Бисера Костадиновска – Стојчевска министерка за култура во емисијата 24 анализа истакна дека се работи на изнаоѓање на системско решение и треба да се донесе кое ќе ги регучира платите во јавниот сектор.

Се надеваме дека никогаш повеќе нема да се соочуваме со министри и влада со индивдуални тужби како во 2014 кога тужбите сега доспеваат. Треба да се изнајде системско решение, бидејќи јавната админстрација не сме повеќе да биде оставена последна на чекање. Сите треба да си ги остварат правата. Како министерка за култура го поддржувам она што го бараат вработените во министерството, вели Бисера Костадиновска Стојчевска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.