Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди БиХ.

Земјотресот е регистриран утрово во 08:49 часот. Се случило на 27 километри северозападно од Травник, пренесува Avaz.ba.

Земјотресот бил почувствуван во Жепч и неговата околина.

Граѓаните јавуваат дека земјотресот бил силен и кратко траел. Почувствуван бил и во Завидовиќи, Травник и други места во овој регион.

Засега нема информации за материјална штета или повредени лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.