Ознака: автобуска несреќа
Свет 06.03.21 | 10:18

Шестмина загинати, 34 повредени во тешка автобуска несреќа во Полска

Шест лица загинаа, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи во југоисточна Полска, кога украински автобус слета во канал, соопштија спасувачите од...

Црна хроника 30.12.20 | 12:14

Патничка тешко повредена, паднала во автобус на „Партизанска“

Скопјанка е тешко повредена откако паднала во автобус во кој се возела. Инцидентот се случил вчера во 17.20 часот на бул.„Партизански одреди“, во близина на мостот „Обединети...

Свет 27.12.20 | 19:00

Се враќале дома по божиќните празнувања: Над 37 лица загинаа во автобуска несреќа во Камерун

Повеќе од 37 лица загинаа, а 18 се тешко повредени кога автобус синоќа удри во камион во селото Немале во западен Камерун, соопштија локалните власти. Автобусот со повеќе...

Црна хроника 10.12.20 | 12:50

Судир на автобус и автомобил, двајца повредени

Две лица се повредени во сообраќајната незгода што се случила синоќа во 22.40 часот во Битола, на ул.„Македонска фаланга“. Како што соопшти МВР, се случила сообраќајна...

Свет 09.08.20 | 17:31

Автобус излетал од патот, најмалку еден загинат, а дете се бори за живот во Унгарија

Едно лице загина, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа во јужна Унгарија на автобус со полски регистарски таблички. Меѓу повредените, тројца се здобиле со сериозни...

Црна хроника 13.02.20 | 09:40

Започна меморијалниот марш во спомен на загинатите во сообрќајната несреќа кај Ласкарци

Со пуштање на лантерни во воздух и оддавање почит на загинатите, стотина лица утрово околу 6 часот го започнаа меморијалниот марш од селото Ласкарци, каде пред една година...

Балкан 12.02.20 | 10:00

Здробени два градски автобуси: Возач кој претркувал предизвикал судир и пробал да избега

Едно лице загина, а три се повредени во судир на автомобил и два градски автобуси во Земун, Србија. Тешката сообраќајка се случила утрово околу четири часот, а животот...

Црна хроника 28.01.20 | 10:00

Дваесеттина повредени во судар на автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце

Патници и возачи на автомобил и на автобус се повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа на автопатот Куманово-Табановце, информираше денеска МВР. Сообраќајката...

Калеидоскоп 18.12.19 | 10:14

Видео од кое застанува здивот: Дете паѓа од автобус во движење

Снимката со дете кое паѓа од училишен автобус стана вирална. Има и зошто. Камерата на автомобилот кој вози позади школскиот автобус, го улови точниот момент кога задната...

Свет 13.11.19 | 19:06

Четири од нив се деца: Во судир на автобус и камион загинаа 12 лица во Словачка

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка. Во несреќата, што се случила околу 13 часот во близина на...

Црна хроника 13.11.19 | 13:44

Нови детали за трагедијата кај Ласкарци: Автобусот на „Дурмо“ имал уред за манипулација на брзината

За кобната трагедија кај Ласкарци, денеска нови детали.  Имено денеска беше откриено дека автобусот на смртта на „Дурмо турс“ имал уред со кој се манипулирала брзината...

Балкан 03.11.19 | 20:23

Се преврте автобус во Франција, 29 лица загинаа, 4 се во критична состојба

Дваесет и девет лица се повредени, од кои четири се во критична состојба, откако денеска во регионот Сома, во Франција, се преврте автобус кој патувал од Париз за Лондон. Според...

Црна хроника 31.10.19 | 16:16

Факт е дека сите се возевме со „Дурмо турс“ затоа што побрзо стигаше од другите

Сè било како и вообичаено во автобусот на „Дурмо турс“ сè до моментот кога од средната преминал на последната сообраќајна лента, без знаци на запирање ги скршил заштитните...

Црна хроника 31.10.19 | 13:05

Преживеаните патници од несреќата кај Ласкарци сведочат денеска

Патниците што ја преживеаја автобуската несреќата кај Ласкарци денеска сведочат на судењето за страотната трагедија во која загинаа 16 луѓе, а 37 беа повредени, со цел...

Црна хроника 01.08.19 | 10:14

Комбето преминало на спротивната коловозна лента, автобусот се обидел да го избегне

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес синоќа изврши увид на регионалниот пат Велес – Штип, кај Ново Село, на местото каде се случи тешка сообраќајна...

Црна хроника 28.06.19 | 13:44

Возачот на автобусот ќе одговара за несреќата во која настрадаа туристи што се враќаа од Пефкохори

Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе обвинителен предлог против едно лице од Скопје, на возраст од 50 години, за кривично дело – Тешки...

Црна хроника 03.06.19 | 14:32

Изгоре автобус кој носел ученици од Штип на екскурзија

Изгоре автобус на регионалниот пат Штип-Неготино, на клучката кон штипското село Пиперово, кој превезувал ученици на екскурзија. Повредени патници нема. Портпаролот...

Црна хроника 31.05.19 | 14:49

Автобус на ЈСП излетал од патот кај Матка, повредени неколку патници

Вчера во 18,40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на локалниот пат с.Д.Матка-с.Г.Матка автобус „Јутонг“ на ЈСП, управуван од М.Б.(55) од Скопје излетал надвор од коловозот. Во...

Македонија 22.05.19 | 22:17

Алфа: На повредени во несреќата кај Ласкарци им се наплаќало за операции

Се разгледува можноста на сите повредени во несреќата кај Ласкарци, на кои им е наплатено за лекување во болниците каде што биле третирани, да им се вратат парите, велат...

Свет 18.04.19 | 09:25

Загинаа најмалку 29 германски туристи на островот Мадеира

Во сообраќајна несреќа на автобус, кој превезувал германски туристи на португалскиот остров Мадеира, загинаа 29 лица, а 27 се повредени, соопштија португалските власти. Автобусот,...