Сограѓаните на Матеј Периш сметаат дека неговите пријатели никогаш нема да откријат зошто несреќниот другар се удави во Дунав. Сплиќаните велат дека има многу нејаснотии.

– Сè за таа вечер во Белград е премногу мистериозно. Кога тоа се случи, целиот град зборуваше за тоа. Отпрвин бевме шокирани, а потоа почнаа разни верзии. Сигурно мислам дека сè за таа вечер е тајна која останала меѓу неговите пријатели. Знаат зошто се удави, а сите што го кажуваат спротивното зборуваат глупости – истакна Ламбе С од Сплит.

Сосетката на Матеј е со ист став.

 Не можам да ви опишам колку боли. Јас сум нивна соседка, до четвртата година на Метју живееја во моја близина. Татко му Нено е добар човек и не заслужи толку страшна судбина. Целата приказна за неговиот син е голема мистерија. Сите пет месеци и јас и граѓаните на Сплит се надевавме дека Матеј ќе биде пронајден жив. Голема тага го зафати нашиот град – нагласи Драгица.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.