Најмалку 11 загинати, над 30 повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи утринава во Хрватска. Како што пренесуваат хрватските медиуми, автобус со полски регистерски таблички во 5:40 часот излетал од автопатот А4 во правец кон Загреб.

Несреќата се случила меѓу Јарек Бишашки и Подворец.

Полицијата и пожарникарите се на терен, а сообраќајот се одвива по една коловозна лента.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.