Косовската влада објави видео снимка од дрон на која според нивните наводи се гледа движењето на вооружената група која изврши напад во близина на српскиот православен манастир во Косово во неделата.

Околу 30 маскирани лица во борбени униформи побегнале во манастирот откако отвориле оган врз полициска патрола во близина на селото Бањска, при што беше убиен еден косовски офицер, а ранет уште еден припадник на косовската полиција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.