Генералниот директор на компанијата „Дрина ресурс“ од Сребреница, Александар Мишковиќ, на презентацијата на резултатите од геолошките истражувања извршени на подрачјето на оваа општина изјави дека на локалитетот Брежани на длабочина е откриено злато. од 80 метри, јавува Радио-телевизија на Република Српска.

Рано е да се зборува за количеството и процентот на тој метал во еден тон руда, но веродостојно е утврдено дека е во структурата на рудата“, изјави Мишковиќ, а пренесе Танјуг.

Зборувајќи за резултатите од работата на „Дрина ресурс“ која работи како дел од канадската компанија „Тера Балканика“ од Ванкувер, Мишковиќ рече дека годинава извршиле дупчење на локациите Чумавиќи, Оловин и Брежани и оти резултатите се ветувачки.

Тој прецизираше дека кај месноста Чумавици на длабочина од 50 метри откриле сребро-цинкова и оловна руда со поголема примеса на антимон и помала мешавина на злато, а во Брежани откриле злато на длабочина од 80 метри и дека очекуваат дека во длабоката зона да се бакар во Брежани и Оловин.

„Фирмата „Тера Балканика“ инвестира во геолошки истражувања во општините Сребреница и Братунац, а потоа резултатите добиени од стручни анализи ќе одлучат дали ќе се продолжи со изработка на проектна документација и експлоатација на тие наоѓалишта на руда, и под кои услови“, рече тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.