести 24.11.20 | 15:07

МСУ организира онлајн предавање на Ејал Вајзман од „Форензичка архитектура“

Музејот на современата уметност во рамките на Интердисциплинарната програма продложува со циклусот онлајн предавања под наслов „Без/редие во светот на уметноста“. Во...

Култура 20.11.20 | 10:17

МСУ блесна во сина боја, како дел од Светскиот ден на детето

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вчеравечер и вечерва, некои објекти и обележјата во Скопје се осветлени во сина боја, како симболичен гест на нивната...

Култура 27.10.20 | 09:40

Светски познати теоретичари и експерти на уметноста ќе одржат онлајн предавања во МСУ

Музејот на современата уметност – Скопје во рамките на Интердисциплинарната програма започнува со онлајн предавања со наслов „Без/редие во светот на уметноста“. Предавачи...

Култура 15.10.20 | 13:47

Отворена е новата поставка на изложбата „Скопје, одново” во МСУ – Скопје

Посетителите на Музејот на современата уметност – Скопје ќе може да ја посетат втората поставка на изложбата „Скопје одново“, која во фокус го става процесот на основањето...

Култура 30.09.20 | 10:25

Утревечер во МСУ се отвора изложбата на фотографии „Таму“ од режисерот Милчо Манчевски

Утревечер, на први октомври во 20 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски, а притоа ќе биде...