Ознака: Косово
Балкан 20.09.20 | 17:42

Гренел со 13 претставници на Вашингтон доаѓа во посета на Приштина

Специјалниот пратеник на претседателот на САД, Доналд Трамп, амбасадорот Ричард Гренел утре се очекува до допатува во Приштина, со цел да се запознае со текот на реализацијата...

Балкан 19.09.20 | 10:50

Голема полициска акција во Косово

Косовската полиција уапси синоќа 33 лица, меѓу кои и 10 полициски службеници, во голема координирана операција во селото Карачево во Општина Каменица, во Приштина и други...

Балкан 15.09.20 | 21:50

Тачи: Само САД можат да донесат взаемно признавање на Косово и Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска оцени дека само САД можат да донесат договор за меѓусебно признавање меѓу Белград и Приштина и дека сите други напори се...

Балкан 13.09.20 | 12:55

Борел: Европејците ќе ги решат односите меѓу Србија и Косово

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел изјави дека ЕУ нема да се смета за геополитичка сила доколку не го стабилизира...

Балкан 12.09.20 | 14:49

Шефицата на косовското МНР: Србија со албанофобичната политика не заслужува Нобелова награда

Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово Мелиза Харадинај-Стубла ја осуди одлуката на судот во Врање, јужна Србија, да покрене обвинение против претседателот...

Балкан 11.09.20 | 18:37

Владите на Србија и Косово и САД номинирани за Нобелова награда

Шведскиот пратеник Магнус Јакобсон поднесе иницијатива за номинирање на владите на САД, Србија и Косово за Нобеловата награда за мир. Како што соопшти, бил поттикнат...

Македонија 10.09.20 | 22:05

Груби се залага за отворање на границата меѓу Македонија и Косово без ПЦР тестови за граѓаните

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците Артан Груби се сретна со министерот за здравство на Косово, Арменд Земај, со кого разговарале...

Македонија 09.09.20 | 18:26

Средба Ахмети-Дедај: Во оваа гарнитура на владата, Албанците се факторизирани уште повеќе

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска во седиштето на партијата во Тетово се сретна со амбасадорот на Република Косово, Ѓeрѓ Дедај. Како што соопштуваат од партијата...

Балкан 08.09.20 | 22:37

Столтенберг и Хоти на разговори за регионалната безбедност

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се сретна со премиерот на Косово, Авдула Хоти со кого разговараше за моменталната состојба на Западен Балкан. Во својата...

Балкан 08.09.20 | 17:05

СПЦ прифаќа само дека Косово е дел од Србија, вели патријархот Иринеј

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Иринеј изјави денеска дека единствениот договор што СПЦ го прифаќа е оној во кој Косово е дел од Србија. Тоа е апсолутно...

Балкан 08.09.20 | 14:36

Стано за евентуална кандидатура на Косово: ЕУ прима само признати држави

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, денеска посочи дека во случајот на Косово, не се исполнети сите потребни услови за евентуалното барање за кандидатура на Приштина во...

Свет 07.09.20 | 09:36

Во Брисел денеска продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина

Во Брисел денеска, со средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти, продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина за нормализирање...

Балкан 06.09.20 | 14:43

Хоти: Утре во Брисел ќе започнат преговорите меѓу Косово и Србија за меѓусебно признавање

Косовскиот премиер Авдулах Хоти најави дека утре во Брисел ќе започнат преговорите меѓу Косово и Србија за меѓусебно признавање на двете држави, јави дописникот на...

Балкан 06.09.20 | 09:46

Приштина го призна поразот: Објавена фотографија која говори сè!

Приштинските медиуми не останаа имуни на успехот на Србија во Вашингтон, каде што беше потпишан договор со кој Србија добива многу повеќе од Косово. Така Коха објави...

Свет 05.09.20 | 12:57

Бајден: Не знам што има во документот, но Косово треба да биде независна држава

Противкандидатот на Доналд Трамп, на следните претседателски избори во САД, Џо Бајден, изјави дека не ги знае деталите од договорот помеѓу Србија и Косово. Но, истакна...

Свет 05.09.20 | 09:04

Гренел го демантира Вучиќ: Србија и Косово не потпишаа договор со САД

Специјалниот пратеник на американскиот претседател за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, изјави дека САД не се страна во договорот меѓу Србија и Косово...

Балкан 04.09.20 | 18:35

И Трамп стави параф: Дали потпишувањето на договор со Косово, посредно не значи и негово признавање?

Лидерите на Србија и на Косово потпишаа договор со американскиот претседател Доналд Трамп во Овалниот кабинет во Белата куќа.Според тврдењата на српската страна, од...

Балкан 04.09.20 | 10:49

Откриена агендата за денешниот состанок во Вашингтон: Трамп се среќава со Вучиќ и Хоти

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се состане со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти во петок во Овалната соба. Со ова,...

Балкан 03.09.20 | 19:21

Увид во документите од Вашингтон: Вака гласи точката 10, со која се бара Србија да го признае Косово

Пред српската делегација во Вашингтон предводена од Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на состанокот во Белата куќа, фрлен е документ со 16 точки. Под бројот 10...

Балкан 03.09.20 | 19:00

Напнато во Вашингтон: На Вучиќ на маса ставен му е документ за признавање на Косово

Во Вашингтон денес под покровителство на американската администрација треба да започнат разговорите помеѓу Белград и Приштина. Од кабинетот на Вучиќ беше соопштено...