Со конвој од четири возила, Љупчо Пачевски Палчо вечерва беше спроведен во Истражниот затвор Шутка. Во Македонија пристигна со редовен лет на Туркиш Ерлајнс. Слета на скопскиот аеродром во 19:30 часот.

Како што објавија дел од медиумите, затворот е под посебни мерки поради пристигнувањето на Палчо. До неговото внесување, затворениците беа заклучени во собите за да не дојдат во контакт со него.

До ќелијата е спроведен под силно обезбедување, низ посебен ходник. Посебно ќе се проверува неговата храна, а ќе му биде направен и лекарски преглед. Таму ќе биде сам, заштитен од обезбедување кое ќе се грижи за неговата безбедност, објави „Телма“.

Сето ова е направено бидејќи се проценило дека тој е под ризик.

-Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (15.05.2024) полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР во соработка со турската полиција го завршија процесот на екстрадиција од Република Турција на Љупчо Палевски (59) од Скопје, велат од МВР.

За него беше распишана меѓународна потерница за истрага за кривични дела „грабнување” и “убиство“ по издадена наредба XV KO бр 3047/23 од Основното јавно обвинителство Скопје.

Палевски е осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на пензионерот Панче Жежовски.

Тој лани на 6 декември беше уапсен во Баликесир, Турција, во обид да избега.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.